Pokiaľ ide o zdravie, spánok v ňom hrá dôležitú úlohu. Aj keď samotný spánok nezabráni ochoreniam, jeho nedostatok nepriaznivo ovplyvňuje silu imunitného systému. Práve preto sú jedinci, ktorí dostatok spánku podceňujú, náchylnejší na vírusové ochorenia a prechladnutie.
Koronavírus je termín, ktorým sa označuje skupina vírusov spôsobujúcich viac či menej závažné ochorenia dýchacích ciest u zvierat aj ľudí. Tieto vírusy môžu vyvolať bežné prechladnutie, ale tiež syndróm akútneho ťažkého ochorenia dýchacích ciest. O tom, aký priebeh infekcie sa u pacienta prejaví, rozhoduje vek, pohlavie, stav imunitného systému a prípadne ďalšie choroby, na ktoré sa človek lieči.
Obrázok: Koronavírus COVID-19 sa objavil prvýkrát v roku 2019.
Koronavírus stojí za epidémiou ochorenia SARS, ktoré sa objavilo v roku 2002. Išlo o ťažký akútny respiračný syndróm. V roku 2012 sa zistil ďalší druh koronavírusu, ktorý spôsobil chorobu zvanú MERS, čo je označenie pre blízkovýchodný respiračný syndróm. Na konci roka 2019 sa vyskytol zatiaľ najinfekčnejší druh koronavírusu (SARS-CoV-2) a spôsobil ochorenie známe ako COVID-19.
Od svojich predchodcov (SARS a MERS) sa súčasný koronavírus líši tým, že je infekčný aj počas inkubačnej doby, teda vo chvíli, keď o svojom nakazení chorý človek ešte nevie. Práve preto pri ňom dochádza k tak rýchlemu šíreniu.
COVID-19 sa v mnohom podobá chrípke, preto nemusia typické príznaky ako bolesť hlavy, bolenie hrdla alebo horúčka nutne znamenať, že je chorý nakazený koronavírusom. Na rozdiel od chrípky, ktorej príznaky sú náhle a veľmi intenzívne, pri COVID-19 sa príznaky prejavujú postupne.
K prenosu z človeka na človeka dochádza spravidla po blízkom kontakte. Preto by sa ľudia mali od seba držať vo vzdialenosti minimálne 2-5 metrov. Infekcia sa prenáša pomocou kvapôčok, ktoré sa do ľudského organizmu dostanú cez sliznice:
Vírus následne napadne horné aj dolné dýchacie cesty. COVID-19 prežíva nielen na rukách, ale aj na predmetoch, ktorých sa nakazený dotkol. K prenosu teda môže dôjsť aj nepriamou cestou. Na medených kľučkách vydrží až 8 hodín, na plaste 48 hodín a na bankovkách a papieri zhruba jeden deň.
Obrázok: Dodržujte opatrenia. Aktuálne informácie o koronavíruse na internetových stránkach MZSR.
Ochoreniu koronavírusom môžete predchádzať dodržiavaním štandardných pravidiel, ktorými sa znižuje pravdepodobnosť prenosu infekčných chorôb.
Obrázok: Šíreniu a nákaze môžete zabrániť dodržiavaním hygienických zásad.
Počas spánku sa telo regeneruje a čistí ako od odpadových látok, tak aj od "nadbytočných informácií", ktoré nám zostali v pamäti. Spánok má veľký vplyv na naše zdravie a regeneráciu nervového systému.
Pri nedostatku spánku sa zhoršuje pozornosť, myslenie a dostaví sa pocit únavy, ktorý znižuje kvalitu nášho života. Dlhodobý nedostatok spánku oslabuje našu imunitu, takže telo nemá v prípade nákazy dosť sily sa proti nej brániť.
Spánok proti infekcii bojuje tak, že zmobilizuje všetky zbrane imunitného systému, ktorý telu dodáva dostatočnú ochranu.
V prípade choroby začne váš imunitný systém aktívne stimulovať spánkovú sústavu. Vaše telo vám dáva najavo, že by ste mali ležať v posteli a viac odpočívať. Imunita tak naberá silu v boji proti chorobe. Ak budete mať nedostatok spánku čo i len jednu jedinú noc, znižujete tým silu svojho imunitného systému. Zdravý spánok podporíte kvalitným matracom, ale aj prikrývkami a vankúšmi z príjemných materiálov. So zaspávaním vám pomôžu matrace napustené bylinnými esenciami.
Obrázok: Matrace napustené bylinnými esenciami pomôžu so zaspávaním.
Doktor Aric Prather z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vykonal výskum na viac ako 150 mužoch a ženách, u ktorých skúmal, ako sa ich telo popasuje s ochorením v závislosti na dĺžke spánku.
Respondentov rozdelil do skupín podľa toho, ako dlho spali. K dispozícii mal 4 skupiny:
Sleep Protects Against The Common Cold (Spánok vás ochráni pred prechladnutím). Zdroj: ucsf.edu
Po týždni určeného spánku dobrovoľníkov infikoval bežným vírusom prechladnutia a po jeho prepuknutí skúmal, do akej miery sa infekcia prejavila. Testy vykonával z krvi, slín aj nosového hlienu.
Výsledky ukázali, že čím menej človek pred stykom s vírusom spal, tým väčšia bola pravdepodobnosť, že ochorie. Miera infekčnosti u osôb, ktoré spali menej ako 5 hodín, dosiahla 45%. V skupine spiacej 7 a viac hodín bola infekčnosť iba 17%. Vzťah medzi dĺžkou spánku a imunitným systémom je teda viac než jasný.
Pozorovanie z roku 2002 zase ukázalo, že telo ľudí spiacich 7 a viac hodín si dokáže po očkovaní proti chrípke vytvoriť ochranné protilátky lepšie, než v prípade zaočkovaných ľudí, ktorí v priebehu 6 dní spali len 4 hodiny. U týchto osôb bola imunita o 50% slabšia ako pri vyššie menovaných.
Ak telu nedoprajete dostatok spánku, bude produkovať menej cytokínov. Cytokín je proteín, ktorý cieli na infekciu a zápal.
K výraznému oslabeniu vašej imunity môže dôjsť už po niekoľkých nociach obmedzeného spánku. Kvalitným spánkom si nielen posilňujete imunitu, ale tiež predchádzate vzniku rakoviny, srdcovému infarktu, Alzheimerovej chorobe alebo cukrovke. Vzhľadom na súčasný stav a obmedzený pohyb vonku, je ideálna doba na regeneráciu tela napríklad tým, že mu doprajete dostatok kvalitného spánku.
Okrem dostatočného spánku, ktorého by sme si mali dopriať 7-8 hodín denne, je dôležitý aj náš jedálniček. Čo by sa na ňom malo objaviť?
Ak si chcete dopriať zdravý spánok, ktorým podporíte svoj imunitný systém, mali by ste dodržiavať niekoľko základných zásad.
Obrázok: Na kvalite spánku sa podpisuje matrac, rošt aj vankúše a prikrývky.
Doprajte svojmu telu dostatok vitamínov a spánku, aby malo silu bojovať s vírusovými ochoreniami.