Nedostatok spánku sa negatívne prejavuje na vašom fyzickom aj psychickom zdraví. Okrem predčasných vrások vás môže trápiť zlá nálada, roztržitosť a neschopnosť sústrediť sa. Západná medicína bojuje proti nespavosti najmä prostredníctvom liekov a úpravou životného štýlu. TČM pridáva meditáciu a akupunktúru.
Nespavosť, ktorej sa odborne hovorí insomnia, je narušené zaspávanie alebo problematický priebeh spánku. Ako ju spoznáte?
Nespavosť sa podľa dĺžky trvania delí na:
Vďaka spánku správne funguje vaša nervová sústava. Telo sa počas neho celkovo regeneruje. Z mozgu sa vyplavujú toxíny, ktorých hromadenie mozog poškodzuje. Okrem toho spánok podporuje pamäť, imunitu, hormonálne a metabolické procesy.
Spánok sa delí na dve základné fázy:
NON REM fáza má 4 štádiá. Čo sa počas nich deje?
Ak nemôžete spať a tento stav trvá dlhšie, negatívne sa to prejaví na vašom fyzickom aj psychickom zdraví. Ako sa prejavuje nedostatok spánku?
Obrázok: Nespavosť môže viesť k úzkosti až depresii
Skôr ako sa rozhodnete vyhľadať lekársku pomoc, overte si, či príčinou vašich spánkových problémov nie je zlý životný štýl. Niekedy práve jeho zmena pomôže k dobrému a kvalitnému spánku. Zmena životného štýlu úzko súvisí s pravidlami spánkovej hygieny, ktorých je celkovo 10.
Ďalšie tipy, čo robiť, keď nemôžete spať, nájdete tu.
Tradičná čínska medicína pristupuje k človeku komplexne. Nelieči len následky, ale hľadá príčiny ochorenia. Inšpiruje sa pritom prírodou a vychádza z predpokladu, že zdravý človek musí mať v harmónii dve dôležité energie: jin a jang. Ak sú tieto energie v rovnováhe, cez deň ste aktívni a veselí a večer sa upokojíte a obrátite do seba. Počas spánku prechádzate do hlbokého jin, v ktorom sa vaše telo a myseľ regenerujú.
Tradičná čínska medicína tvrdí, že spánok je pre človeka dôležitý predovšetkým kvôli regenerácii životnej energie Qi. Okrem toho sa počas nej vyživujú vaše vnútorné orgány. Nie nadarmo sa hovorí, že spánok je najlepším prírodným liekom.
Obrázok: Nespavosť je odrazom nepokojnej duše
Podľa tradičnej čínskej medicíny je spánok prejavom vašej duše Shen. Duša Shen sídli v srdci a jej ukotvenie má na starosti krv srdca. Ak máte málo krvi, duša Shen si nemá kam ľahnúť. Nedostatok krvi trápi najmä ženy, pretože sa spája s menopauzou alebo menštruáciou. Okrem toho je nedostatok krvi odrazom oslabenia orgánov, najmä sleziny, pečene a obličiek, ktoré sú zodpovedné za tvorbu krvi. Zjednodušene povedané, príčinou nespavosti (hlavne u žien) je nedostatok krvi srdca a pečene.
Okrem nedostatku krvi môže byť príčinou nočnej nespavosti aj teplo alebo oheň, ktoré sa prejavujú v srdci a pečeni. Vaša duša Shen je nepokojná a nedokáže sa dobre ukotviť v srdci. Za horúčosťou v tele stoja emócie, najmä potlačované a nadmerné. Hľadáte odpoveď na otázku, čo pomáha pri nespavosti? Tradičná čínska medicína hovorí, že udržiavanie emócií na uzde. Naučte sa ovládať svoje emócie.
Ďalšou príčinou zvýšeného tepla môže byť nesprávna strava. Ak budete jesť pikantné, pálivé a korenené jedlá, váš žalúdok sa začne prehrievať. Zo žalúdka sa oheň šíri do srdca a sťažuje spánok vašej duše Shen. Preto sa večer takýmto jedlám vyhýbajte.
Východná medicína sa pri liečení inšpiruje prírodou, preto rešpektuje zmeny, ktoré sa spájajú so striedaním ročných období. Čo sa týka spánku, v zime odporúča chodiť skoro spať a vstávať so sliepkami. V lete sa čas spánku prirodzene skracuje, čo by ste mali rešpektovať.
Inšpirujte sa dávnymi časmi, keď ľudia chodili spať za tmy (nemohli svietiť) a vstávali za úsvitu.
Obrázok: Kedysi sa vstávalo spolu so sliepkami
TČM hovorí, že poludňajší odpočinok môže byť prospešný pre vaše zdravie. V krajinách, kde je počas poludnia horúco, trvá siesta, teda odpočinok, 1 až 2 hodiny. Vďaka poludňajšiemu spánku môžete byť po zvyšok dňa aktívnejší a znížiť svoju ospalosť. Vzhľadom na životný štýl však býva poludňajší spánok kratší. Na osvieženie vám môže stačiť 10 až 30-minútové zdriemnutie. Treba si však uvedomiť, že nie každému môže tento spôsob spánku vyhovovať. Ak neprináša želané benefity (čulosť, lepšiu výkonnosť atď.), nenúťte sa do neho.
Podobne sa diskutuje o tzv. polyfázovom spánku, pri ktorom nespíte 7 až 9 hodín v kuse, ale s prestávkami. Polyfázový spánok si však vyžaduje značné úsilie a pravidelnosť pri jeho dodržiavaní. Na každého môže pôsobiť inak a pre niektorých môže byť úplne nevhodný.
Odborníci na TČM liečia nespavosť úpravou životného štýlu, ale aj pomocou bylín, húb a liečivých zmesí. Pri nespavosti pomáha zmes Mycosleep, ktorá obsahuje medicinálnu hubu reishi, liečivú bylinu jujuba a sladké drievko.
Mycosleep sa užíva nalačno asi hodinu pred spaním. Rozpustite 1 čajovú lyžičku prášku v 2dcl vlažnej vody. Ak sa chystáte užívať zmes dlhodobo, po 3 mesiacoch si dajte 1 týždeň prestávku. V prípade, že používate aj iné lieky a výživové doplnky, užite ich 0,5 až 1 hodinu po užití zmesi.
Úprava životného štýlu je metóda, ktorú pri liečbe nespavosti využíva ako západná, tak východná medicína. 10 pravidiel spánkovej hygieny už poznáte. TČM navyše odporúča, aby ste pred spaním meditovali a snažili sa upokojiť dušu Shen. Kvôli prehrievaniu tela sa večer odporúča vyhýbať sa koreneným, pikantným, vyprážaným a pečeným jedlám. Pred spaním si dajte medovkový čaj alebo trochu teplého mlieka s medom.
V klasických knihách TČM sa môžete stretnúť s radou, že by ste si mali večer ponoriť nohy do horúcej vody na približne 15 minút. Tým sa energia Qi presunie z hornej časti tela do chodidiel, čo pomáha upokojiť dušu Shen.
Západná medicína rieši nespavosť liekmi a psychoterapiou. Do týchto liečebných kúr môžete zahrnúť aj základnú liečebnú metódu TČM, ktorou je akupunktúra. Uvoľňuje prebytočné napätie, dokáže eliminovať teplo a zvládne ukotviť a harmonizovať dušu Shen.