Spanie so psom či mačkou: áno, alebo nie?
Otázka, či v posteli spať so psom alebo mačkou, delí chovateľov na dva tábory. Zatiaľ čo jedni by si do postele kvôli hygiene chlpáča nevzali ani omylom, druhí si nevedia predstaviť, že svojho štvornohého kamaráta nechajú spať mimo spálne alebo len v obyčajnom pelechu.
Vopred si treba uvedomiť, že rozhodne platí príslovie „starého psa novým kúskom nenaučíš“. Prípadne môžete slovo „psa“ nahradiť slovom „mačka“. Pamätajte, že pokiaľ zvieratko naučíte chodiť do postele a po čase zistíte, že vám jeho prítomnosť nevyhovuje, len ťažko ho budete od spania v pohodlnej posteli odnaučovať.
Na odnaučovanie môžete skúsiť pozitívnu motiváciu pomocou klickera alebo maškrty, ale aj tak sa môže stať, že sa vaše zvieratko bude do spálne dobývať nie práve tichým spôsobom. Mačky budú mňaukať, psy štekať a kňučať. Navyše môžu škrabať po dverách a tým ich ničiť. Skôr, než si chlpáča nasťahujete do postele, zvážte, aké argumenty hovoria pre a aké proti spaniu s domácim miláčikom.
Prečo sa podeliť o posteľ so zvieratkami?
Spanie so psami či mačkami má množstvo výhod, ktoré by ste mali pri rozhodovaní poznať.
- Upokoja vás – prítomnosť mačky alebo psa má upokojujúce účinky na nervový systém človeka. Práve preto sa psy využívajú na canisterapiu a mačky na felinoterapiu. Ak si večer ľahnete do postele po dni plnom stresu a nervov, hebučká srsť, pravidelný dych a mačacie pradenie vás rýchlo zbavia napätia. Ich prítomnosť ocenia aj ľudia, ktorí trpia depresiami alebo úzkosťami.
- Budete sa cítiť bezpečne – hoci malé plemená psov a mačiek nepatria k prvotriednym strážcom, poskytnú vám pocit bezpečia. Koniec koncov, aj malé plemená vás môžu upozorniť na nebezpečenstvo.
- Zlepšujú spánok – zvieratká dokážu uvoľniť svalové napätie, znížiť krvný tlak a stabilizovať krvný obeh i srdcový rytmus. Pre pokojný spánok ako stvorené.
- Posilňujete vzájomné puto – spoločným spaním upevňujete vzťah pán – maznáčik a maznáčik – pán. Len si dajte pozor, aby príliš silné puto neviedlo u zvierat k separačnej úzkosti. To znamená, že bez vás zviera nevydrží samotné. Akonáhle bude doma samo, môže neustále štekať, mňaukať, kňučať alebo ničiť vybavenie bytu.
- Nebude vám chladno – najmä v zime si prítomnosť psa alebo mačky budete náramne užívať. Tieto zvieratá majú vyššiu telesnú teplotu, a tak vás budú v posteli príjemne zohrievať.
Pamätajte, že nie všetky domáce zvieratká sú do postele vhodné. Na spánok totiž môžu mať iné nároky. Napriek tomu, že môžete mať veľmi blízky vzťah so svojou fretkou alebo morčaťom, rozhodne by ste ich na noc mali zatvárať do ich príbytkov.
Obrázok: S miláčikmi sa v posteli budete cítiť bezpečnejšie.
Prečo zvieratká do postele radšej nebrať?
Spanie s miláčikmi má nielen svoje výhody, ale aj nevýhody. Ktoré to sú?
- Rušenie spánku – zvieratá sa v noci pohybujú viac ako ľudia. Navyše reagujú na dianie v okolí. Psy môžu štekať, mačky mňaukať alebo prskať. To môže narúšať váš pokojný spánok. Prebúdzanie z tvrdého REM spánku môže viesť k tomu, že sa ráno nebudete cítiť odpočinutí.
- Baktérie v posteli – zvieratká, ktoré sa pohybujú vonku, si domov na srsti i labkách nosia najrôznejšie choroboplodné zárodky, ale aj exkrementy iných živočíchov. Preto je potrebné meniť posteľnú bielizeň najmenej 1 krát za týždeň.
