Ste unavení a vyčerpaní, no napriek tomu nemôžete zaspať? Alebo naopak počas dňa neustále zaspávate, no spánok vám nedodáva energiu? Kedy je nekvalitný spánok len reakciou na náhly stres a kedy už ide o závažný problém so spaním? Prečítajte si, aké najčastejšie spánkové poruchy vás môžu trápiť.
Spánok sa radí medzi 3 najdôležitejšie podmienky dobrého zdravia. Z biologického hľadiska je absolútne nevyhnutný. Počas spánku sa telo regeneruje a naberá sily na všetky vaše aktivity.
Kvalitný spánok posilňuje imunitný systém, činnosť mozgu a zvyšuje schopnosť koncentrácie. Je tiež prevenciou duševných ochorení. Naopak nedostatok spánku vám môže spôsobiť zdravotné a psychické problémy, ako sú napríklad cukrovka, obezita, depresia, oslabený imunitný systém alebo úzkosť.
Poruchy spánku môžeme rozdeliť na prechodné, akútne a chronické. Prechodné problémy so spánkom zvyčajne trvajú najviac 1 týždeň. Spôsobuje ich aktuálny stres, ktorý nám buď nedovolí zaspať, alebo nás naopak tak vyčerpáva, že máme chuť spať stále.
Akútne problémy so spánkom trvajú maximálne 1 mesiac a hoci sa stále nemusí jednať o nič vážne, je vhodné ich aspoň konzultovať s lekárom. Konzultácia je dôležitá primárne preto, lebo ak sa akútne problémy rozvinú do chronických problémov, ste ohrození dlhotrvajúcimi poruchami spánku. Tie vedú k vážnym zdravotným následkom.
Spánkové poruchy postihujú aj malé deti a mladistvých.
O spánku sa v posledných rokoch zistili dva znepokojivé fakty. Stále sa skracuje, od minulého storočia približne o hodinu a pol, a pribúdajú tak poruchy spánku, ako aj počet ľudí, ktorí nimi trpia. Výsledkom toho môžu byť kardiovaskulárne ochorenia, diabetes a obezita.
Chronické spánkové poruchy majú aj deti a dospievajúci. Chronické poruchy spánku u detí sa podľa docentky Ivy Příhodovej z Neurologickej kliniky 1. LF UK a VFN vyskytujú až v 20-30% prípadov. Ako u detí, tak aj u dospelých je najdôležitejšie zamyslieť sa nad tým, prečo zle spíte. Prejdite si váš spánkový režim a upravte pravidlá spánkovej hygieny.
Nespavosť alebo tiež insomnia je porucha spánku s narušeným zaspávaním alebo priebehom spánku. Ťažko zaspávate a prebúdzate sa v skorých ranných hodinách s pocitom, že už znovu nezaspíte? Potom môžete trpieť práve nespavosťou.
Insomnia spôsobuje únavu, malátnosť, podráždenie, zhoršenú koncentráciu a zlú náladu. Následky nedostatku spánku môžu viesť k zhoršenému pracovnému výkonu alebo až k vážnym psychickým poruchám a poruchám vnímania. Insomniu by ste preto mali riešiť vždy zavčasu.
O insomnii sa často hovorí ako o civilizačným ochorení. Medzi hlavné príčiny tejto poruchy patrí dlhodobý stres, nepravidelný spánkový režim a psychická záťaž. Niekedy vášmu telu môžu chýbať aj dôležité minerálne látky (ako napríklad železo) a vitamíny.
Porucha dýchania počas spánku, čiže spánkové apnoe, sa prejavuje zástavou dychu počas spánku. Riziko spánkového apnoe je obzvlášť u ľudí s obezitou, väčším obvodom krku a vyšším vekom. Vyskytuje sa skôr u mužov.
Človek trpiaci syndrómom spánkového apnoe upadá počas noci do tvrdého spánku. Ten je sprevádzaný nadmerným chrápaním a výpadkami dychu - tzv. apnoickými pauzami. Tieto 10-sekundové pauzy sa objavujú aj viac ako 10-krát za hodinu.
