Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa – SIDS (sudden infant death syndrome) nedá mladým rodičov spať. Ide o náhlu smrť zdanlivo zdravého dojčaťa, ku ktorej dochádza počas spánku. Nepredchádzajú ju nijaké znepokojivé symptómy.
Príčina vzniku SIDS nie je zatiaľ známa, hoci existujú hypotézy, podľa ktorých môže byť syndróm náhleho úmrtia spojený s poruchou vnútornej činnosti ucha, ktorá spôsobuje, že dieťa sa nezobudí vo chvíli, keď začne mať ťažkosti s dýchaním. Druhá hypotéza predpokladá, že príčinou SIDS sú poruchy v činnosti dvoch oblastí v mozgu, ktoré spoločne kontrolujú prehltávanie a dýchanie. Ak sa nám pri otvore do dýchacích ciest počas spánku vytvorí slina, nevedomky ju vykašleme, pričom na chvíľu zadržíme dych. Niektoré dojčatá však „zabudnú“ znovu nabrať dych.
Štatistiky uvádzajú, že v Poľsku takto ročne zomrie približne 180 detí. Neexistuje metóda, ktorá by umožnila SIDS celkom odstrániť, avšak dodržiavanie presných pravidiel výrazne zníži riziko jeho vzniku. Odkedy Americká pediatrická akadémia zverejnila odporúčania pre zdravý spánok, počet prípadov SIDS sa znížil o 60%.
V polohe na boku alebo na brušku je nebezpečenstvo vzniku SIDS väčšie. Kolísky, ležadlá a kreslá nie sú vhodné pre dlhší spánok dojčaťa. Najvhodnejším miestom pre spánok je plochý povrch.
Plyšoví mackovia, šnúrky, voľne pohodené deky, vankúšiky, ba aj mäkký chránič predstavuje isté nebezpečenstvo.
Nemôže byť príliš mäkký, aby sa dojča doň neprepadalo. Má byť vzdušný, aby dieťatku nesťažoval dýchanie, keď sa obráti na bruško. A mal by byť nový.
Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa sa častejšie vyskytuje u detí fajčiarov.
Výskumom sa zistilo, že riziko vzniku SIDS sa znižuje, ak dieťa spí v jednej miestnosti s rodičom. Má však spať vo svojej postieľke.
V prípade dojčených detí sa riziko vzniku SIDS znižuje až o 50%.
Ak dieťa dojčíš, daj mu cumlík až vtedy, keď je už naučené sať prsník. Päťtýždňové dojča to už dokáže. Ak mu dáš cumlík priskoro, môžeš narušiť dojčenie.
Optimálna teplota je približne 20oC. Vhodné je pohodlné, vzdušné pyžamko.
Dobre si zisti, či sú bezpečné a overené.
Americká pediatrická akadémia zároveň uvádza, že u očkovaných detí je výskyt SIDS menší. Niektoré pramene potvrdzujú vzťah medzi syndrómom náhleho úmrtia a botulizmom, ktorý môže u detí vzniknúť po konzumácii medu (neodporúča sa dávať ho deťom v prvom roku ich života).