Zobudiť sa ráno oddýchnutý je nádherný pocit, vďaka ktorému máme už od prvej chvíle ideálne podmienky na to, aby sme prežili úspešný deň.
Máme viac energie, sme spokojní a efektívnejší v tom, čo robíme. Avšak dobrý nočný odpočinok nie je až taký samozrejmý. Niekedy máme ráno pocit, že sme ešte unavenejší, ako keď sme išli večer spať, všakže? Vtedy sa treba uistiť, či máme v spálni vytvorené vhodné podmienky pre príjemný spánok a oddych.
Je veľmi dôležitá. Ten, kto chce ľahko zaspávať, by sa mal vyhýbať príliš jasným a krikľavým farbám. Vhodné sú pokojné odtiene, ktoré napomáhajú stíšeniu. To však neznamená, že spálňa má byť nudná. Milovníci sýtych farieb sa môžu prejaviť v doplnkoch.
Treba pamätať, že jasné farby priestor zväčšujú, zatiaľ čo tmavé ho zmenšujú a vytvárajú dusný dojem. V prípade malej spálne si teda treba vybrať farby zo svetlejšej palety.
Je základom dobrého spánku. Nepohodlný matrac treba čo najskôr vymeniť, pretože nevhodný matrac nepodopiera chrbticu a vedie k vzniku bolestí chrbta a krku. Rady uverejnené v našom katalógu pomôžu pri výbere vhodného matraca. Jednou z jeho nevyhnutných vlastností má byť vzdušnosť, aby zabezpečoval dobrú cirkuláciu vzduchu a bránil nočnému poteniu.
Zo skúsenosti vieme, že jasné, intenzívne svetlo nás ľahko zobudí a znemožní nám znovu zaspať. Polohu spálne neraz ovplyvniť nemôžeme, ale zato môžeme interiér účinne zatieniť. Dobrým riešením sú hrubé rolety, žalúzie, alebo závesy ušité z látky, ktorá neprepúšťa slnečné lúče. Zvlášť dôležité je to v lete, keď slnko skoro vychádza, zatiaľ čo my by sme si radi pospali.
Ak vankúš vyzerá ráno unavenejšie ako ten, kto na ňom spal, treba ho nahradiť vhodnejším výrobkom. Prestal totiž spĺňať svoj účel. Vhodne vybratý vankúš podopiera hlavu a krčné stavce, čím stabilizuje chrbticu. Dôležitá je výška vankúša. Ten, kto spí na bruchu, potrebuje nízky vankúš, ten, kto spí na boku, trochu vyšší, zatiaľ čo tí, čo spia na chrbte, by si mali vybrať stredne vysoký vankúš.
Nie je to dobrý nápad. Tieto zariadenia môžu zaspávanie sťažovať a výrazne obmedzovať kvalitu spánku. Náš mozog sa potrebuje pred spánkom stíšiť a nevnímať podnety prichádzajúce z televízora a telefónu. Ten, kto si chce v noci oddýchnuť, by mal odložiť všetky médiá.
V ideálne zariadenej spálni by nemalo byť príliš ostré osvetlenie. Vhodnejšie je jemnejšie svetlo do spálne, ktoré oči nedráždi. Vtedy bude prechod do tmy miernejší a pomôže pri rýchlejšom zaspávaní.
Nočný odpočinok je mimoriadne dôležitý. Zvlášť v dnešnom uponáhľanom svete potrebujeme stíšenie a dobrý relax, a preto si vytvorme také podmienky, aby sme sa ráno zobudili oddýchnutí a svieži.