Obezitou trpí približne tretina dospelých obyvateľov našej republiky, častejšie sa objavuje u mužov ako u žien. Za dôsledky obezity sa považujú závažné ochorenia ako vysoký krvný tlak, cukrovka druhého typu, rakovina, neplodnosť, srdcové zlyhanie, spánková apnoe a astma.
Doma spíte dobre, ale akonáhle ste na dovolenke alebo služobnej ceste v hoteli, máte prerušovaný a nepokojný spánok? Možno za nekvalitným spánkom stojí preležaný hotelový matrac alebo celkovo neprívetivá hotelová posteľ. Hotel si preto vyberajte podľa recenzií na postele a snažte sa dodržiavať zásady zdravého spánku.
Mnoho „páničkov“ berie svojich domácich miláčikov ako členov rodiny. Radujú sa s nimi aj hnevajú. Vedú s nimi rozhovory a mnohokrát sa k nim chovajú ako k vlastným deťom. Je skutočne ťažké večer zavrieť maznáčika do predsiene a sám si ľahnúť do pohodlnej postele. Mali by ste svojich chlpatých kamarátov pozvať do spálne?
Ľudskou prirodzenosťou je cez deň pracovať a v noci odpočívať. Striedanie spánku a bdenia má na starosti cirkadiánny rytmus, ktorý sa však naruší v prípade, že človek nedodržiava jeho prirodzený chod. Následne sa môže objaviť celý rad zdravotných komplikácií. Medzi najohrozenejšie skupiny patria ľudia, ktorí pracujú v zmennej prevádzke.
Kofeín je stimulant, ktorý pôsobí na centrálny nervový systém. Budete sa cítiť ostražitejší a zvýši sa vám tepová frekvencia. Kofeín sa nachádza v káve, čaji, energetických nápojoch a čokoláde. Pridáva sa aj do niektorých liekov, napríklad do liekov proti bolesti a nachladnutiu. Káva je však jedným z najčastejšie používaných zdrojov kofeínu.
Počítanie ovečiek nefunguje a po tabletke na spanie siahať nechcete? Potom ste sa možno vydali na prieskum hlbín internetu v snahe nájsť prírodné produkty alebo doplnky, ktoré by vám mohli uľahčiť cestu do ríše snov. Okrem tradičných babských rád o bylinkových čajoch sa v súvislosti so spánkom čoraz častejšie používa skratka CBD. V dnešnom článku vám povieme, čo to je a ako vám môže pomôcť získať kvalitnejší spánok a rýchlejšie zaspať.
Klimaktérium, ktorému sa ľudovo hovorí prechod, je obdobie, ktoré nastane v živote každej ženy. Jeho priebeh je však individuálny. Nie všetky ženy musia mať rovnaké príznaky. Jedným z nich je nespavosť. Zistite, prečo k nej dochádza a ako nad ňou zvíťaziť.
Nedobrovoľný únik moču počas spánku (nočná inkontinencia) trápi podľa štúdií najmenej 2 % dospelých ľudí. Ide o stav, keď človek nemá kontrolu nad únikom moču počas noci. Najdôležitejšie je odlíšiť, či dochádza k úniku moču počas celého dňa, alebo sa problémy objavujú iba v spánku.
Na našom blogu sme už problémom s nespavosťou, ktorá podľa najnovších prieskumov trápi v tejto uponáhľanej dobe každého piateho človeka, venovali veľa priestoru. Opakom nespavosti, teda spánkovej poruchy s názvom insomnia, je nadmerná spavosť čiže hypersomnia. Hypersomniou trpí podstatne menej pacientov ako insomniou, priebeh tejto spánkovej poruchy je však podobne zničujúci. V niektorých formách je hypersomnia dokonca život ohrozujúca.
Už nejakú dobu vás otravuje vŕzganie postele? Nemôžete kvôli tomu spať, je vám trápne, že to budí vášho partnera a možno to počujú aj susedia? Premýšľate nad tým, čím by to mohlo byť? Poďme to spolu vypátrať a nájsť riešenie.