Kvalitné a zdravé prostredie v spálni je pre osoby s ochorením dýchacích ciest nevyhnutné. Ľudia, ktorí trpia alergiami, najmä na prach, by mali spať v čo najčistejšom prostredí a obklopovať sa materiálmi, ktoré nespôsobujú dýchacie problémy, suché oči alebo ekzémy. Preto by v spálni nemala chýbať posteľ, matrac, prikrývka a vankúš vhodný pre alergikov.
Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na podnety, ktoré sa bežne vyskytujú v živote. Je to dôsledok narušenej tolerancie imunitného systému voči neškodným cudzorodým látkam z prostredia. Imunitný systém tak prehnane reaguje na podnety, ktoré pre neho nie sú nebezpečné. Najčastejšie ide o:
Alergia sa najčastejšie prejavuje kýchaním, svrbením a upchatím nosa, svrbením a začervenaním očí, dýchavičnosťou alebo svrbením pokožky.
Ak sa v noci dobre nevyspíte a ráno sa zobudíte so začervenanými očami alebo upchatými dýchacími cestami, na vine môžu byť alergie. V spálni alergikov najviac dráždia:
V spálni alergika musíte pravidelne utierať prach a vysávať. Obliečky meňte a perte aspoň 1krát za týždeň.
Obrázok: Maznáčikovia v posteli sú nositeľmi alergénov.
Medzi najhorúcejšie spálňové trendy poslednej doby patria manželské postele z masívu a postele s čalúneným čelom. Po ktorom z rámov by mal siahnuť alergik?
Masívne drevo je prírodný materiál, ktorý je prirodzene hypoalergénny. Z tohto dôvodu sa odporúča pre alergikov. Z masívnej postele je však potrebné pravidelne utierať prach. Neodporúča sa siahať po vyrezávaných a zdobených posteliach, v ktorých by sa prach ľahko usádzal.
Pri masívnej posteli je však potrebné vziať do úvahy, že drevo si z času na čas vyžaduje špeciálnu výživu vo forme oleja alebo vosku. Ich aplikácia zaberie dosť času. Okrem toho má drevo vysoké nároky na klimatické podmienky v miestnosti. V spálni musí byť optimálna vlhkosť. Príliš nízka vlhkosť drevo vysušuje a to stráca objem. V dôsledku vysokej vlhkosti zas môže drevo začať "napučiavať". Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť vŕzganie drevenej postele.
Nezabudnite ani na pohodlie. Hoci sú drevené postele vybavené čelom, opretie oň nie je najpohodlnejšie. Keďže drevo je tvrdý materiál, nezaobídete sa bez niekoľkých vankúšov, ktoré vám budú podopierať chrbát, keď si budete v posteli čítať. A ako viete, roztoče sa držia práve v posteľnej bielizni.
Vďaka moderným technológiám a postupom pri výrobe čalúnených postelí si ich môžu dovoliť aj alergici. Rám postele obvykle tvorí masívne drevo, ktoré je prirodzene antialergické. Rám si potom môžete nechať očalúniť netextilnou látkou alebo koženkou, v ktorých sa nedržia roztoče. Pri čistení stačí, podobne ako pri drevenej posteli, len utrieť prach. Okrem toho nie sú potrebné žiadne ďalšie špeciálne prostriedky na údržbu.
Výhodou čalúnených postelí je široká škála vzorov, farieb a čiel, ktoré čalúneným posteliam dominujú. Na výber sú stovky farieb a materiálov. Posteľ môžete ľahko prispôsobiť dizajnu a zariadeniu svojej spálne.
Pridanou hodnotou je opojné pohodlie, ktoré tieto postele ponúkajú. Celý rám postele je "obalený" mäkkou penou, ktorá je následne očalúnená látkou podľa vášho výberu. Ak do postele narazíte, nemusíte sa obávať nepríjemných zranení.
Vďaka mäkkému čalúnenému čelu si nemusíte pod chrbát dávať niekoľko vankúšov, aby ste si mohli vychutnať pohodlie pri čítaní, rozhovore alebo sledovaní filmu. Stačí sa oprieť.
Pri výbere postele nezabudnite vziať do úvahy jej rozmery. Prispôsobte ich veľkosti miestnosti. Čalúnenú posteľ s rozmermi 180 × 200 cm umiestnite do priestoru štandardných rozmerov. Menšie spálne si budú rozumieť s menšími čalúnenými posteľami o veľkosti 160 × 200 cm alebo 140 × 200 cm.
