Spálňa je miestom, kde čerpáte novú energiu. Je veľmi dôležitá, aby ste mali silu na prácu, dobrodružstvo, jednoducho na život. Ak si však líhate v miestnosti, v ktorej sa necítite dobre, už z akejkoľvek príčiny, spoznáte to najmä na kvalite spánku. Ako vytvoriť správnu Feng Shui spálňu a čo si pod týmto pojmom vôbec predstaviť?
O Feng Shui [čítaj feng šuej] existuje hneď niekoľko rozšírených definícií, bohužiaľ väčšina je veľmi vzdialená pravde. Feng Shui rozhodne nie je typ výzdoby domu či umenie rozmiestnenia nábytku a vecí.
Jedná sa o metafyzickú vedu, ktorá je jedným z 8 pilierov tradičnej čínskej medicíny a vychádza z taoistickej filozofie. Feng Shui učí rozoznávať a pochopiť čchi (energiu) okolitého prostredia. Nielenže sa ju snažíte ovládnuť, ale predovšetkým využiť v prospech konkrétnych cieľov vášho každodenného života. Čchi je prirodzenou súčasťou životného prostredia, preto je málokedy vytváraná dizajnovými objektami vyrobenými strojom.
Spálňa podľa Feng Shui neznamená iba vhodné rozmiestnenie nábytku, ale celkové pochopenie čchi miestnosti, jeho ovládnutie a využitie pre kvalitný spánok a harmonickú relaxáciu. Aby ste to dosiahli, potrebujete sa držať určitých zásad Feng Shui spálne.
Cieľom Feng Shui spálne je vyvážené a prúdiace čchi. Prúd energie si predstavte ako rieku, ktorá preteká od vstupu do všetkých miestností. Táto pomyselná rieka by mala byť silná, pokojná a plynulá.
Ak je prúd energie v spálni príliš rýchly alebo príliš pomalý, nebude sa vám v nej dobre spať. Rýchly tok energie vzniká najmä v strohom a prázdnom priestore, naopak preplnené priestory čchi až príliš spomaľujú. Práve preto je jedným z prvých pravidiel Feng Shui zbaviť sa všetkých nepotrebných vecí, obzvlášť rozbitých, poškodených či nefunkčných. Všetky tieto "mŕtve" predmety vám môžu spánok zhoršovať a podľa Feng Shui môžu viesť až k spánkovým poruchám.
Posteľ by mala stáť na severojužnej osi, čo je podľa Feng Shui najpokojnejším smerom. Nedávajte ju nohami blízko ku dverám, kde je najsilnejší prúd aktívnej energie. Nepokojný spánok vám môže tiež spôsobiť čelo postele. To by malo byť pri plnej stene, aby tak chránilo a krylo hlavu.
Posteľ by mala byť ľahko prístupná z oboch strán, v opačnom prípade totiž obmedzíte prúdenie čchi. Z rovnakého dôvodu sa vyvarujte umiestneniu dekorácií, lámp, zrkadiel či políc nad hlavou. Feng Shui posteľ by mala byť vyrobená z dreva, s pevným čelom a bez úložného priestoru.
Pre harmóniu v spálni používajte iba upokojujúce farby, ktoré podporujú tok energie, a tým upokojujú spánok. Odporúčajú sa jemné, neutrálne tóny, ako je šedá či béžová.
Na spálňu je však dôležité nazerať komplexne z hľadiska celého bývania. Podľa Feng Shui by ste mali spálňu umiestniť čo najďalej od vstupných dverí, záchodu a kúpeľne.
Spálne podľa zásad Feng Shui vytvára tiež interiérová dizajnérka Lenka Švachová, ktorá sa svojmu odboru venuje už od roku 2009. Aký má podľa nej vplyv Feng Shui na spánok a celkový život? Ako si vybrať Feng Shui posteľ či matrac? Prečítajte si exkluzívny rozhovor s certifikovanou odborníčkou.
