Prechádzajúce autá, dunenie z domáceho kina, hádky susedov alebo plačúce dieťa, hoci žiadne nemáte. Ak nežijete na samote pri lese, musíte každý deň zvládnuť spolužitie (nielen) so susedmi. A to môže byť poriadne hlučné. Ako nabrať sily na nový deň, keď vám spánok kazí hluk v spálni?
Spánok a hluk nejdú príliš dohromady - ticho je kľúčové nielen pri zaspávaní, ale aj počas spánku. Pokiaľ práve nepatríte k šťastlivcom s vysokou toleranciou hluku, hlučné okolie vám môže spôsobiť poruchy spánku a rôzne iné ochorenia.
Hluk počas spánku ovplyvňuje hladinu stresových hormónov, ktoré zapríčiňujú jeho fragmentáciu vďaka predčasnému prebúdzaniu a tiež skrátenie jeho celkového trvania.
Nedostatok spánku oslabuje váš imunitný systém a zvyšuje riziko zdravotných a psychických ťažkostí, ako sú cukrovka, obezita či depresia. Hluk od 60 decibelov môže prispieť k ochoreniu srdca. Pre porovnanie, idúce auto vydáva priemerne hluk 70 decibelov.
Kvalitný a pokojný spánok je základom dobrého zdravia.
Pre všetky štáty EÚ existuje povinnosť vypracovávať tzv. strategické hlukové mapy pre väčšie aglomerácie. Pre bratislavskú aglomeráciu bola vypracovaná posledná hluková mapa v roku 2016 a pre košickú aglomeráciu v roku 2011.
Údaje ukazujú, že desaťtisíce obyvateľov v týchto aglomeráciách žijú a spia v hluku. Znesiteľná hranica hluku, ktorá je v priemere 55 decibelov počas dňa a 40 decibelov v noci, sa denne prekračuje.
Riadiť sa však iba hlukovou mapou naozaj nestačí. Aj dom v štvrti s nízkou dopravnou prevádzkou a bez akýchkoľvek podnikov v blízkosti vás môže nemilo prekvapiť hlučnými susedmi.
Ak krčíte ramenami s myšlienkou, že niečo také aj tak nemožno ovplyvniť, profesionálny realitný maklér vám dokáže opak. Hlučnosť susedov je do určitej miery daná bytom, v ktorom bývate - napríklad hrúbkou stien, zvukotesnosťou vchodových dverí a okien atď.
Pavel Velebil z TIDE REALITY radí: "Kľúčová je štúdia bytu, z ktorej dokážete vyčítať potenciálne obťažovanie jednotlivých miestností hlukom. Pozor si dávajte predovšetkým na to, v akom vzťahu je spálňa s ďalšími miestnosťami, napríklad či je v dostatočnej vzdialenosti od technického zariadenia, ako sú umývačka či práčka. Posteľ by mala byť priradená k nosnej stene, prípadne k akustickej izolačnej priečke. "
Zvýšený hluk trápi množstvo veľkých miest. Zdroj: www.hlukovamapa.sk
Potenciálnu hlučnosť by ste si mali zmapovať ešte pri prehliadkach nehnuteľností. Konštrukcia bytov by mala podľa platných noriem utlmiť obvyklý hluk z ostatných bytov aj z ulice, napríklad rozhovor susedov či televízor pri bežnej hlasitosti. Prepustené by mali byť iba výnimočne hlasné zvuky nad hranicou decibelov, ako sú hlasné zvonenie telefónu či počítača alebo plač dieťaťa.
Čas prehliadky bytu sa preto snažte prispôsobiť na dobu s vyššou šancou, že sú potenciálni susedia doma. Okolo 4 až 5 hodiny popoludní spoznáte lepšie hlučnosť okolia ako o 9 ráno, kedy je väčšina ľudí v práci.
Pri výbere spálne venujte pozornosť najmä kvalite okien a dverí. Nezameriavajte sa iba na ich odhlučnenie. Pre zdravý spánok je dôležité nielen ticho, ale aj čistý vzduch a optimálna teplota medzi 18 až 20 stupňami. V tom vám môže pomôcť pravidelné vetranie, ktoré však nemusí byť všade bezproblémové. Napríklad v oblastiach so zvýšenou prašnosťou či polohou okien do rušnej ulice si otvorením okien v spálni skôr uškodíte.
Ak sa chcete presťahovať do už zariadeného bytu, zistite si mieru hlučnosti spotrebičov na štítkoch.
Ak už v hlučnej nehnuteľnosti bývate, máte prakticky dve možnosti - presťahovať sa a nájsť si nové bývanie s profesionálnou pomocou, alebo do bytu investovať a odhlučniť ho.
Pomôcť vám môžu akustické sadrokartónové dosky, ktoré výrazne znižujú hluk až do 78 decibelov. Využiť ich môžete na vnútorné priečky, steny a podhľady v interiéroch. Hluk od susedov sa tiež často prenáša umakartovým jadrom v kúpeľni a na toalete, preto zvážte jeho vymurovanie.
Nákladnou, avšak účinnou investíciou sú aj protihlukové vchodové a interiérové dvere. Ku zvukovej izolácii bytu prispeje i výmena podlahovej krytiny za plávajúcu podlahu, prípadne hustý záťažový koberec.
Ak nechcete zasahovať do konštrukcie bytu, môžete hluk redukovať tiež šikovným vybavením. Najmä zle odhlučnené okná budete ťažko v byte vymieňať. Variantom môžu byť praktické závesy proti hluku z ulice, ktoré dokážu príjemne tlmiť zvuky.
Praktickou vychytávkou proti hluku od susedov bývajúcich hneď vedľa vás je vstavaná šatníková skriňa či policový diel pozdĺž celej steny.
Protihlukovo môže pôsobiť tiež vstavaná šatníková skriňa v spálni.
K pokojnému spánku jednoznačne prispieva aj prostredie, v ktorom zaspávate. Spálňa by mala byť vzdušná a najlepšie bezprašná, takže ju zbytočne neprepĺňajte nábytkom. Farby spálne voľte tlmené, vyhnite sa najmä teplým a žiarivým farbám.
Ďalšou prioritou by malo byť pohodlie, preto si doprajte v spálni kvalitnú posteľ s polohovateľným roštom a zdravotný matrac. Osviežujúci spánok tiež podporia anatomické zdravotné vankúše a príjemne ľahké prikrývky.
Ak svoj domov vylepšíte všetkými tipmi, stane sa z vašej spálne tichá oáza pokoja, ktorú môže prerušiť snáď už len chrápajúci partner. Na toho je bohužiaľ akákoľvek izolácia krátka.
Krvavé škvrny na matraci – ako ich odstrániť?