Hovorí sa, že dnešná doba je uponáhľaná. Spíme zvyčajne kratšiu dobu, než by sme chceli, po zazvonení budíka začneme preteky s časom, aby sme boli včas v práci a zhon v zamestnaní striedame s domácimi povinnosťami. Niet divu, že jedného dňa telo prestane dodávať energiu, ktorá mu dlhodobo chýba. Ako s únavou bojovať a čo všetko sa môže za častou únavou skrývať?
Hoci medicína v mnohých ohľadoch pokročila, únava je stále jedna veľká neznáma. Každý človek ju dokáže vnímať, ale len ťažko sa dá potvrdiť a zmerať. S istotou možno rozlíšiť len únavu fyzickú a duševnú, avšak obe sa môžu vzájomne prelínať.
Svalová únava sa veľmi často prejavuje poklesom sily, stratou rýchlosti a jemnej koordinácie pohybu. Ak fyzická záťaž aj napriek týmto ťažkostiam pokračuje, môže dôjsť napríklad k traseniu rúk, očných viečok, pocitom na odpadnutie a na vracanie alebo k hučaniu v ušiach.
Nedostatočná fyzická kondícia má za následok viaceré zdravotné komplikácie. Nič však nepreháňajte, nech vás nedostihne svalová únava.
Prejavom psychickej únavy sú pocity vyčerpania, ospalosť, strata koncentrácie alebo zhoršenie pamäte. Bežným príkladom je duševná únava vodičov pri dlhých cestách, ktorá môže zapríčiniť vážnu nehodu.
Obvyklým spúšťačom kombinácie oboch typov únavy je monotónna fyzická aktivita, ktorá trvá príliš dlho a bez prestávok. Následkom môže byť celkové vysilenie a riziko pracovného alebo športového úrazu pri danej činnosti.
Nech už sa vyčerpáte cez deň akýmkoľvek spôsobom, spoliehate sa na to, že s novým dňom príde aj nová dávka energie. Problém prichádza, ak spánok neprináša správny odpočinok a prebúdzate sa s rovnakou únavou, s akou ste si ľahli.
Ak je pocit rannej únavy ojedinelý, nemusíte mu prikladať veľkú dôležitosť. Pravdepodobne ste spali príliš krátko, v zlej polohe, možno vaše telo bojuje s prechladnutím. Ak sa však stretávate s dlhodobou únavou, treba hľadať príčinu. Častá únava a ospalosť môže byť spôsobená doslova triviálnymi chybami, ktorých sa nevedomky dopúšťate. Za chronickou únavou tiež môžu stáť vážne choroby. Ako spoznať rozdiel?
Nekvalitný spánok a odpočinok môže prameniť nielen zo samotného priebehu večera a noci, ale aj zo dňa, ktorý ste prežili. Príliš vyčerpaný organizmus trpiaci chronickou únavou neosvieži ani dostatočne dlhý spánok.
Obvyklou chybou je veľmi nízky prísun tekutín. Piť by ste mali výhradne čistú neperlivú vodu. Medzi príznaky dehydratácie patrí okrem pocitu smädu, suchých pier a bolestí hlavy aj únava.
Ak ale siahnete po kofeínových nápojoch v popoludňajších a večerných hodinách, nepomôžete si ani v riadnej hydratácii, ani v boji proti rannej únave. Energetické nápoje, káva, ale aj čierny čaj vám môžu narušovať spánok a znižovať jeho kvalitu.
Problémy s únavou a ospalosťou môžu tiež prameniť z neskorého maškrtenia, z používania elektroniky krátko pred spaním alebo z aktuálneho návalu stresu, ktorý vám sťažuje proces zaspávania.
Chronická únava a ospalosť poukazuje tiež na rôzne ochorenia. Môže ísť o nedostatok horčíka, problémy so štítnou žľazou, potravinovú intoleranciu alebo o infekčné choroby, akými sú napríklad angína alebo chrípka.
Za dlhodobou únavou môžu stáť aj ďalšie závažné ochorenia, ako sú depresie, chudokrvnosť, roztrúsená skleróza alebo poruchy spánku.
Únava je jedným z častých príznakov spánkového apnoe, pri ktorom chorý prestáva dýchať a obvykle tiež chrápe. Ak máte podozrenie, že vaše problémy pramenia zo spánku, navštívte jedno zo spánkových laboratórií.
Zistili ste, že vaša únava pramení pravdepodobne zo zlých návykov a kladiete si otázku, čo teda zaberá v boji proti únave a ospalosti? Pripravili sme pre vás 6 tipov, ktoré vám pomôžu znovuobjaviť stratenú energiu.
Ako sme už spomínali, dehydratácia dokáže váš organizmus poriadne vysiliť. Za deň by ste mali vypiť cca 20-40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti. Dávky si rozložte do celého dňa, telu rozhodne neprospieva dlhodobý smäd a následné vypitie 1 litra vody behom 5 minút. Ak máte dlhodobo nízky prísun tekutín, zvyšujte celkový príjem postupne. Vaše obličky dostanú poriadne zabrať, ak z jedného pohára za deň prejdete okamžite na 3 litre.
Ak vám čistá voda nechutí, pridajte si do nej napríklad bylinky alebo ovocie.
Beriete prísun kyslíka ako samozrejmosť? Kvalitné ovzdušie vo vnútorných priestoroch však nie je vôbec istotou. Vetranie veľa ľudí podceňuje, hlavne v zimnom období. Vetrať by ste mali aspoň trikrát denne, hlavne ráno a pred spaním. Na prísun čerstvého vzduchu by ste nemali zabúdať tiež pri varení, sušení bielizne alebo po kúpaní.
Pohyb je ľudská prirodzenosť, nezabúdajte naň. Nemusíte nutne chodiť niekoľkokrát týždenne do fitnescentra. Postačí, keď sa napríklad pravidelne pretiahnete pri vstávaní z postele, alebo si urobíte aspoň krátku prechádzku okolo domu.
Máte radi bylinné čaje? Odbúrať dlhodobú únavu vám pomôžu napríklad truskavec alebo pestrec. Veľmi účinné sú aj prípravky so ženšeňom a kotvičníkom, ktoré povzbudzujú organizmus.
Chodíte spať nepravidelne? Radi zaspávate pri televízii? Všetky tieto zlozvyky môžu znižovať kvalitu vášho spánku, čo spôsobuje, že sa prebúdzate unavení. Pre zdravý spánok by ste mali vytvoriť vhodné podmienky, napríklad 3-4 hodiny pred spaním sa vyvarovať náročných fyzických aktivít, líhať si približne v rovnakom čase, alebo nenútiť sa k spánku, ak nemôžete zaspať.
Ako sa hovorí - pod lampou je najväčšia tma. Za vašou dlhotrvajúcou únavou a ospalosťou môže byť jednoducho posteľ, do ktorej si líhate. Problémom môže byť aj preležaný matrac alebo nevhodný či poškodený rošt.
Znižovať kvalitu spánku môže aj taká banalita, ako je nevhodný vankúš alebo partner, ktorý vám kradne spoločnú prikrývku.
Zbavením sa všetkých týchto negatívnych vplyvov, zakúpením nových a kvalitných matracov, roštu, vankúšov, prípadne ďalších prikrývok, dokážete prispieť k nájdeniu stratenej energie.
Nepohodlná posteľ či matrac vám môže znemožniť, aby ste únavu raz a navždy porazili.