Návrh spálne podľa Lenky Švachovej. Zdroj: lenkasvachova.cz
V spálni trávime tri štvrtiny svojho života, preto by sme túto miestnosť rozhodne nemali podceniť. Pomocou základných metód Feng Shui môžete spánok a celkovú relaxáciu niekoľkonásobne zlepšiť, nabrať viac síl do budúcich dní, ktoré píšu príbeh vášho života. Preto by ste mali klásť dôraz na kvalitný matrac i posteľ. Spálňa by mala byť dobre vetraná a pokojná.
Najčastejšou chybou je umiestnenie postele. Veľmi škodlivá je napríklad tzv. pozícia mŕtvoly, ktorá môže skrátiť život až o 7 rokov. Pri tejto polohe vám mieria nohy postele priamo proti dverám.
Medzi ďalšie chyby rozhodne patrí prítomnosť elektrických zariadení, ako sú napríklad televízia, počítače, mobily či elektronické budíky, ďalej posilňovacie stroje a pomôcky na cvičenie. Spálňa je miestom relaxácie, oddychu a intimity. Vyžaduje úplne iný druh energie, než majú posilňovacie stroje a elektronika.
Poloha postele je podľa Feng Shui mimoriadne dôležitá. Zdroj: ketyban.cz
Každý človek má svoju energiu - čchi, ktorá prúdi jeho telom. Na druhej strane tu sú prúdy energií, ktoré ho oslabujú. Cieľom dobrého Feng Shui je vytvoriť v spálni podmienky pre správne vyváženú a prúdiacu čchi, ktorá prispeje k pokojnému spánku.
Najprv by som im odporučila preveriť históriu miesta, kde sa dom alebo byt nachádza. Potom by som skúmala možný výskyt geopatogénnych zón a pozíciu postele, ktorá je veľmi dôležitá. Pre pokojný spánok je ideálna tzv. pozícia kráľa - čelo postele má za sebou pevnú stenu symbolizujúcu oporu v živote a z postele dobre vidíte dvere, ktorými sa do spálne vchádza. Majiteľ tak vidí, kto mu vstupuje do jeho priestoru, a teda aj do jeho života a má dostatok času zareagovať.
Áno, práve vďaka metodike Feng Shui možno vytvoriť príjemný priestor pre život i v malom byte. Odporúčam použiť svetlé farby, napr. svetloružovú, ktoré danú miestnosť opticky zväčšia. Vyhnite sa najmä modrej a čiernej farbe.
Ak spálňa zdieľa priestor s obývacou izbou, vytvorte okolo lôžka tzv. magický kruh, čo je pomyselný kruh, ktorý aktivujete vždy, keď si idete ľahnúť. Môžete si pomôcť napríklad vonnou sviečkou, ktorú zapálite vždy, keď ležíte v posteli. Tým symbolicky zmeníte miestnosť z obývacieho priestoru na spálňu.
Ideálne farby do spálne sa vo Feng Shui určujú podľa rôznych techník, záleží na danej situácii a mieste. Všeobecne sa do spálne hodia farby v teplých tónoch, ako je ružová, béžová, marhuľová či svetložltá. Stavte na svoju intuíciu, tá vás vždy dobre navedie. Vyhnite sa však modrej a čiernej farbe.
Výška postele je veľmi individuálna. Záleží na vašej potrebe a vkuse. Všeobecne sa odporúča výška cca 50-60 cm (vr. matraca), vďaka ktorej sa pohodlne dostanete zo sedu do stoja.
Podľa zásad Feng Shui sú to všetky postele bez úložného priestoru, z prírodných materiálov, ktoré vytvoril niekto, kto bol za svoju prácu náležite ocenený, a to nielen finančne. Vďaka tomu, že robil svoju prácu s láskou a potešením, odtlačí sa táto dobrá energia do daného výrobku a prenesie sa aj do vašej spálne.
Áno, môžu. Ideálne sú všetky matrace z prírodných materiálov.
Návrh spálne podľa Lenky Švachovej. Zdroj: lenkasvachova.cz