Asi nikoho neprekvapí, že bolesti chrbta sú jedným z najčastejších zdravotných problémov vôbec. Na vine je najmä sedavý spôsob života a zlé držanie tela, ale aj nevhodné lôžko. Lieky proti bolesti chrbta iba potláčajú príznaky, ale neriešia príčinu. Účinnou prevenciou je teda zmena životného štýlu a zaobstaranie si postele a matraca, ktoré presne zodpovedajú vašim potrebám.
Nevhodná posteľ, matrac a vankúš sa môžu výrazne podpísať na vašom zdraví. Spôsobujú nielen bolesti chrbta, krčnej chrbtice a kĺbov, ale aj nekvalitný spánok, čo vedie k celkovému zhoršeniu telesných a duševných zdravotných problémov.
Počas spánku musí matrac poskytovať vašej chrbtici dostatočnú oporu, aby si zachovala svoje prirodzené zakrivenie. Len tak sa môžu svaly počas noci uvoľniť a zregenerovať. Ak vaše telo nemá na posteli túto oporu, svaly sa preťažujú a dochádza k blokádam. Zároveň však matrac nesmie vyvíjať protitlak na veľké kĺby, čo môže tiež viesť k bolestiam.
Výber postele a matraca musí byť založený na vašich individuálnych fyzických dispozíciách, veku, zdravotných problémoch a preferovanej polohe pri spánku. Na čo sa zamerať pri výbere?
Najväčší vplyv na to, ako dobre sa vyspíte, má matrac. Musí poskytovať pohodlie, ale aj dostatočnú oporu. Medzi základné parametre výberu patrí tvrdosť a výrobný materiál matraca.
Tvrdosť matraca si zvoľte podľa svojej hmotnosti, ale aj podľa svojho veku a spánkovej polohy. Vo všeobecnosti platí, že mladší ľudia dávajú prednosť tvrdším matracom (T3-T4), zatiaľ čo zdravotné matrace pre seniorov sú mäkšie (T1-T2). Väčšina ľudí sa dobre vyspí na stredne mäkkom matraci (T2). Obľúbenou voľbou je zónový matrac, ktorý má po celej dĺžke niekoľko anatomických zón rôznej tvrdosti. Každá časť matraca tak zodpovedá zaťaženiu konkrétnej časti tela.
Pre zdravý spánok nie je vhodný ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý matrac. Ak sa do matraca zaboríte príliš hlboko, vaša chrbtica bude nadmerne zakrivená. Ak vôbec alebo nedostatočne, vaša chrbtica si naopak nezachová svoje prirodzené zakrivenie. Vždy teda berte do úvahy svoju hmotnosť a matrac pre boľavý chrbát si osobne vyskúšajte.
Výrobný materiál ovplyvňuje pružnosť a priedušnosť postele. Ak sa napríklad veľa potíte alebo máte nadváhu, zvoľte si taštičkový matrac. Výbornú bodovú elasticitu má aj studená pena. Lenivá pena sa zasa presne prispôsobí krivkám vášho tela, čím vám poskytne maximálne uvoľnenie a pohodlie.
Ak hľadáte matrac proti bolestiam chrbta, pravdepodobne ste sa už s týmito pojmami stretli. Viete však, čo presne znamenajú?
Investícia do kvalitného matraca sa určite oplatí
Ak trpíte bolesťami krčnej chrbtice, je veľmi pravdepodobné, že na vine je nevhodný vankúš. Vankúš, rovnako ako matrac, by mal udržiavať krčnú chrbticu v jej prirodzenej polohe. Akékoľvek vychýlenie, t. j. záklon, predklon alebo úklon hlavy počas spánku, môže viesť k blokádam a chronickej bolesti.
Ako si teda vybrať ideálny zdravotný vankúš pre krčnú chrbticu? Takzvané anatomické vankúše sú tvarované tak, aby poskytovali oporu krčnej chrbtici a hlave. Tieto vankúše dokonale vyplnia priestor medzi šijou, hlavou a matracom, takže si budete môcť úplne uvoľniť krčnú chrbticu, ramená a krčné svaly.
Anatomické vankúše sú zvyčajne vyrobené z latexu, PUR peny alebo lenivej peny. Výhodou vankúšov z pamäťovej peny je, že sa prispôsobia akejkoľvek polohe počas spánku.
Rošt má priamy vplyv na kvalitu spánku a výrazne ovplyvňuje vlastnosti postele. Existujú pružné (lamelové) aj pevné (latkové) rošty. Pevné rošty sú vhodné len pre pružinové a taštičkové matrace, ktoré sú dostatočne pružné. Lamelové rošty pomáhajú dodať penovým matracom potrebnú pružnosť.
Osobitnou kategóriou sú polohovateľné matrace, ktoré sa používajú najmä v posteliach pre seniorov a ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. Čoraz častejšie si ich však kupujú aj mladší ľudia, ktorí potrebujú podporiť krvný obeh, trápia ich kŕčové žily alebo unavené nohy. Rošty sa dajú polohovať buď ručne, alebo elektricky. Elektrické ovládanie ocenia najmä ležiaci pacienti, ktorí si môžu lôžko polohovať svojpomocne. Pozor však na to, že na zdravotné polohovateľné postele nemožno umiestniť pružinové matrace.
Kvalitu spánku ovplyvňuje nielen posteľ, ale aj poloha na spanie. Viete, ako správne spať? Ak trpíte bolesťami chrbta, zablokovanou krčnou chrbticou alebo kyfózou, vyhnite sa spánku na bruchu. Táto poloha je najmenej vhodná, pretože je pri nej chrbtica neprirodzene zakrivená. V tejto polohe najviac trpí krčná chrbtica, keďže je hlava otočená do strany. Na druhej strane však môže zmierniť bolesti krížov.
Vhodná poloha je na boku, pretože uľavuje bolestivej chrbtici. Vytvára však protitlak na veľké kĺby, preto sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia bolesťami bedier a ramien. Pri spánku na boku sa odporúča pravidelne meniť strany a medzi nohy si umiestniť vankúš, ktorý pomôže odľahčiť bedrá a bedrovú chrbticu. Spanie na chrbte s podopretými kolenami sa považuje za najlepší spôsob uvoľnenia všetkých svalov tela.
Spanie na bruchu sa neodporúča