Bolesť chrbta a kĺbov je jedným z najčastejších zdravotných problémov seniorov. Okrem toho, že im sťažuje pohyb, často ovplyvňuje aj kvalitu ich spánku. A spánok má veľký vplyv na to, ako sa ľudia cítia nielen fyzicky, ale aj psychicky. Doprajte si vyvýšenú posteľ s polohovateľným roštom, ktorá zmierni vaše zdravotné problémy a spite ako na obláčiku.
Vek je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú riadenie striedavého cyklu spánku a bdenia. Je celkom prirodzené, že v seniorskom veku spíte inak ako keď ste mali 20 alebo 40 rokov. Po dosiahnutí veku približne 65 rokov sa spánok skracuje. Večer zaspávate skoro a ráno sa budíte tiež skôr. Okrem toho spíte aj počas dňa.
Keďže sa seniori počas noci častejšie budia, podiel fáz hlbokého spánku sa znižuje. Počas hlbokého spánku dochádza k celkovej regenerácii organizmu. Ak je však spánok nekvalitný, prejaví sa to podráždenosťou a psychickou nepohodou.
S pribúdajúcim vekom sa objavujú poruchy spánku súvisiace s dýchaním, biologickými zmenami, chorobami a ďalšie. Čo všetko zhoršuje kvalitu spánku?
Nekvalitný spánok sa podpíše na:
Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie starších ľudí patrí znížená flexibilita, stuhnutosť svalov a kĺbov, bolesť a iné obmedzenia, ktoré sťažujú sadanie na stoličku alebo na posteľ či vstávanie z postele.
Líhaniu do postele predchádza sadnutie si na matrac. Bolestivé kĺby častejšie spôsobujú, že ľudia na posteľ skôr „dopadajú“. To je veľmi nepohodlné, preto je najlepšie zaobstarať si vyvýšenú posteľ pre seniorov. Čím sa líši od ostatných?
Klasické postele majú bočnice vo výške 35-45 cm nad zemou. Pri vyvýšenej posteli sú bočné steny vo výške približne 55 cm od zeme. Dôležitá je aj výška plochy na spanie, ktorú výrazne ovplyvňuje výška matraca. Spacia plocha postelí pre seniorov by mala byť približne 55 až 65 cm nad zemou. Starší ľudia môžu na takejto posteli pohodlne sedieť, ale môžu z nej aj bez problémov vstať. Matrac by mal končiť v oblasti medzi kolenami a bokmi, aby si ľudia pri vstávaní a líhaní zbytočne nezaťažovali bedrové a kolenné kĺby.
Obrázok: Medzi najčastejšie problémy seniorov patria problémy s pohybovým aparátom.
Ak bude horná časť zdravotného matraca končiť tesne pod pozadím, pohodlne sa na posteľ posadíte a následne si ľahnete. Pri vstávaní sa však budete musieť z matraca trochu zosunúť. V prípade, že bude matrac nižší, takže sa pri sedení celé chodidlá dotýkajú podlahy, bude sa z vám postele ľahšie vstávať. O niečo menej pohodlne sa do nej bude líhať.
Ak si chcete kúpiť posteľ pre seniorov, pri jej výbere je potrebné zohľadniť niekoľko základných kritérií:
Pri výbere rámu postele myslite na bezpečnosť a pohodlie. Starší ľudia majú krehkejšie tkanivá, takže môže ľahko dôjsť k pomliaždeninám. Najlepšou voľbou sú preto čalúnené postele s čelom. Rám postele je vyrobený z masívneho dreva. Následne je zmäkčený komfortnými penami a očalúnený látkou.
Vzhľadom na vysoké hygienické požiadavky siahnite po posteli očalúnenej netextilným materiálom alebo koženkou. Tieto povrchy sa ľahko udržiavajú. Jednoducho z nich napríklad odstránite tekutinu, prach alebo škvrny. Čelo postele robí posteľ pohodlnejšou. Keďže je mäkké, ponúka pohodlné opretie pri čítaní, sledovaní televízie alebo rozhovore.
