Dieťa bojujúce s kašľom si potrebuje v noci poriadne oddýchnuť. Spokojnému spánku však bránia úporné záchvaty kašľa. Je to začarovaný kruh. Nevyspí sa nielen dieťatko, ale ani celá rodina. Ako pomôcť dieťaťu, ktoré trápi kašeľ?
Počas dňa by malo dieťa, ktoré má kašeľ, dostatočne piť. Predovšetkým ak má vlhký kašeľ a liečite ho mukolytikami, teda liekmi, ktorých zloženie umožňuje skvapalnenie prieduškového sekrétu. V takom prípade je dostatočný pitný režim nevyhnutný, pretože cieľom liečby vlhkého kašľa je zriedenie hustého hlienu. Tým dôjde k uľahčeniu vykašliavania a uvoľnenia dýchacích ciest. Mukolytiká by dieťa malo užívať iba cez deň, nikdy nie večer či dokonca v noci. Čo najviac hlienu treba vykašľať počas dňa, aby kašeľ nenarušoval nočný spánok.
Pod pojmom „suchý kašel“ sa skrýva dráždivý kašeľ bez produkcie hlienu. Ten často vyvolává úporné záchvaty kašľa. Liečba tohto druhu kašľa spočíva v užívaní prípravkov, ktoré tieto záchvaty tlmia. Ideálne je, ak budete vždy konzultovať typ kašľa s lekárnikom, a to skôr, než dieťaťu zakúpite voľnopredajný prípravok na jeho liečbu.
Platí to v každom prípade. Ďieťa by malo spať v dobre vyvetranej spálni so správnou vlhkosťou vzduchu (vzdušná vlhkosť by mala byť 40 až 60 %, pri prechladnutí by sa mala držať skôr pri vyššej hranici) a s primeranou teplotou (okolo 18 °C). Pokiaľ dieťa kašle, je to ešte dôležitejšie, pretože spánok v správnom ovzduší pomáha priniesť úľavu.
Malému pacientovi uľavíte aj tým, že mu pod hlavičku dáte väčší vankúš.
Odstráňte interiérové osviežovače vzduchu a parfumy. Udržujte detskú izbu bez prachu či chĺpkov od domácich zvieratiek. Odneste predovšetkým plyšové hračky, v ktorých sa ľahko drží prach. Tie, ktorých sa malý pacient odmieta vzdať, často perte. Častejšie tiež vymieňajte posteľnú bielizeň.
Je to predovšetkým na zvážení rodičov, ktorí svoje dieťatko poznajú najlepšie zo všetkých a väčšinou správne cítia, kedy je potrebný lekár. Všeobecne však možno povedať, že kašeľ by mal postupne odznieť v priebehu desiatich dní. V prípade, že stále pretrváva, je potrebné navštíviť pediatra, aby odhalil príčinu.
Pokiaľ kašeľ nezmizne ani po desiatich dňoch, mali by ste s dieťaťom navštíviť lekára.
Zápal hrtana alebo laryngitída je choroba, ktorá sa najčastejšie prejaví práve v noci, keď sa dieťa prebudí s pocitom, že sa mu zle dýcha, môže štekavo kašľať a lapať po dychu.
Deti sú touto chorobou ohrozené viac ako dospelí. Pri laryngitíde dochádza k opuchu sliznice hrtana a zatiaľ čo u dospelého človeka sa priestor zúži len o 20% a pociťuje iba drobné problémy, u dieťaťa sa pri rovnakom opuchu zmenší vnútorný priestor až o 70%.
Rodičov, samozrejme, sipot a štekavý kašeľ dieťaťa pekne vydesí. Prvou a najdôležitejšou pomocou je obyčajný chladný vzduch. V zime je najlepšie dieťa poriadne zabaliť do deky a otvoriť okno dokorán. Ak je teplo, v akútnej situácii môže pomôcť aj otvorená chladnička a obklady hrdla (studené a suché).
Dôležité je, aby sa dieťa upokojilo, aj keď je to v tejto situácii určite náročné. Plač totiž opuch len zhoršuje. Vaša úloha je teda jasná. Aj keď sa jedná o náročnú situáciu, zo všetkých síl sa snažte pôsobiť pokojne a dieťatko utešte vo vašom bezpečnom náručí. Dieťaťu tiež môžete pomaly podávať studenú tekutinu a držať ho v sede. Laryngitída nie je až taká nebezpečná, ako by mohli jej desivé príznaky naznačovať. Chlad väčšinou pomôže a dieťaťu sa uľaví. K lekárovi potom možno zájsť nasledujúci deň ráno.
Pokiaľ sa ani po tom, čo ste urobili všetko vyššie popísané, stav dieťaťa nezlepšuje, teda stále nemôže dýchať a začínajú mu modrať pery a ušnice, mali by ste bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.
Volať okamžite záchrannú službu by ste mali aj v prípade, že sa príznaky choroby objavili u dojčaťa či batoľaťa. Pri takto malých deťoch je nutné, aby boli pod lekárskym dohľadom.