- Roztoče – špina, chlpy a prach sú živnou pôdou pre roztoče, ktoré spôsobujú alergie. Práve preto by s miláčikmi nemali spať alergici. Ak sa prítomnosti zvieraťa nechcete vzdať, vyberajte psy, ktoré majú namiesto chlpov vlasy (pudel, taliansky vodný pes, jorkšír). Ako mačky pre alergikov sa odporúčajú plemená cornish alebo sphynx.
- Prenášanie nákaz – hoci máte psa či mačku pravidelne očkovaných, neznamená to, že neprenášajú nákazy. Niektoré môžu byť pre človeka, najmä pre deti a tehotné ženy, nebezpečné. Psy môžu prenášať leptospirózu alebo toxokarózu, mačky zase toxoplazmózu.
Čo sa dá vyčítať zo psích a mačacích polôh v posteli?
Všimli ste si, že niektorí chlpáči spia pod perinou a iní napríklad na vankúši? Výber miesta dokáže o charaktere zvieraťa alebo vašom vzťahu s ním veľa povedať.
Čo znamená, keď spí mačka pri hlave a pri nohách?
Mačky si najčastejšie vyberajú pre spánok oblasť hlavy a vankúš pána. Prečo to tak je?
- Ohrieva sa – mačka má priemernú telesnú teplotu 38,8 °C, ktorú potrebuje udržiavať pre fungujúci bazálny metabolizmus. Vzhľadom na to, že človek stráca najviac tepla práve pri hlave, mačka ho využije, aby sa nemusela počas spánku toľko namáhať s udržaním vlastnej teploty.
- Ukazuje vám lásku – vaše vlasy mačke pripomínajú srsť, ktorú môže čistiť. Pokiaľ vám začne mačka olizovať hlavu, uši a tvár, ukazuje vám svoju lásku. Zároveň vám chce odovzdať pach, vďaka ktorému ste členom jej rodiny.
- Cíti sa v bezpečí – ľudská pokožka na hlave uvoľňuje špecifickú vôňu, ktorej mačky nedokážu odolať. Pôsobí na nich upokojujúcim dojmom, a tak sa tu cítia v bezpečí aj počas spánku, keď sú najzraniteľnejšie.
- Hlava je najpokojnejšie miesto – ak sa v noci často „vrtíte“, hádžete so sebou a celkovo sa veľa hýbete, rušíte mačkin spánok. Preto sa presunie k hlave, kde jej nehrozia žiadne šťuchance.
Obrázok: Vankúš je plný vašej vône.
A čo znamená, keď spí mačka pri nohách? Mačka vie, že je v noci najzraniteľnejšia, a tak spí pri nohách, kde má najlepší prehľad o tom, čo sa deje v okolí. Môže tak ochrániť nielen seba, ale aj vás. Miesto pri nohách je strategické pre rýchly útek. Toto miesto si vyberá aj v prípade, keď je jej veľmi horúco a hľadá chladnejší priestor. Pokiaľ mačka spí priamo na nohách alebo členkoch, je to preto, že je jej tam teplejšie.
Najznámejšie psie polohy
Vedeli ste, že poloha psa v posteli je určitým komunikačným kanálom? Čo vám oznamuje, keď spí pri vašich nohách, v klbku alebo pod perinou?
- Pri nohách – ak pes spí v časti postele, kde máte nohy, nejde úplne o to, že by vám bol verný. Zrejme sa pri spaní veľmi hádžete a on chce mať pre spánok pokoj.
- V klbku – pes spiaci vo vašej tesnej blízkosti v klbku vám dáva najavo, že sa s vami cíti bezpečne.
- Spí medzi vami – pokiaľ sa chce pes vtesnať medzi vás a partnera, ide o znak žiarlivosti.
- Pod perinou – pes, ktorý spí pod perinou, miluje vašu vôňu a teplo.
- Okraj postele – na okraji postele spia psy, ktorí chcú mať kontrolu nad okolím. Chcú vás chrániť a byť vám nablízku.
- Na nohách – ak si pes ľahne priamo na vaše nohy alebo medzi kolená, hľadá najpokojnejšie miesto na spanie.
Jednoznačná odpoveď na otázku, či svoje lôžko zdieľať so zvieratkom, neexistuje. Preto vyhodnoťte všetky pre a proti a snažte sa vo svojom rozhodnutí vytrvať.