Pri výbere postele pre seniorov zohrávajú dôležitú úlohu aj rozmery. Klasická manželská posteľ má rozmery 180 × 200 cm. Ak je však senior vyšší, môžete siahnuť po predĺženej posteli. Zvyčajne má posteľ šírku klasických 180 cm, ale na dĺžku meria 210 až 220 cm.
Pri šírke zohľadnite hmotnosť seniora, ale aj čas strávený v posteli. Ak osoba trávi väčšinu času v posteli alebo má nadváhu, je lepšie vybrať širšie lôžko, ktoré poskytuje dostatočné pohodlie.
Obrázok: Vysoká posteľ pre jednoduché líhanie a vstávanie.
Polohovateľná posteľ s elektrickým roštom poskytne seniorom alebo zdravotne postihnutým pacientom určitý stupeň nezávislosti, ale aj maximálne pohodlie a bezpečnosť. Mnohí starší ľudia sa už nedokážu bez pomoci posadiť, alebo pritom musia vynaložiť obrovské množstvo energie. Akonáhle sa posadia, zvyčajne sa dokážu sami postaviť, ak im to ich zdravotný stav dovoľuje. Okrem toho majú niektorí seniori aj problémy s dýchaním, krvným obehom a lymfatickým systémom.
Polohovateľná posteľ je vybavená polohovacím roštom, ktorý umožňuje nastavenie výšky v oblasti hlavy a nôh. Nastavenie polohy v oblasti hlavy pomôže seniorom zmeniť polohu z ležiacej na sediacu. Potom už stačí len vstať z postele. Vyvýšenie nôh podporuje lepší krvný obeh a lymfu.
Celkovo zdravotné polohovacie postele zmierňujú bolesti chrbta, kĺbov a svalov. Eliminujú tiež vznik kŕčových žíl a preležanín.
Polohovateľná posteľ pre starších ľudí môže byť vybavená buď ručne, alebo elektricky nastaviteľným roštom.
Polohovateľné zdravotné postele sú prospešné nielen pre starších ľudí, ktorým poskytujú určitú nezávislosť, ale aj pre opatrovateľov. Najmä vďaka elektrickému ovládaniu si opatrovatelia šetria chrbát a vyhnú sa nepríjemným zdravotným komplikáciám.
Výber skutočne kvalitnej postele pre seniorov je skutočná alchýmia.
Matrac a rošt sú nerozlučnou dvojicou, ktorá sa postará o váš pohodlný spánok. Výber matraca je potrebné prispôsobiť roštu. Na klasický pevný rošt môžete položiť akýkoľvek matrac, vrátane pružinového matraca.
Na polohovateľný rošt však možno umiestniť len matrace, ktoré sú dostatočne pružné a pri "ohýbaní" sa nezlomia. Polohovateľné rošty sú kompatibilné s penovými matracmi. Pružinové matrace však na ne nepatria.
Pri výbere matraca majte na pamäti nasledujúce parametre:
Na trhu sú aj seniorské zdravotné matrace, ktoré majú zosilnený bok pre ľahšie vstávanie z postele. Seniori si pred ľahnutím alebo vstávaním najprv sadnú na okraj postele, takže táto časť matraca je najviac namáhaná. Preto je vystužená. Zachová si svoj tvar a stabilitu.
Obrázok: Matrac so spevneným bokom.
Pre ľudí, ktorí trávia väčšinu času v posteli, sú najvhodnejšie antidekubitné matrace, ktoré podporujú správny krvný obeh nielen v pokožke, ale aj v hlbokých tkanivách. Ide o matrace proti preležaninám.
Pre seniorov sú najvhodnejšie matrace s tzv. zónovaním. Matrac má rôzne tuhosti, ktoré zodpovedajú konkrétnym častiam tela. Napríklad v oblasti krčnej chrbtice je matrac mäkší ako v bedrovej oblasti.
Medzi nenahraditeľné doplnky, ktoré ovplyvňujú hygienu a pohodlie postele, patria:
Zdravie je na prvom mieste, preto si doprajte posteľ, z ktorej vás nebude bolieť chrbát ani kĺby a ktorá vám poskytne čo najkvalitnejší spánok.