Počas choroby alebo zvyčajnej menštruácie môžu na matraci vzniknúť krvavé škvrny. Ako ich možno odstrániť z matraca nechráneného matracovým chráničom?
Základom je vždy studená voda. Čerstvú krvavú škvrnu stačí namočiť do studenej (dokonca aj ľadovej) vody a jemne ju pretrieť. Voda nesmie byť teplá, aby sa krv nezrazila a neprenikla hlbšie do vláken.
Ak škvrna ani napriek rýchlemu zásahu studenou vodou nechce úplne zísť, treba ju posypať kuchynskou soľou. Soľ treba nechať pôsobiť asi 30 minút a potom ju opláchnuť. Podobný výsledok dosiahneme aj pomocou sódy bikarbóny. Nezabudnime však, že sóda bikarbóna má aj bieliaci účinok (ak ju použijeme na odstránenie škvrny z béžového poťahu, poťah môže na danom mieste trochu vyblednúť).
Okrem domácich spôsobov existuje celé spektrum odstraňovačov škvŕn, určených na škvrny rôzneho pôvodu. Sú dostupné v drogériách. Líšia sa však účinnosťou, takže želaný výsledok dosiahneme niekedy až na druhý alebo tretí pokus. Zvlášť v prípade odstraňovania starých škvŕn nám nezostáva nič iné, ako zopakovať celý proces niekoľkokrát. Odstraňovač škvŕn má byť určený na škvrny obsahujúce bielkoviny. Ak chceme použiť chemické odstraňovače škvŕn, vyskúšajme ich najskôr na menej viditeľnom mieste, aby sme zistili, či textíliu neodfarbia.
Ak škvrna vznikla na prikrývke alebo na matracovom chrániči, ľahko ju namočíme do studenej vody. Čo však máme robiť, keď je na samotnom matraci?
Pasta zo sódy bikarbóny zmiešanej s vodou (prípadne z boraxu alebo soli) – vodu so sódou bikarbónou vymiešame tak, aby sme získali hmotu s konzistenciou pasty. Takto vyrobenú pastu potom natrieme na škvrnu a necháme ju pôsobiť niekoľko hodín. Následne pastu, ktorá už čiastočne zaschla, odstránime a matrac povysávame.
Ďalšou možnosťou je použiť odstraňovač škvŕn vo forme rozprašovača, vďaka ktorému matrac nenavlhne.
Ak matrac čistíme namokro, nezabudnime ho nakoniec dobre vysušiť, aby v ňom nevznikla pleseň.
Staré krvavé škvrny sa odstraňujú ťažšie (preto to treba urobiť čo najskôr). Ak sa tak nestalo, situácia ešte nie je celkom stratená. Staré, zaschnuté krvavé škvrny možno odstrániť nasucho pomocou sódy bikarbóny. Matrac posypeme sódou bikarbónou, ktorú do matraca jemne vtrieme a necháme pôsobiť viac ako desať hodín. Prášok potom odstránime vysávačom. Takto síce škvrnu neodstránime úplne, ale môžeme ju vybieliť bez toho, aby sme pritom poškodili matrac.
Na čistý matrac potom navlečieme matracový chránič, ktorý zabráni vzniku podobného problému v budúcnosti. Predajcovia neprijímajú reklamácie zašpinených matracov, takže matracový poťah je veľmi vhodným preventívnym opatrením.