Pre dobrý a kvalitný spánok sa treba cez deň primerane fyzicky a mentálne unaviť, a mať určitý predspánkový a spánkový režim. Rovnako tak treba ísť do postele vždy v približne rovnakom čase, vyrovnaný a pozitívne naladený, aby nám negatívne myšlienky vytúžený spánok neodohnali. Ideálne je naučiť sa správne uvoľniť a zrelaxovať. Ale ako na to?
Na to, aby ste rýchlo zaspali, väčšinou stačia drobnosti. Horúci kúpeľ, vyvetraná izba, príjemná vôňa, čisté postelné prádlo a pyžamo, kvalitné matrace, obľúbená kniha. Zaužívané veci a rituály, na ktoré ste si zvykli a ktoré sa opakujú, pretože nikto nemá rád veľké a časté zmeny.
Tipov „ako účinne relaxovať“ nájdete dnes veľmi veľa. No keďže každý z nás je iný, každému z nás vyhovuje aj iný typ relaxu. To, čo je dobré pre jedného, nemusí vôbec vyhovovať tomu druhému. Kým niekoho večerná kriminálka alebo horor uvoľní, iný z toho môže mať nočné mory či problém vôbec zaspať.
Všeobecne však zaberá nenáročný šport, turistika a prechádzka v prírode, joga, meditácia a modlitba, upratovanie, masáž, tanec, hudba, wellness či sladké ničnerobenie, fotografovanie, kreslenie, maľovanie, vyfarbovanie, kreatívne písanie či čítanie kníh.
A práve to posledné by malo vyhovovať naozaj každému, pretože knihy dnes existujú rôzne, a ich čítanie je jedným z najúčinnejších a najrozšírenejších relaxov vôbec. Sú to práve knihy, ktoré sú našimi najlepšími priateľmi, pretože dokážu mnohorako zlepšiť kvalitu nášho života i spánku.
Knihy prinášajú uvoľnenie, pohodu a odreagovanie, ale aj zábavu, vzrušenie, inšpiratívne myšlienky, odpovede na naše otázky a úplne nové poznatky. Je toho veľa, čo sa z nich môžete dozvedieť.
Vďaka „dobrým“ knihám sa zbavíte napätia, uvoľníte sa, prežijete nové príhody, pochopíte mnohé súvislosti, zbavíte sa predsudkov a súdenia, budete šťastnejší, sebavedomejší a spokojnejší so svojím životom, predĺžite si život, dokážete rýchlejšie zaspať, znížite šancu dostať Alzheimera, naučíte sa dosť veľa o druhých ľuďoch, dozviete sa odpovede na otázky, ktoré vás trápili, a celkovo budete toho vedieť viac.
Knihy a ich žánre totiž bývajú všelijaké. Romantické, historické, populárno-náučné. Pre deti aj pre dospelých. Neexistuje asi kniha, ktorá by nemala svojich verných priaznivcov, rovnako ako aj odporcov. A rovnako tak neexistuje človek, ku ktorému by sa ani jedna kniha nehodila, alebo ho nedokázala zaujať. Dnes si už totiž „tú svoju“ vyberie úplne každý.
Stačí sa len trošku porozhliadnuť okolo seba, čítať recenzie kníh, prípadne si nechať poradiť v kníhkupectve. Knihy sú našimi vernými spoločníkmi počas dovoleniek i víkendov, no veľmi dobre sa osvedčia aj ako večerní upokojovatelia a uspávači, keď ste už zababušení v posteli, a čakáte len na to, kedy sa uložíte do Morfeovho náručia.
Čas strávený v spoločnosti hodnotnej knihy nie je nikdy stratený. Práve naopak. Kniha dokonale upokojí, rozptýli a privedie na nové myšlienky. Vďaka pozitívnej, hodnotnej a dobre napísanej knihe, sa budete cítiť lepšie, ľahšie, uvoľnenejšie a vzdelanejšie.
Pozitívny vplyv na našu psychohygienu, relax a spánok majú predovšetkým tie knihy a tí autori, ktorí nám dokonale „sadnú“. Pre niekoho z nás to môžu byť i napínavé detektívky či bibliografické romány. Väčšine z nás pred spánkom asi viac vyhovujú pokojnejšie, humorné, zkrátka o niečo ľahšie knihy.
Je dokázané, že čítanie rozprávkových kníh malým deťom, pred tým ako zaspia, má obrovský vplyv na ich spánok i na ich celkový zdravý vývoj.
Deti totiž potrebujú cítiť pokoj a istotu, a pravidelné rituály sú presne tou vecou, ktorú by sme im mali dopriať. Každovečerné ulíhanie v rovnakom čase a čítanie obľúbených rozprávok jedným z rodičov, dáva deťom pocit istoty, pohody a uvoľnenia, pretože tento pokojný čas trávia s človekom, ktorý im je najbližší a budujú si tak s ním vzájomné puto.
Navyše to dáva dieťaťu aj množstvo iných pozitív, ako je napr.:
Dosť veľa na to, aby ste deti naučili tie knihy a literatúru milovať, čo poviete?
Vybrať si môžete leporelá, básničky, klasické rozprávky od Pavla Dobšinského alebo H.Ch. Andersena, ale aj moderné detské knižky s krásnymi ilustráciami. Dbajte však na to, aby prečítané príbehy vzbudzovali v deťoch pozitívne pocity, a nie tie negatívne.
Niekedy si môžete príbeh aj vymyslieť, prípadne do neho zapojiť samotné dieťa. Skúste s ním diskutovať o tom, čo si o príbehu myslí, alebo ako inak by sa mal podľa neho príbeh skončiť.
Tie spoločné chvíle, kedy si svoje dieťa pritúlite a prečítate mu obľúbené príbehy na dobrú noc, budú patriť k momentom, ktoré si vy aj vaše dieťa navždy zapamätáte.
Prajeme vám pekné sny po čítaní. Článok vznikol za pomoci recenzentky kníh, ktorá píše pod prezývkou Anagramy.
Zaspávanie v hluku alebo ako mať konečne ticho v spálni