Zdravý spánok je základom dobrej nálady a náš organizmus ho veľmi potrebuje. Ak sa chceme zobúdzať plní energie, mali by sme spať v primeraných podmienkach.
Ak sa chceme dobre vyspať, mali by sme si pred tým, ako sa uložíme spať, oddýchnuť. Znie to síce zvláštne, ale je to fakt. Ideálna je preto spálňa, ktorej centrálne miesto nepatrí televízoru. Pozerať televízor pred spaním je škodlivejšie, ako si myslíme. Ľudia sa neraz zamýšľajú nad tým, prečo nemôžu zaspať, pričom zabúdajú na to, s koľkými emóciami si ich organizmus musel poradiť prv, než konečne zaspal. Okrem toho, žiarenie televízora, počítačového monitora a mobilu znižuje tvorbu melatonínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu denného cyklu (času spánku a bdenia). Ak sa vystavíme pôsobeniu tohto žiarenia pred spaním, budeme ťažšie zaspávať a častejšie sa v noci budiť a v priebehu dňa pocítime ďalšie negatívne následky.
Podobne aj hluk nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku a následne výkonnosť počas nasledujúceho dňa. Stáva sa, že neskoro do noci pozeráme televízor v nádeji, že nás uspí, alebo sa po náročnom pracovnom dni prehnane spoločensky angažujeme na sociálnych sieťach. Niekedy nás dokonca tieto aktivity pohlcujú viac ako práca. Ak je to tak, môžeme zabudnúť na dobrý spánok. V posteli by sme nemali používať notebook ani mobil, pretože ich ostré svetlo spôsobuje, že strácame chuť spať. Surfovanie po facebooku a iných sociálnych sieťach nás natoľko emocionálne absorbuje, že potom nie sme schopní zaspať. Niekedy sa príliš zaoberáme politikou, športom, alebo súkromným životom známych a priateľov, pričom tieto „informácie“ nám bránia pokojne zaspať. Namiesto relaxu a stíšenia totiž začíname analyzovať to, čo sme sa dozvedeli.
Pred spaním je vhodné počúvať príjemnú hudbu, ktorá nám pomôže odpútať sa od každodenných starostí a stíšiť si myseľ. Hlasné filmy s drastickými scénami a agresívna hudba sa neodporúčajú, pretože mozog si má v noci odpočinúť, v čom mu spomenuté podnety bránia. Ideálne je, ak všetci, ktorí žijú v jednej domácnosti, chodia spať v rovnakom čase. Takto sa dá vyhnúť rušeniu zvukom z televízora či rozhlasu, ktorý sa ozýva vo vedľajšej miestnosti. Ten, kto hodinu pred spaním nevenuje telefonovaniu, zábave na počítači a pozeraniu televízora, ale využije ju na relax, dobrý kúpeľ, alebo počúvanie jemnej hudby, sa ráno zobudí oddýchnutý a vyspaný. Zato ten, kto tieto pravidlá nedodržiava, sa budí unavený, hoci spal rovnaký počet hodín. Veľa činiteľov teda svedčí o tom, že zaspávať a spať treba v tichu.