Minimalizmus je štýl zariadenia interiérov, ktorý sa v dnešnej dobe teší veľkej popularite. Pritom, nie je žiadnou veľkou novinkou, jeho počiatky siahajú ešte do čias funkcionalizmu. Založený je na pravidelných líniách, uhladených geometrických tvaroch a optickej čistote. Pozdáva sa aj vám a chceli by ste si v súlade s ním zariadiť vašu domácnosť? Prinášame vám niekoľko praktických tipov, na čo dbať a ktoré detaily nepodceňovať.
Cieľom minimalizmu je vyzdvihnúť priestor. Zakladá si preto na jednoduchosti, čistote a dobrom presvetlení interiéru. Niekedy stačí pozmeniť aj drobnosti a miestnosť bude zrazu pôsobiť opticky väčším a uhladenejším dojmom.
Keďže minimalizmus vychádza z funkcionalizmu, jeho cieľom je minimalizovať akékoľvek zbytočnosti. Odmieta nadmerné množstvo dekorácií či predmetov, ktoré sú voľne vystavené na poličkách. V minimalisticky zariadených interiéroch obvykle nenájdete veľa umeleckých diel alebo prezdobených historických predmetov. Nábytok je dizajnovo jednoduchý, s pravidelnými tvarmi a ostrými líniami.
Minimalisticky zariadený interiér môže na niekoho pôsobiť príliš sterilným, chladným a bezduchým dojmom. Obľúbeným spôsobom, ako ho trochu oživiť a dodať mu emóciu, sú obrazy. Veľkej popularite sa tešia napríklad obrazy do spálne s jednoduchými motívmi a neutrálnymi farbami. Tie nenarušia základné princípy minimalizmu, prirodzene zapadnú do interiéru a vytvoria v spálni veľmi príjemnú atmosféru.
Obľúbeným spôsobom, ako trochu oživiť a dodať emóciu minimalisticky zariadenému interiéru, sú obrazy. Foto: Nostre.sk
Keďže dôležitým aspektom minimalistických interiérov je svetlo, prevládajú v nich svetlé, no zároveň jemné farby. Obľúbené sú rôzne odtiene bielej, svetlej sivej či béžovej. Moderným trendom sú tiež pastelové odtiene modrej, zelenej či ružovej.
Svetlé farby stien a väčších kusov nábytku sa dajú pekne zladiť s tmavšími doplnkami. Extravaganciu a nádych luxusu interiéru perfektne dodajú jemné strieborné, zlaté či chrómové prvky.
Zapamätajte si: V minimalistických interiéroch zvyčajne prevládajú prírodné materiály – drevo, kameň, koža, sklo, ale aj rôzne druhy kovu. Napríklad, chróm alebo oceľ.
V minimalistickom interiéri prevládajú svetlé farby a prírodné materiály ako drevo, kameň, sklo a rôzne druhy kovu. Foto: Nostre.sk
Minimalistický štýl zariadenia interiéru perfektne vynikne aj v spálni. Keďže je založený na čistom dizajne, nebude vás opticky vyrušovať, vďaka čomu ľahšie zaspíte. Nehovoriac o tom, že minimalisticky zariadená spálňa sa jednoduchšie udržiava. Vysávaním alebo utieraním prachu strávite len minimum času.
Pri zariaďovaní spálne podľa princípov minimalizmu sa držte hlavne týchto základných pravidiel.
Dekorácie na poličkách či rôzne veci pohodené na nočnom stolíku nemajú v minimalistickej spálni čo hľadať. Zbavte sa všetkých zbytočností, ktoré pohlcujú priestor a vytvárajú dojem neporiadku. Jednoducho, čím menej vecí budete mať na očiach, tým vzdušnejšie sa budete cítiť vo svojej spálni.
Rôzne dekorácie a predmety nemusíte rovno vyhadzovať do koša. Stačí ich ukryť do skriniek alebo zásuviek, vďaka čomu ich budete mať stále na dosah, no nebudú zbytočne na očiach.
Zbavte sa všetkých zbytočností, ktoré pohlcujú priestor a vytvárajú dojem neporiadku. Foto: Nostre.sk
V minimalizme platí jednoduché pravidlo – čím menej farieb a vzorov, tým lepšie. Snažte sa preto vybrať jednu svetlú dominantnú farbu, ktorou budú namaľované steny. Do tejto farby môžete ladiť aj väčšie kusy nábytku. Vďaka tomu takpovediac splynú so stenami a miestnosť bude pôsobiť ešte vzdušnejším a uhladenejším dojmom. Do spálne sa výborne hodí napríklad krémová biela, svetlá hnedá alebo sivá farba.
Pri zariaďovaní spálne sa snažte minimalizovať počet kusov nábytku. 3 menšie skrinky radšej nahraďte jednou veľkou. Ideálnym riešením sú vstavané skrine. Vyhýbajte sa poličkám a vitrínam, ktoré vás budú nabádať k tomu, aby ste si na ne vystavili rôzne dekorácie.
Pri zariaďovaní spálne sa snažte minimalizovať počet kusov nábytku. 3 menšie skrinky radšej nahraďte jednou veľkou. Foto: Nostre.sk
Nábytok v miestnosti usporiadajte tak, aby ste vykúzlili čo najviac priestoru. Neumiestňujte ho do blízkosti okien, aby nenarúšal presvetlenie spálne prirodzeným slnečným svetlom. Zároveň si dajte pozor na to, aby ste okolo postele mali dostatok miesta na chodenie. Ak budete mať v spálni 2 alebo 3 skrinky, dajte ich ďalej od seba. Pokiaľ totiž natlačíte viacero kusov nábytku blízko k sebe, izba bude pôsobiť preplneným dojmom a stratí svoju vzdušnosť.
Praktický tip: Na optické zväčšenie priestoru vynikajúco poslúžia veľké zrkadlá. Tie prispejú k lepšiemu presvetleniu miestnosti a vytvoria dojem väčšej plochy. Super voľbou sú napríklad zrkadlové plochy na posuvných dverách vstavanej skrine.
Jeden stropný luster obvykle nepostačí na dostatočné presvetlenie všetkých kútov spálne. Dbajte na to, aby boli správne osvetlené aj rohy miestnosti a nevznikali v nich tmavé miesta, ktoré opticky zmenšia priestor. V tomto smere sú skvelou voľbou bodové stropné LED svetlá. Rozhodnúť sa ale môžete napríklad aj pre kombináciu centrálneho stropného lustra a stojacej lampy.
Dbajte na dostatočné osvetlenie spálne. Najvhodnejšia je kombinácia stropného lustra a stojacej lampy. Foto: Nostre.sk
Najlepšou voľbou sú svietidlá so žiarovkami, ktorých jas sa dá regulovať. V prípade potreby môžete celú spálňu dokonale rozžiariť jasným svetlom. Na druhej strane, keď znížite jas na minimum, viete si vytvoriť príjemnú romantickú atmosféru.
Inteligentné LED osvetlenie je možné ovládať buď pomocou ovládacieho panela inštalovaného v stene, alebo cez aplikáciu vo vašom mobilnom telefóne. Svetlo tak môžete rozsvietiť či zhasnúť bez toho, aby ste museli vstávať k vypínaču. Mimo domova si tiež môžete jednoducho skontrolovať, či ste v niektorej miestnosti nenechali rozsvietené.