Zastavenie dýchania v spánku sa rieši špeciálnym prístrojom - maskou, ktorá chorému pomáha dýchať. Nutné je tiež upraviť životný štýl a dodržiavať zásady zdravej životosprávy.
Za nadmernou spavosťou alebo tiež hypersomniou nehľadajte víkendové leňošenie do poludňajších hodín. Ľudia trpiaci hypersomniou spia denne viac ako 12 hodín a často zaspávajú aj uprostred aktivít.
Hypersomnia sa vyskytuje u osôb so zlými spánkovými návykmi, býva tiež vedľajším účinkom niektorých liekov a v najhoršom prípade poukazuje na závažné choroby ako sú cukrovka, encefalitída či depresia.
Pod parasomniou si možno predstaviť nielen jednu chorobu, ale celý súbor porúch, ktoré človeka môžu trápiť. Svojím pôvodom úplne nesúvisia so spánkom, ale priamo ovplyvňujú prebúdzanie, priebeh spánku alebo zaspávanie. Za zmienku stoja poruchy ako námesačnosť a bruxizmus.
Za somnabulizmus, čiže námesačnosť, sa označuje stav, pri ktorom sa zdanlivo prebudíte a vykonávate aktivitu typickú pre bdelosť. Napríklad chodíte, v niektorých prípadoch aj varíte, posielate e-maily alebo riadite vozidlo. Všetky tieto činnosti sú pre vás v takomto prípade veľmi riskantné, pretože mozog je stále vo fáze spánku.
Bruxizmus alebo tiež škrípanie zubov sa vyskytuje až u 31% populácie. Obvykle sú s ním spojené ďalšie ochorenia, ako sú zvýšená citlivosť zubov alebo bolesti čeľustných svalov. Príčiny sú väčšinou psychické, u detí však môžu poukazovať na alergiu, krivé zuby či podráždenie úst.
Myslíte si, že máte poruchu spánku? Objednajte sa do spánkového laboratória.
Poruchy spánku sa diagnostikujú v spánkových laboratóriách. Tieto špecializované spánkové centrá nájdete po celej Slovenskej republike. A ako vyzerá také vyšetrenie?
Jednoducho - spíte. Po celom tele máte rozmiestnené senzory, ktoré analyzujú vaše vnútorné procesy. Vyšetrenie môže prebiehať v laboratóriu alebo aj u vás doma. Taktiež vás bude čakať schôdzka s lekárom, ktorý zisťuje najmä vaše návyky a zlozvyky. Kľúčová je samozrejme úprimnosť.
Spánkové poruchy sa dajú veľmi dobre regulovať, niekedy aj úplne vyliečiť, pomocou prísnej spánkovej hygieny. Máme pre vás 10 základných rád, ktoré by ste mali vždy dodržiavať.
1. Choďte spať, až keď sa budete cítiť unavení.
2. Ak nezaspíte do 30 minút, vstaňte a venujte sa nejakej činnosti. Akonáhle sa opäť budete cítiť ospalí, choďte si ľahnúť.
3. Vstávajte pravidelne v rovnakom čase aj cez víkend.
4. V spálni minimalizujte hluk a svetlo, zaistite vhodnú teplotu a vlhkosť vzduchu.
5. Posteľ a spálňu používajte len na spánok a sex, zabudnite na jedenie alebo nočné sledovanie televízie.
6. Nepite kávu, čierny čaj a energetické nápoje 4-6 hodín pred spánkom. Obmedzte ich konzumáciu aj počas dňa.
7. Nepite alkohol v neskorých večerných hodinách.
8. Nefajčite pred spaním a už vôbec nie v prípade nočného prebudenia.
9. Nejedzte tučné jedlá pred spánkom.
10. Pravidelne cvičte, najlepšie v popoludňajších hodinách. 3-4 hodiny pred spánkom už cvičenie radšej vynechajte.