Ložná plocha postele pre alergika by sa mala nachádzať vo výške 40-50 cm od zeme, a to najmä z hygienických dôvodov. Blízko pri zemi sa totiž drží prach. Okrem toho sa do vyšších postelí ľahko líha a pohodlne sa z nich vstáva.
Postele s úložným priestorom sa do spální alergikov neodporúčajú. Prach sa totiž zachytáva v úložnom priestore a môže dochádzať k nedostatočnému prísunu čerstvého vzduchu v matraci. Ak matrac správne nedýcha, začne sa tvoriť pleseň. Keď sa rozhodnete pre úložný priestor, uistite sa, že nie je preplnený vecami a nebráni cirkulácii vzduchu. Vyberte si posteľ s vyššími nohami, ktoré uľahčujú vysávanie a upratovanie.
Obrázok: pod posteľou na vyšších nohách sa ľahko upratuje.
Pri výbere matraca sa zamerajte na tie, ktoré sú určené špeciálne pre alergikov. Ak ste alergickí nielen na roztoče, ale aj na plesne alebo iné alergény, ktoré spôsobujú problémy s dýchaním, mali by ste sa poobzerať po matracoch s úpravou, ktorá zabraňuje vzniku alergií. Na ich výrobu sa používajú vysoko hygienické materiály, v ktorých sa nedržia roztoče spôsobujúce alergické reakcie.
Matrace pre alergikov sa najčastejšie vyrábajú z prírodných materiálov vrátane latexu. Keďže latex horšie dýcha, nie je vhodný pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia. Okrem latexu môžete siahnuť aj po konskom vlásí alebo kokosovom vlákne. Okrem prírodných materiálov môžete zvoliť aj syntetické peny, ktoré zabraňujú množeniu baktérií. Obľúbené sú napríklad matrace zo studenej peny. Môžete si vybrať aj také, ktoré majú antibakteriálnu úpravu. Ide napríklad o:
Okrem toho môžete matrac vybaviť poťahom či chráničom s antibakteriálnou úpravou s možnosťou prania minimálne pri 60 °C. Ide o teplotu, ktorá ničí baktérie.
Je tiež dôležité, aby matrac dostatočne dýchal. Preto ho pravidelne vetrajte a ak to konštrukcia matraca umožňuje, otáčajte ho zo strany na stranu. Keď vstanete, posteľ neustieľajte, ale nechajte ju aspoň hodinu vyvetrať. Matrac majte položený na lamelovom alebo latkovom rošte, ktoré umožňujú správnu cirkuláciu vzduchu.
Alergické reakcie môžete eliminovať nielen výberom správneho matraca. Dôležitý je aj výber prikrývok, vankúšov a obliečok.
Medzi najobľúbenejšie prikrývky pre alergikov patria tie, ktoré sú vyplnené dutým vláknom. Duté vlákno je syntetický materiál, v ktorom sa nenachádzajú baktérie ani roztoče. Navyše ho možno prať doma pri vysokej teplote, takže ho môžete neustále udržiavať v čistote. Periny vyplnené perím nie sú pre alergikov vhodné, pretože môžu dráždiť dýchacie cesty. K dispozícii sú aj prikrývky s obsahom aloe vera, ktoré má pozitívny vplyv na pokožku.
Obrázok: Perie nepatrí do spálne alergikov.
Rovnako ako pri prikrývkach, aj v prípade vankúšov sa odporúča výplň dutým vláknom alebo iným syntetickým materiálom. Môžete tiež siahnuť po vankúšoch z pamäťových pien. Opäť sa vyhnite výplni prírodného pôvodu, ktorá môže obsahovať alergény.
K nerušenému a zdravému spánku vám pomôže aj starostlivo vybraná posteľná bielizeň. Alergici by mali používať prírodné materiály. Medzi najobľúbenejšie patrí bavlna, ktorú možno prať aj pri vyšších teplotách. Za bavlnou nasleduje bambus, ktorý je prirodzene antibakteriálny. K dispozícii je aj syntetické mikrovlákno, v ktorom sa nedržia roztoče.
Nedovoľte, aby vám upchatý nos a neustále svrbenie kazili spánok. Pokiaľ budete udržiavať spálňu v čistote a spať v antialergických materiáloch, alergie vás nepostihnú.