Pomočovanie v spánku sa všeobecne nazýva polyúria. Tento termín označuje zvýšenú tvorbu moču, ktorá je spojená s častým nočným močením. Počas dňa naše telo vyprodukuje približne 2 litre moču, ak ale prekoná hranicu 3 litrov, hovorí sa o polyúrii. Cez deň nemá osoba žiadne ťažkosti, pretože moč sa tvorí v normálnom množstve. Komplikácie sa dostavia až počas spánku. Ako je to možné?
Náš mozog v noci produkuje hormón vazopresín, vďaka ktorému sa funkcia obličiek spomalí a nedochádza k tak veľkej tvorbe moču ako cez deň. Tento hormón sa najviac uvoľňuje v mladosti, takže sa v noci u detí tvorí zhruba jedna pätina celkového množstva moču. Najčastejšou príčinou nočného pomočovania u detí je teda porucha tohto mechanizmu.
Produkcia vazopresínu u starších osôb klesá, ale aj napriek tomu sa u nich v noci tvorí len jedna tretina celkového množstva moču. Zvýšená tvorba moču v noci môže nastať kvôli:
Pomočovanie u detí sa označuje pojmom enuréza a znamená únik celého objemu močového mechúra. U detí do 5 rokov sú nočné "nehody" normálne. Nie je to chyba ani detí, ani rodičov. Ide o prirodzený vývojový prejav dozrievania močového mechúra. Ak však k pravidelnému pomočovaniu dochádza u detí, ktoré majú viac ako 5 rokov, je potrebné začať tento problém riešiť.
Iným prípadom je sekundárna nočná enuréza, čo je pomočovanie sa po dlhšom ako šesťmesačnom intervale, počas ktorého sa dieťa v noci ani raz nepomočilo. K tomuto stavu dochádza v prípade, že sa dieťa cíti v strese. Pri akých stavoch sa môže sekundárna nočná enuréza objaviť:
Okrem stresujúcich situácií však môže ísť aj o príznak infekcie močových ciest alebo zápchy. Preto je vhodné sa v tomto prípade obrátiť na odborníka.
Existujú vekové hranice, kedy je nočné pomočovanie "normálne" a kedy už vyžaduje návštevu lekára.
Viac informácií nájdete v článku Čo je nočné pocikávanie. Na tom istom webe si môžete vyskúšať test, či je už čas ísť k doktorovi alebo zatiaľ ešte nie: http://suchapostielka.sk/.
Hranice medzi tým, kedy je nočné pomočovanie legitímne a kedy je už diagnózou, sa líšia štát od štátu. Napríklad v USA je tento príznak tolerovaný až do 7 rokov veku dieťaťa. V Európe je táto hranica nižšia a návšteva lekára sa odporúča v prípade, že sa dieťa v noci pomočuje ešte v 5 rokoch.
Nočné pomočovanie u dospelých môže byť následkom nočného močenia v čase, keď ešte boli deti, ale nedostalo sa im dostatočnej liečby. Pomočovanie v noci u dospelých sa nazýva enuréza a potreba častého močenia noktúria.
Obrázok: Deti sa môžu pomočovať až do piatich rokov.
Najdôležitejší je ohľaduplný prístup. Dieťa musí v rodičovi cítiť oporu. Dôležité je dieťaťu citlivo vysvetliť prečo sa to deje a že za to nemôže. V žiadnom prípade nepomôžu výčitky, krik ani tresty. Ak sa váš potomok pomočuje ešte po 5. roku, premýšľajte nad návštevou lekára.
Vyšetrenie nie je bolestivé a liečebné opatrenia sú dostupné. Lekár najskôr dieťa i rodiča požiada, aby spoločne vypĺňali tzv. pitnú a mikčnú kartu, do ktorej budú zapisovať frekvenciu a objem prijatých tekutín. Taktiež sa sem zaznamenáva, ako často a v akom objeme dieťa močí. Lekár vám odporučí tiež dodržiavanie správneho pitného režimu a režimu močenia. Ak nepomôžu režimy, pristupuje sa k liečbe liekmi.
Nočné nehody u detí nie sú žiadnou tragédiou, ale rozhodne by ste ich nemali brať na ľahkú váhu. Na ochranu matraca kúpte matracový chránič. Skladá sa z dvoch vrstiev - vrchnej sacej a spodnej nepremokavej. Prešitá bavlna pohltí všetky tekutiny - krv, moč a ďalšie nečistoty, ktoré bez matracového chrániča musíte zložito čistiť. Nepremokavá látka zo spodnej strany zabezpečí, že matrac zostane suchý.