Keď položíme novorodenca na chrbát a zistíme, že jeho hlavička je vždy obrátená na jednu stranu, trup vytočený, ručičky a nožičky rovnako vytočené, zatiaľ čo na druhej strane sú vystreté, hovoríme, že dieťa neleží symetricky. Znamená to, že jeho nos, brada, stred hrudníka, pupok a lonová spona sa nenachádzajú v jednej línii. Napriek tomu, že takýto stav je u novorodenca podmienený fyziologicky a dieťa z neho „vyrastie“, v niektorých prípadoch môže táto asymetria pretrvávať.
Dlhodobá polohová asymetria bráni správnemu vývinu dieťaťa a v budúcnosti môže viesť k nesprávnemu telesnému postoju.
O asymetriu môže ísť vtedy, keď:
- bábätko častejšie spontánne leží len na jednej strane,
- je preň náročné, prípadne nedokáže otočiť hlavičku na druhú stranu,
- si všimneme, že hlavička sa na danej strane splošťuje,
- si pri pohľade zhora všimneme, že hlavička dieťaťa nie je oválna, ale sploštená,
- si všimneme asymetriu na tvári – máme pocit, že jedno očko je väčšie a jedno líčko širšie,
- trup trojmesačného dieťaťa nie je rovný, ale vytvára akoby písmeno C.
Polohová asymetria – príčiny
Polohová asymetria má veľa príčin. Môže súvisieť s polohou dieťatka v matkinom lone, s nesprávnou starostlivosťou a s nesprávnym nosením dieťaťa, s torticollisom, s poruchami sluchu, zraku, ale aj s nesprávnym ukladaním dieťaťa. Ak napríklad detská postieľka jednou stranou prilieha k stene, je pravdepodobné, že dieťa sa bude častejšie a radšej pozerať tým smerom, z ktorého k nemu prichádzame, zatiaľ čo druhú stranu prestane vnímať. Nemalý význam má aj matrac, na ktorom dieťa leží. Dieťa si môže voliť a osvojovať nesprávnu polohu, ak je matrac príliš mäkký a prepadá sa doň, alebo ak sa na jeho povrchu tvoria priehlbiny a hrbolčeky, alebo vtedy, ak je už vyležaný po predchádzajúcom dieťati.
Polohová asymetria – čo robiť?
- Predovšetkým neotáľaj s návštevou u fyzioterapeuta – pomôže problém zvládnuť a určiť jeho príčinu (torticollis, porucha zraku alebo sluchu). Čím rýchlejšie sa problém vyrieši, tým lepšie.
- Všimni si, ako dvíhaš a nosíš bábätko. Vyhýbaj sa vertikálnej polohe, tvárou k sebe.
- Všimni si predmety, ktoré sa nachádzajú v dohľade bábätka a kontrastujú s okolím, a preto môžu upútať jeho pozornosť. Možno práve preto dieťa uprednostňuje jednu stranu. Deti vnímajú kontrasty, a preto ich môžu priťahovať napr. tmavé rámy na svetlom pozadí.
- Ak sa dá, prichádzaj k dieťaťu raz z jednej a raz z druhej strany. V prípade, že postieľka musí byť umiestnená pri stene, ukladaj dieťa tak, aby malo občas hlavičku na mieste pre nožičky a naopak.
- Bábätko veľmi dobre počuje, a preto ho prostredníctvom zvukov pobádaj k tomu, aby otočilo hlavičku.
- Cvič s dieťaťom. Veľmi dobrý spôsob, ktorým možno upraviť symetriu bábätka, je položiť si ho na stehná. Sadni si pohodlne na podlahu alebo na gauč a nohy zohni v kolenách. Dieťa si polož na stehná tak, aby malo zaokrúhlenú panvu a hlavičku medzi tvojimi kolenami. Dbaj na to, aby sa nos, brada, stred trupu, pupok a lonový spoj dieťaťa nachádzali v jednej línii. Seď v tejto polohe viac ako desať minút a rozprávaj sa s dieťatkom.
- Uisti sa, či je detský matrac vhodný a či poskytuje bábätku náležitú oporu. Mal by byť nový, elastický, stredne tvrdý, vyrobený z bezpečného materiálu. Firma Materasso má vo svojej ponuke aj detské matrace, medzi ktorými si osobitnú pozornosť zaslúžia matrace: Baby Comfort, Baby Swiss, Baby Natur. Sú to primerane tvrdé matrace, lepené špeciálnym, 100% ekologickým lepidlom na vodnej báze.
V každom prípade treba asymetrii venovať pozornosť, pretože úspech pri jej odstraňovaní závisí od rýchlosti našej reakcie.