Aby si vaše telo dobre oddýchlo a zregenerovalo sa, potrebuje 6 až 8 hodín spánku. Niekedy sa môže stať, že aj napriek dodržiavaniu tohto odporúčania sa ráno zobudíte nedostatočne oddýchnutí, unavení alebo s bolesťou hlavy. Jednou z možných príčin môže byť nedostatok čerstvého vzduchu v spálni. Poradíme vám, ako dosiahnuť optimálnu klímu aj počas zlej smogovej situácie.
Obrázok: Čerstvý vzduch napomáha kvalitnému spánku.
Kvalitu spánku ovplyvňuje hneď niekoľko premenných. Dôležitým faktorom je samotný matrac, ktorý by mal vyhovovať vašej spánkovej polohe a hmotnosti. S optimálnym rozložením tlaku, ktorý je vyvíjaný na matrac, pomôže vhodný rošt, ideálne z pružných lamiel.
Okrem toho by izba nemala byť prekúrená. Odporúča sa spať pri teplotách v rozmedzí 16-18 ° C. V spálni, kde spia malé deti alebo seniori, môže byť teplota o niečo vyššia. Na kvalitnom spánku sa podpisuje aj vzduch. V nevyvetranej spálni sa zle spí kvôli prebytku oxidu uhličitého, ktorý za 8 hodín spánku stihnete nadýchať do miestnosti. Kvôli jeho vysokej koncentrácii ho vdychujete späť, čo môže mať za následok bolesti hlavy alebo únavu.
Zabúdať nesmieme ani na ticho, pretože aj to sa podpisuje na kvalite spánku. Pokiaľ máte hlučných susedov, môžete steny odhlučniť akustickými sadrokartónovými doskami alebo hutnými závesmi, ktoré dokážu výrazne zredukovať zvuky.
Intenzitu vetrania prispôsobte okolnostiam, avšak myslite na nasledovné:
S prívodom čerstvého vzduchu nie je problém tam, kde máte okná smerom do záhrady alebo do iných pokojných miest. Predtým, než si ľahnete do postele, môžete bez problémov nechať 15 minút otvorené okno a v lete spať aj pri otvorenej vetračke alebo využiť mikrovetranie. Koncentráciu oxidu uhličitého tak v miestnosti udržíte pod odporúčanou hranicou 1 200 ppm (ppm je jednotka pre vyjadrenie nízkych koncentrácií. Vyjadruje počet častíc látky na 1 milión ostatných častíc). Ako sa ale pobiť so situáciou, kedy máte okná namierené do rušnej a prašnej ulice alebo ich v spálni vôbec nemáte?
Meteorológovia často varujú pred vetraním pri zlej smogovej situácii, ale zároveň dodávajú, že sa prívodu čerstvého vzduchu vzdávať nemusíte. Pri miernej smogovej situácii odporúčajú vetrať pred odchodom alebo v čase, kedy viete, že sa v miestnosti nebudete niekoľko hodín nachádzať. Škodlivé častice tak budú mať dostatok času sa usadiť, takže nebudú dráždiť vaše dýchacie cesty.
Obrázok: Vetranie spálne pri rušnej ceste nie je ľahké, ale ani nemožné.
Najoptimálnejšie je vetranie v skorých popoludňajších hodinách, napríklad okolo 13 hodiny, kedy býva smogová situácia najmenej intenzívna. Za dobu so zvýšeným smogom sa považujú ranné hodiny, kedy ľudia jazdia do práce, a večerné hodiny, kedy sa z práce vracajú. V týchto hodinách sa navyše začína v domoch kúriť.
Čistička zo vzduchu odstraňuje prach, chemické látky, baktérie, vírusy i nepríjemné pachy. Pri jej výbere sa riaďte hodnotou prietoku vzduchu (m³/hod), ktorá udáva, aký objem vzduchu dokáže čistička za hodinu vyčistiť. Výkon vybranej čističky by mal minimálne jedenapolkrát prevyšovať objem vzduchu vo vašej spálni alebo miestnosti, v ktorej chcete prístroj používať.
Ak chcete čističku používať aj pri spaní, nemala by byť príliš hlučná. Najvhodnejšia je zvuková hladina, ktorá nepresiahne hranicu 40 dB. Za najtichšie sa považujú výrobky s elektrostatickým filtrom.
Čističky vzduchu sú v domácnostiach čoraz obľúbenejšie, pretože pomáhajú odstraňovať zo vzduchu nežiaduci prach, zápach, baktérie, vírusy a iné znečisťujúce látky. Pri výbere čističky vzduchu by ste mali dodržiavať niekoľko kritérií, ktoré sú rozhodujúce pre úspešné používanie tohto zariadenia.
Ak sa chcete o čističkách vzduchu dozvedieť viac, môžete navštíviť webovú stránku Arecenze.sk, kde nájdete podrobný popis a porovnanie rôznych modelov. Na tejto stránke sa môžete dozvedieť viac o rôznych funkciách, technológiách a ďalších dôležitých faktoroch, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere čističky vzduchu. Arecenze.sk ponúka aj recenzie a hodnotenia od zákazníkov, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.
Centrálna rekuperácia je praktickým riešením výmeny a ohrevu vzduchu v celých objektoch. Pri rekonštrukcii či stavbe ju zahrňte do plánu výstavby.
Tzv. lokálnu alebo izbovú rekuperáciu môžete inštalovať až v momente, keď už v objekte bývate. Rekuperačné jednotky do jednej miestnosti nevyžadujú rozsiahle stavebné úpravy. Vystačíte si s otvorom v stene a zásuvkou. Ak má spálňa strešné okno, overte si, či budete mať vôbec priestor pre umiestnenie jednotky. Do strechy nie je možné zariadenie inštalovať.
Rekuperačná jednotka do jednej miestnosti je ideálnym riešením vetrania v menších vyťažených miestnostiach, do ktorých sa okrem iného radia aj spálne. Pri minimálnych stratách vymieňa vzduch v miestnosti.
Vetráte, ale pritom neprichádzate o teplo. Modely sa od seba odlišujú prietokom vzduchu, dĺžkou teleskopického potrubia, vďaka čomu je inštalácia možná do rôzne hrubých stien, zakončujúcim prvkom, inštaláciou a ovládaním.
Záleží vždy na veľkosti miestnosti. Do väčšej miestnosti jedna rekuperačná jednotka stačiť nebude.
Je riešením vetrania pre spálne bez okna. Realizuje sa tak, že sa do miestnosti pod strop inštaluje ventilátor, ktorý bude odsávať vydýchaný vzduch a nasávať čerstvý vzduch z inej miestnosti, v ktorej môže byť otvorené okno.
Pripomínajú siete proti hmyzu, ale odlišujú sa veľkosťou ôk. Klasická sieť disponuje okami veľkosti 500-600 mikrometrov, ale antismogová sieť len veľkosťou 1 mikrometer. Môžeme v podstate hovoriť o nanovlákne, ktoré zachytí ultrajemné častice prachu alebo výfukových splodín, ale pritom prepúšťa čerstvý vzduch. Antismogové siete síce nevyriešia hluk, ale pomôžu s vetraním všade tam, kde je v blízkosti frekventovaná komunikácia. Drobnou nevýhodou je eliminácia priechodu svetla, ktorá však nie je nijako dramatická.