Pre jedného regenerácia, pre druhého kontakt s nadprirodzeným svetom. Čo je spánok a snívanie? Čo si v priebehu dejín ľudstvo o spánku myslelo?
Z biologického hľadiska je to stav bez pohybu a bez vedomia, ktorý však možno ľahko prerušiť (čo nie je možné pri stave bezvedomia). Napriek dlhoročným výskumom ešte stále nedokážeme opísať všetky fyziologické funkcie spánku. Vieme, že ho nevyhnutne potrebujeme a že jeho nedostatok nepriaznivo pôsobí na nervový systém. Z biologického hľadiska je pre normálny život nevyhnutý. Úloha fázy REM, v ktorej vznikajú sny, však zostáva naďalej neobjasnená. Vieme, že zabraňovanie tejto fáze (napríklad prebúdzaním) vedie k vzniku halucinácií, psychóz a iných psychických porúch.
V pohanských náboženstvách sa snom pripisovalo mystické poslanie. Už v starovekom Egypte a v Mezopotámii sa spisovali snáre na vysvetľovanie snov, ktorým sa pripisovala prorocká moc. Snaha interpretovať sny a snívanie je teda prítomná oddávna.
V šamanizme sa za zdroj snov považujú duchovia, ktorí sa prostredníctvom našich snov snažia nadviazať kontakt so živými ľuďmi a na niečo ich upozorniť. Takýto pôvod sa pripisuje zvlášť niektorým snom. Niektorí duchovia vraj radia, iní volajú o pomoc, ďalší škodia a spôsobujú chorobu a bolesť. Šamanovou úlohou je pomôcť ľuďom v kontakte s týmito duchmi.
V judaizme nájdeme niekoľko opisov snov. Sú zachytené v Tóre, majú symbolický význam a obsahujú isté usmernenie. Nie sú však výsledkom pôsobenia tajomných duchov. V ojedinelých prípadoch môžu byť sny nástrojom Božieho prihovárania sa človeku. Aj v Novom zákone sa stretneme so snom – vo sne prichádza k Jozefovi anjel a prikazuje mu, aby s Ježišom a Máriou utiekol do Egypta. Kresťanstvo sa však nevenuje vykladaniu snov a nepovažuje ich za prorocké či mystické úkazy.
Podľa psychológov neobsahujú sny nič magické. Sú to spomienky z dňa, ktorý sa práve skončil, ponorené do dávnejších spomienok a obrazov. Môže ísť aj o prejav tej stránky našej osobnosti, ktorú si dostatočne neuvedomuje a ktorú potláčame (Jung).
Podľa tvarovej psychológie sa prostredníctvom snívania „vyrovnávame“ s tým, čo sa udialo v poslednom čase. V bdelom stave sa odohráva príliš veľa udalostí, ktoré nedokážeme celkom spracovať. Z toho potom vznikajú sny, prostredníctvom ktorých si náš mozog „veci usporadúva“. Na to, čo bolo správne „odložené a zatriedené“, zabudneme. Zato tie skutočnosti, na ktoré si spomíname aj po prebudení, sú stopami toho, s čím sa naša psychika ešte celkom nevyrovnala. Naše sny sú teda obrazom našich radostí, strachov a náročných situácií, a to aj takých, ktoré si neuvedomujeme. V sne však nie sú predstavené priamo, a preto často nechápeme to, čo sa nám snívalo.
Spánok a sny zostávajú komplikovaným a nepreskúmaným úkazom. Niektorí sny podceňujú, iní zas preceňujú a dovoľujú, aby riadili ich život. Najdôležitejšie je však to, aby sme sa dobre vyspali a aby spánok splnil svoju regeneračnú úlohu. A na to sú potrebné sny. Preto sa snažíme vyrábať také matrace, ktoré prispejú k zdravému, nerušenému a dostatočne dlhému spánku.