Nekupujte si mačku vo vreci. Vďaka nášmu slovníku postelí budete vedieť, čo kupujete, ak si zaobstarávate rám postele, boxspringovú posteľ, čalúnenú posteľ alebo polohovateľné lôžko.
Každá posteľ sa skladá z niekoľkých základných častí. Medzi ne patrí:
Ak sa rozhodujete medzi čalúnenou a drevenou posteľou, rozhodujete sa medzi prevedením rámu. Každý rám má svoje výhody a nevýhody, preto myslite na svoje potreby, ale napríklad aj na štýl zariadenia vašej spálne.
Ak ste sa stretli s pojmom čalúnená posteľ, znamená to, že rám je po celom obvode potiahnutý textíliou, koženkou alebo kožou. Môžete si vybrať medzi kompletnými čalúnenými posteľami s matracom a roštom alebo čalúnenými rámami, kde si matrac a rošt dokupujete samostatne. V každom prípade čalúnená posteľ naplní spálňu príjemnou atmosférou a pocitom harmónie.
Ak chcete investovať do kvalitnej čalúnenej postele, inšpirujte sa ponukou slovenskej značky Materasso, ktorá je na trhu od roku 1995. Spoločnosť vyrába postele na mieru, takže si môžete vybrať nielen zo stoviek farieb a štruktúr poťahových látok, ale môžete si navoliť aj veľkosť postele, ktorú potrebujete, vybrať si typ nožičiek či prevedenie rámu.
Čalúnené postele sa skladajú z masívneho rámu, ktorý je potiahnutý komfortnými penami a následne očalúnený látkou. Získate tak mäkkú a bezpečnú posteľ bez ostrých hrán.
Medzi výhody čalúnenej postele patrí:
Za nevýhody sa považuje:
Obrázok: Najpohodlnejšie postele sú čalúnené postele.
Masívne alebo drevené postele si často vyberajú ľudia, ktorí trpia respiračnými ochoreniami a alergiami. Keďže drevo je 100 % prírodný materiál, je hypoalergénne. Pri jeho výbere však musíte brať do úvahy aj to, aby sa povrchová úprava skladala z látok, ktoré nedráždia citlivých ľudí.
Ak si chcete vybrať kvalitnú posteľ s dlhou životnosťou, uprednostnite tvrdé drevo vrátane orecha, duba alebo buka. Najväčší sortiment drevených postelí tvoria postele vyrobené zo smreka alebo borovice. Tie vás zaujmú svojou nižšou obstarávacou cenou. Počítajte však s kratšou životnosťou a skorším deformovaním alebo štiepením materiálu.
Výhody masívnych postelí:
Nevýhody drevených postelí:
Stretli ste sa pri výbere postele so slovami ako americká, kontinentálna alebo boxspring a neviete, ako sa líšia? Nijako. Sú to v podstate synonymá používané pre tú istú posteľ.
Americké postele majú špeciálny rám s boxspringovou základňou. To znamená, že v časti postele, ktorá je vyhradená napríklad pre úložný priestor, sú pružiny, ktoré nahrádzajú rošt. Práve boxspringová základňa je dôvodom, prečo sa kontinentálne postele považujú za najpohodlnejšie na trhu.
Hlavný matrac je umiestnený na pružinách, ktoré si spiaci vyberie podľa svojich požiadaviek. K dispozícii sú matrace s taštičkovými pružinami, penami alebo prírodnými materiálmi (kokosové dosky, konské vlásie atď.). Obľúbené sú aj sendvičové matrace, ktoré sú tvorené kombináciou rôznych materiálov. Výberom správneho matraca môžete predísť mnohým problémom pohybového aparátu, ako sú skolióza, bolesti kĺbov alebo stuhnutosť v oblasti krčnej a bedrovej chrbtice. Matrace, ktoré poskytujú najväčší komfort pri spánku, sa nazývajú zónové matrace. Pozostávajú z niekoľkých zón, ktorých tvrdosť zodpovedá konkrétnej časti tela. Vďaka tomu sa chrbtica udržiava vo svojej prirodzenej polohe.
