Umelá inteligencia si pomerne rýchlo nachádza cestu do väčšiny oblastí ľudského života. Pomáha pri tvorivosti, analytických procesoch, úprave životného štýlu alebo so športovaním. V súčasnosti dokáže pomôcť dokonca aj so spánkom. Okrem toho, že umelú inteligenciu využívajú odborníci zaoberajúci sa výskumom spánku, jej schopnosti využívajú aj „nevýskumníci“. Vďaka aplikáciám v nositeľných zariadeniach môže každý človek zistiť, aký kvalitný je jeho spánok a aké zmeny urobiť, aby spal ešte lepšie.
Mnohí ľudia vnímajú umelú inteligenciu ako nástroj, ktorý im pomôže najmä v práci. Dokáže „odbremeniť“ administratívu alebo rutinné opakujúce sa činnosti, takže máte čas sústrediť sa na dôležitejšie veci. Vďaka jej schopnosti „učiť sa“ však môžete využiť analytické schopnosti AI aj vo chvíli, keď sa rozhodnete zlepšiť svoj život. Ide predovšetkým o životný štýl. Dostanete odporúčania prispôsobené vašej kondícii.
Vylepšenie seba samého sa nazýva biohacking. Tento prístup kombinuje poznatky z vedy, pomoc technológií a zmeny, ktoré vykonáte vo svojom životnom štýle. Týmto spôsobom môžete dosiahnuť, aby vaše telo a vaša myseľ fungovali čo najlepšie. Prostredníctvom vedomých postupov a techník dokážete zlepšiť:
Biohacking je založený na 4 základných technikách:
S biohackingom spánku vám pomôžu tzv. wearables. Tieto inteligentné doplnky s vhodnou aplikáciou dokážu okrem iného merať hodnoty súvisiace so spánkom (môžete sa stretnúť aj s pojmom sleep tracking). Vďaka nim sa dozviete:
Mnohé aplikácie vám dokážu pomôcť s relaxáciou, dychovými cvičeniami alebo riadenými meditáciami. Niektoré môžu dokonca prehrávať upokojujúce zvuky, tzv. biely šum. Vďaka nameraným hodnotám vás zariadenie dokáže zobudiť v najľahšej fáze spánku, ktorá je pre vaše telo najpríjemnejšia. Môže tiež odporučiť, kedy je najlepšie ísť spať.
Medzi najobľúbenejšie aplikácie na analýzu spánku patria:
Nositeľná elektronika, ktorá monitoruje spánkový režim:
Pre každú z týchto pomôcok je k dispozícii aplikácia, ktorá zhromažďuje a vyhodnocuje údaje. Nakoniec vám poskytne odporúčania pre lepší spánok.
Obrázok: Inteligentné zariadenia vám pomôžu s meditáciou pred spánkom. Zdroj: Microsoft Designer
Vedeli ste, že existujú aj inteligentné postele a matrace, ktoré vám zabezpečia pohodlný spánok? Môžete ich pripojiť do ekosystému inteligentnej domácnosti a režim „spánok“ posunúť na vyššiu úroveň. Ako môže vyzerať režim „spánku“ v inteligentnej domácnosti?
Do postelí a matracov sú integrované čipy, ktoré umožňujú sledovanie:
Podobne ako v prípade nositeľných zariadení, aj postele a matrace majú svoju aplikáciu, ktorá vám umožní zobraziť namerané údaje. Správnym vyhodnotením môžete predchádzať zdravotným problémom, ako aj získať tipy na lepší spánok. Posteľ tiež dokáže rozpoznať, či jeden z partnerov chrápe. Čo s tým dokáže urobiť? Napríklad zdvihne hlavovú časť, aby sa zvukové prejavy zmiernili, prípadne úplne prestali.
Ďalšou funkciou sú tepelné senzory. Posteľ alebo matrac vás dokáže zahriať alebo naopak ochladiť. Takže budete vždy spať v dokonalom tepelnom komforte. Inteligentná posteľ sa dokáže prispôsobiť vášmu veku, ale aj zdravotnému stavu (tehotenstvo alebo choroby, ktoré sťažujú dýchanie).
Očakáva sa, že v budúcnosti by sa na trhu mohla objaviť aj inteligentná posteľná bielizeň. Napríklad vankúš by mohol snímať dýchanie, teplotu, potenie alebo pohyb počas spánku. Prikrývka by mohla regulovať teplotu podľa prostredia alebo stavu spiaceho. Matrace by mali byť schopné automaticky upravovať svoju tvrdosť.
Nie každý má finančné prostriedky na to, aby si mohol dovoliť najnovšie technologické výdobytky, a niektorí ľudia si jednoducho nechcú púšťať umelú inteligenciu tak blízko k telu. Ak patríte medzi nich, vedzte, že aj pre vás existuje vybavenie do spálne, ktoré dokáže zlepšiť váš spánok.
Obrázok: Matrac z pamäťovej peny sa prispôsobí telu spiaceho. Zdroj: Materasso.sk
Mnohí odborníci na spánkovú medicínu sa zameriavajú na to, ako počas spánku pracuje mozog, ako spánok ovplyvňujú rôzne choroby alebo aký vplyv má na váš spánok prostredie, v ktorom odpočívate.
Vďaka nástupu umelej inteligencie môže spánková medicína oveľa efektívnejšie vyhodnocovať fyziologické údaje získané zo špeciálnych zariadení na štúdium spánku. AI je obzvlášť prospešná pri:
V jednej z najnovších štúdií sa tím z Washingtonskej univerzity pod vedením Keitha Hengena zaoberal aktivitou bdelého a spiaceho mozgu. Zistili, že počas spánku sa v mozgu objavujú aktivity, ktoré sú typické pre bdelosť a naopak.
Bdelý mozog niekedy vykazuje aktivity, akoby spal. Tento jav nazvali „zablikanie“. Spánkové reakcie skúmali na laboratórnych myšiach. Ak došlo k „bliknutiu“ počas spánku myši, prejavilo sa to napríklad tým, že sa zviera poškrabalo.
Doteraz sa vedci domnievali, že fázy bdenia a spánku sa v mozgu striedajú. Vďaka údajom, ktoré pomohla vyhodnotiť umelá inteligencia, však dospeli k presvedčeniu, že sa navzájom prelínajú. Od ďalšieho výskumu si vedci sľubujú, že by výsledky mohli pomôcť objasniť vývojové poruchy mozgu, ktoré vedú k autizmu alebo Alzheimerovej chorobe.
Analýza údajov o vašom spánku vám môže pomôcť lepšie spať. Pomocou aplikácie vám AI ponúkne rôzne možnosti na úpravu vašej spánkovej hygieny. Môžete sa dozvedieť:
Tak ako všetko, aj umelá inteligencia má dve stránky. Okrem pozitívnej je tu aj negatívna. Tá druhá spočíva v jej závislosti od údajov a informácií poskytovaných aplikáciou.
Kvôli hodnotám môžete zabudnúť počúvať svoje telo. Ak nemáte ideálne hodnoty, môžete sa cítiť úzkostlivo. Namerané čísla a vyhodnotené stavy vás môžu stresovať.
Preto je dôležité brať odporúčania umelej inteligencie ako inšpiráciu, nie ako dogmu. Nezabudnite počúvať svoje telo a riadiť sa tým, čo skutočne potrebuje. Sledujte, aký je váš spánok v priebehu týždňov a mesiacov, nie dní. Dlhodobý horizont je v skutočnosti užitočnejší, pretože vám ukáže, ako ste na tom so spánkom a čo by vám mohlo skutočne pomôcť.