Bez spánku sa nezaobíde žiaden človek. Rovnako ako potrava, pitie alebo dýchanie, je spánok základnou biologickú potrebou, ktorú nemožno ničím nahradiť. Preto by ste pre zdravý spánok mali urobiť maximum. Ako na to? Pravidelne športujte, relaxujte a udržujte si pravidelný rytmus. To by vám odporučil každý profesionálny športovec.
Nedostatok spánku, zvlášť ak je dlhodobý, môže viesť k celému radu zdravotných problémov. Spánková deprivácia vie potrápiť telo i myseľ. V extrémnych prípadoch vedie k celkovému vyčerpaniu organizmu a končí smrťou. Dlhodobé problémy so spánkom zvyšujú riziko mnohých závažných chronických ochorení. Ktoré to sú? A čo sa pravdepodobne stane, ak budete dlhodobo spať menej, než potrebujete?
Kto má alebo mal malé deti, určite vie, ako vzácny je spánok. Keď rodič dlhodobo nemá šancu poriadne sa vyspať, prestáva vnímať okolitý svet, v horšom prípade začne mať zdravotné ťažkosti. Jediné, čo ho zaujíma, sú tipy ako svoje dieťa na niekoľko hodín uspať.
V dnešnej dobe postihnutej pandémiou koronavírusu sa home office stal prostriedkom na ochranu ľudského zdravia, ale aj výzvou, ktorá ukáže, ako si ľudia dokážu čo najlepšie zorganizovať svoj čas. Negatívom práce z domu je ľahké prepadnutie buď workoholizmu, alebo prokrastinácii. Ako nájsť zlatú strednú cestu?
Pokiaľ ide o zdravie, spánok v ňom hrá dôležitú úlohu. Aj keď samotný spánok nezabráni ochoreniam, jeho nedostatok nepriaznivo ovplyvňuje silu imunitného systému. Práve preto sú jedinci, ktorí dostatok spánku podceňujú, náchylnejší na vírusové ochorenia a prechladnutie.
Mnohí ľudia sa spánku bez pyžama vyhýbajú len kvôli predsudkom. K tým najbežnejším patrí, že im bude zima, budú sa cítiť nesvoji a nevyspia sa rovnako dobre. Pritom spánok bez pyžama je pre človeka prirodzenejší, vedie ku krajšiemu telu i pevnejšiemu zdraviu. Nahé telo navyše dokáže lepšie regulovať teplotu, čím významne ovplyvňuje kvalitu spánku. Zistite, prečo by ste aj vy mali spať nahí.
Svetový deň spánku pripadá na severnej pologuli na piatok pred jarnou rovnodennosťou. Túto každoročnú udalosť organizuje od roku 2008 Výbor Svetového dňa spánku pri Svetovej spánkovej spoločnosti. Tá sa predtým nazývala Svetová asociácia spánkovej medicíny (WASM). V roku 2020 tento deň pripadá na 13. marca a nesie sa v znamení 'Better Sleep, Better Life, Better Planet'. Oslávite ho s nami?
Aby si vaše telo dobre oddýchlo a zregenerovalo sa, potrebuje 6 až 8 hodín spánku. Niekedy sa môže stať, že aj napriek dodržiavaniu tohto odporúčania sa ráno zobudíte nedostatočne oddýchnutí, unavení alebo s bolesťou hlavy. Jednou z možných príčin môže byť nedostatok čerstvého vzduchu v spálni. Poradíme vám, ako dosiahnuť optimálnu klímu aj počas zlej smogovej situácie.
Otázku "Čo si dnes vezmem na seba?" väčšinou riešime až po prebudení, ale vedeli ste, že to, čo máte na sebe oblečené, keď si líhate do postele, ovplyvňuje kvalitu spánku, zdravie i sexuálny život? Zistite, v čom je najlepšie spať.
Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa – SIDS (sudden infant death syndrome) nedá mladým rodičov spať. Ide o náhlu smrť zdanlivo zdravého dojčaťa, ku ktorej dochádza počas spánku. Nepredchádzajú ju nijaké znepokojivé symptómy.