Na hlavný matrac môžete položiť topper. Ide o tenký matrac, ktorý upravuje tvrdosť hlavného matraca, ale zároveň ho chráni pred skorým opotrebovaním a pred znečistením.
Boxspringová posteľ má teda systém troch matracov, ktoré vám ponúkajú dokonalý odpočinok. Perfektne totiž rozkladá záťaž spiaceho človeka, takže zbytočne nemeníte polohy spánku a v noci sa nebudíte.
Výška ložnej plochy sa líši od výšky rámu. Výška rámu, do ktorej sa nezapočítava čelo postele, sa pri bežných posteliach pohybuje v rozmedzí 40 až 45 cm. V prípade vysokých amerických postelí však výška rámu môže presiahnuť uvedených 45 cm.
Pod pojmom výška ložnej plochy sa rozumie vzdialenosť medzi podlahou a plochou matraca, na ktorej sa leží. Čím vyšší je matrac, tým vyššia je aj ložná plocha. Existujú aj matrace s výškou približne 30 cm. Za pohodlnú výšku sa považuje vzdialenosť 50 až 60 cm od podlahy. Pri ležaní a vstávaní šetríte svoje kolená a bedrá. Okrem toho vás neobťažuje prievan a prach víriaci sa pri podlahe.
Obrázok: Ložná plocha môže byť až 60 cm od zeme.
King size posteľ je termín pochádzajúci z anglického king size bed. Označuje veľkosť postele. King size posteľ je klasická veľkosť manželskej postele, t. j. 180 × 200 cm. Je ideálnou voľbou do spální s rozlohou 12 m² alebo viac. K dispozícii je aj king size posteľ s predĺženou dĺžkou, ktorá sa pohybuje od 210 do 220 cm. Ak idete spať do obrovskej spálne s podlahovou plochou väčšou ako 14 m², môžete ju vybaviť posteľou super king size s rozmermi 200 × 200 cm.
Posteľ sa označuje ako polohovacia, ak je vybavená polohovacím roštom. To znamená, že rošt umožňuje nastavenie sklonu v oblasti hlavy alebo nôh, prípadne oboch. Polohovacie rošty sa môžu ovládať ručne alebo elektricky. Polohovacia posteľ s elektrickým ovládaním je najlepšou voľbou pre seniorov, rekonvalescentov alebo dlhodobo pripútaných na lôžko, ale aj pre tých, ktorým nestačí priemerná pohodlná posteľ a chcú niečo viac. Vďaka elektrickému motoru a diaľkovému ovládaniu môžete plynule nastaviť sklon oblasti hlavy a nôh.
Ak by ste chceli poznať pravý význam slova palanda, v slovníku by ste sa dočítali, že ide o jednoduchú posteľ z dosiek. V súčasnosti si však pod pojmom palanda najčastejšie predstavíte detskú poschodovú posteľ. Poschodové postele sú k dispozícii v štandardizovaných rozmeroch 180 × 200 cm, ale môžete si ich nechať vyrobiť aj na mieru.
Detské palandy alebo poschodové postele sú optimálnym riešením pre malé detské izby. Ponúkajú pohodlné spanie pre dvoch súrodencov. Sú vhodné aj do detskej izby jedináčika, kde druhé lôžko môže slúžiť ako posteľ pre hostí a priateľov. Prístup na horné lôžko je najčastejšie po rebríku, preto sa odporúča, aby na ňom spalo dieťa staršie ako 5 rokov. Zábradlie ochráni dieťa pred pádom.
Matrac na mieru znamená, že ho výrobca vyrobí presne podľa vašich požiadaviek. V spoločnosti Materasso dokážu vyrobiť matrace všetkých tvarov a veľkostí. Okrem toho si môžete vybrať aj tvrdosť a výrobné materiály podľa svojich požiadaviek na spánok.
Nový matrac by ste si mali zaobstarať každých 7 rokov, najmä z hygienických dôvodov. Vyberte si ho podľa svojej výšky, hmotnosti a zdravotných problémov.
Kúpte si posteľ, ktorá sa hodí do vášho priestoru a ponúkne vám najpohodlnejší odpočinok.