Nedobrovoľný únik moču počas spánku (nočná inkontinencia) trápi podľa štúdií najmenej 2 % dospelých ľudí. Ide o stav, keď človek nemá kontrolu nad únikom moču počas noci. Najdôležitejšie je odlíšiť, či dochádza k úniku moču počas celého dňa, alebo sa problémy objavujú iba v spánku.
Nočná inkontinencia môže trápiť mužov aj ženy. Tento problém sa najčastejšie objavuje v strednom a pokročilom veku u ľudí, ktorí majú nadváhu, trpia obezitou alebo sa liečia na diabetes. Rizikovým faktorom je aj užívanie niektorých liekov, predovšetkým hypnotík, sedatív alebo psychofarmák.
Samovoľný únik moču môže byť aj dôsledkom prekonania vážneho zápalu močových ciest, mŕtvice, operácie močového ústrojenstva alebo ak máte problémy s obličkami. U mužov môže signalizovať aj zväčšenú prostatu.
U žien sa močová inkontinencia často objavuje s menopauzou, kde sú najčastejšou príčinou oslabené svaly panvového dna. Tento problém v mnohých prípadoch veľmi úspešne riešia špeciálne cviky na posilnenie panvového dna. Výborným pomocníkom sú aj venušine guličky. Ďalej je možné využiť hormonálnu liečbu, kedy má v prípade inkontinenčných ťažkostí v dôsledku menopauzy preukázaný pozitívny vplyv najmä hormonálna substitúcia estrogénov.
Pokiaľ u vás začne dochádzať k úniku moču a ani po mesiaci sa situácia nezlepší, je nutné vyhľadať lekára a nechať sa vyšetriť. Aj keď sa jedná o veľmi citlivú záležitosť, nehanbite sa, s týmto problémom rozhodne nie ste sami.
To, ako bude prebiehať liečba, závisí predovšetkým od diagnózy stanovenej lekárom a od stupňa inkontinencie.
V prípade, že sa bude jednať o ľahšie štádiá inkontinencie, vám lekár môže odporučiť tréning močového mechúra, kedy močenie prebieha podľa lekárom vopred stanoveného plánu, alebo vám predpísať parasympatolytiká. Tieto lieky sa používajú na uvoľnenie steny močového mechúra a znižujú tak frekvenciu močenia. Okrem toho môže na liečbu využiť aj elektrostimuláciu, laser alebo pesaroterapiu.
Ide o liečebnú metódu pre ženy, ktoré trápi pokles či úplný prolaps pohlavných orgánov. V tomto prípade je inkontinencia priamym dôsledkom tejto skutočnosti.
Špeciálny pesar je pre tieto ženy citlivým a nenásilným riešením. Je vyrobený zo silikónu a má anatomický tvar. Akonáhle sa zavedie do pošvy, vďaka jeho špeciálnemu tvaru sa zvýši výtokový odpor v močovej trubici a zabráni sa nechcenému úniku moču.
V prípade pokročilejších štádií môže lekár odporučiť miniinvazívny zákrok, kedy sa močová trubica podoprie špeciálnou páskou, či chirurgickú implementáciu umelého zvierača močovej trubice.
Stav pri alkoholémii okolo 2,5 promile sa už hodnotí ako ťažká opitosť, kedy mozog prestáva správne reagovať na rôzne podnety. V dôsledku toho môže dôjsť k samovoľnému úniku moču počas spánku (a bohužiaľ, nielen počas neho).
Prečítajte si tiež: