Ako spolu súvisí ľudské zdravie, štíhlosť, cirkadiánny rytmus a strava a čo môžete urobiť pre skvalitnenie týchto aspektov.
Mnohí z nás túžia po štíhlom a zdravom tele a mysli. Zdravie, štíhlosť a ten skvelý pocit radosti máme každý na dosah, najväčšou prekážkou sú často len naše vlastné limity. Ako ich prekonať? V tomto článku odpovie nutričná terapeutka Jana Zahradníková z Centra návykov.
V nasledujúcich odstavcoch nájdete informácie o tom, ako spolu súvisí ľudské zdravie, štíhlosť, cirkadiánny rytmus a strava a čo môžete urobiť pre skvalitnenie týchto aspektov. Bez správnych návykov v rámci stravy a cirkadiánneho rytmu nie je zdravie ani dlhý život.
Predstavte si, že by v sebe každá vaša bunka nosila budík, ktorým by riadila biologické procesy vo vašom tele. A predstavte si, ono to tak naozaj je.
Cirkadiánny rytmus je rytmus našich telesných pochodov naprogramovaný samotnou prírodou so zámerom zachovania nášho pevného zdravia. Trvá približne 20-28 hodín a opakuje sa v pravidelných intervaloch.
Je to úplná paráda, predstavte si zhluk buniek, vedci uvádzajú okolo 20 000 buniek tvoriacich suprachiasmatické jadro (SCN). SCN je umiestnené v hypotalame, čo je veľmi podstatná riadiaca jednotka nášho mozgu, ktorá zodpovedá za hlad, sýtosť či riadenie stresových reakcií.
SCN je nepriamo pripojené k hypofýze, štítnej žľaze a nadobličkám, čím zasahuje do magických mechanizmov spojených s naším zdravím. Aké to sú? Činnosť orgánov, tvorba hormónov, trávenie, detoxikačné a imunitné mechanizmy, vlastne celé naše zdravie.
Pri západe slnka sa naše telo pripravuje na odpočinok.
Benefitom rešpektovania cirkadiánneho rytmu je napríklad silnejšia mentálne stabilita a fyzické zdravie, keďže každý orgán získa presne také podmienky, aké ku svojim funkciám potrebuje, a tým je zaistená jedna z hlavných podmienok pre telesnú rovnováhu. Kľúčovým hormónom v tematike cirkadiánneho rytmu je melatonín. Ide o hormón tmy.
Tvorí ho šišinka, tzv. epifýza, čo je súčasť nášho medzimozgu. Melatonín je hormón, ktorý v adekvátnom množstve a pravidelnom intervale podporuje mechanizmy ako je metabolizmus, takže ovplyvňuje výživu tela, chudnutie, naberanie svalovej hmoty, moduluje imunitný systém, ktorý sme tento rok naozaj potrebovali, podporuje kognitívne funkcie a udržuje rytmus ostatných hormónov od pohlavných cez stresové až po hormóny štítnej žľazy. Melatonín sa riadi svetlom, respektíve spektrom svetla.
Je to svetlo, tma a ich prirodzené opakovanie sa v pravidelných rytmoch v prírode (a tiež vek, produkcia melatonínu sa s pribúdajúcim vekom znižuje).
Vybavíte si ranné svetlo a ranné slnko? Ranné svetlo je biele, prenikavé a ostré, doslova a do písmena na prebudenie. Teraz si predstavte tajuplné červenooranžové večerné slnko v zajatí večerného zore. Farba svetla, ktore je okolo vás, je iná. Cez deň je totiž podstatnou zložkou svetla modrá spektrálna zložka, ktorá sa dostáva cez melanopsinové receptory na sietnici oka ako informácia vášmu mozgu. Ten signál vníma a reaguje naň čulým, aktívnym rozdávaním úloh pre zachovanie našej bdelej aktivity vo všetkých smeroch, ktoré potrebujeme, a to od metabolizmu až po kognitívne funkcie.
S večerným svetlom, ktoré vnímame a zaznamenáva ho náš očný aparát, prichádza upokojenie, únava, zívanie, spomalenie a príprava na odpočinok. Vo svetle klesá modrá spektrálna zložka a náš mozog a ostatné systémy vrátane SCN a hypofýzy veľmi dobre vie, že prichádza dôležitá zmena a príprava na spánok.
Vyhýbajte sa stresu a používaniu elektroniky pred spaním.
Spánok a správna regulácia (nielen) melatonínu úzko súvisia s trávením, vstrebávaním, spaľovaním, ukladaním, skrátka s celým metabolizmom. Keď už je reč o hormóne melatonín, spomeňme ešte jeden hormón, a tým je kortizol.
Kortizol je životne dôležitý hormón, ktorý ak koluje našou krvou často a vo veľkom množstve, rozladí celý orchester nášho zdravia a prispieva k prozápalovému prostrediu v našom tele. Chronický stres, nadbytok stresu a prozápalové prostredie je v dnešnej dobe príčinou mnohých zdravotných dysbalancií, od črevnej dysbiózy a zlého trávenia, únavy, ukladania vnútrobrušného tuku (tuku v oblasti brucha) a spolu s ostatnými aspektmi môže zapríčiniť hlbšiu hormonálnu nerovnováhu, ako je nemožnosť otehotnieť či narušenie imunitných funkcií. Je to hormón stresu.
Ľudia v dnešnej dobe stres a vyčerpanie zakrývajú sladkosťami, alkoholom, cigaretou či kávou a tým podporujú celú kaskádu nežiaducich reakcií, akými sú častejšia chorobnosť, priberanie, podráždenie. Jedným z najúčinnejších "liekov" na prepracovanie je práve spánok, múdry hasič požiarov spôsobených nadmernou stimuláciou nadobličiek a záplavou kortizolu.
Ak to mám brať do dôsledku, tak najlepším liekom na stres je práca na sebe. Stresory okolo nás budú vždy a je len na nás ako ich ustojíme, príjmeme alebo okolo nich len preplávame. Pevné hranice, zdravé sebavedomie, asertívne správanie a práca na sebe je výborným štítom proti stresu, alebo to, že nás niečo trápi, je (bohužiaľ či vďakabohu) náš problém a my s tým niečo môžeme urobiť. Je potrebné, aby sme možno zmenili svoj postoj k situácii, k niekomu, k niečomu aj za cenu toho, že to bude nejaký čas bolieť a chvíľu tá zmena bude trvať.
A mohla by som pokračovať, ale myslím si, že to na začiatok stačí …
Kvalitný spánok je základom nášho zdravia.
Prvým krokom vpred je mať zdravé návyky, napríklad:
Vnímajte svoje potreby a to, čo vám našepkáva "spomaľ, urob si zdravé jedlo, nepi už tú kávu, nerob už nič navyše, nepotrebuješ to, odpočiň si, pochváľ sa alebo napríklad vyspi sa".
Keďže mám rada interaktívnosť a praktickosť, urobte toto rozhodnutie už teraz!
Odpovedzte si na otázku: "Čo dnes urobím pre svoj kvalitnejší spánok a tým pevnejšie zdravie? Čo tým získam? "
Aj keby pre vás mala byť užitočná len jedna jediná informácia, môj i váš čas strávený nad týmto článkom mal veľký zmysel.
"Si výsledkom svojich každodenných návykov."
Jana Zahradníková
Zdroje: