Prilepené pyžamo na tele, nepríjemný zápach potu a mokré škvrny na posteli. Potenie v noci môže poriadne potrápiť a znepríjemniť život. Ako k nemu vlastne dochádza? A čo všetko dokážu kvapky potu o našom tele prezradiť?
Hoci pot spôsobuje celý rad nepríjemných pocitov, je pre každého človeka nevyhnutným a veľmi prínosným procesom. Potenie je termoregulačným nástrojom, vďaka ktorému si telo prirodzene reguluje správnu teplotu. Slúži ako chladič v prípadoch, keď má nervový systém pocit, že sa prehrievate a potrebujete podať pomocnú ruku.
Spoločne s vodou, ktorou je pot prevažne tvorený, vylučujete tiež 1 % močoviny a odpadových látok. Potením sa teda vaše telo samo očisťuje a zbavuje jedovatých látok.
Problémy prichádzajú až vo chvíli, keď je potenie nadmerné. Za noc vylúčite až jeden liter potu. Čokoľvek výrazne nad touto hodnotou sa dá považovať za určitý varovný signál vášho tela, ktorý by ste nemali prehliadať.
Nepanikárte však. Myslieť hneď na najhoršie môže byť predčasné, dôvodov, prečo sa príliš potíte, je viacero. Aké teda môžu byť príčiny bežného aj nadmerného potenia v noci?
Ak sa potíte počas spánku pravidelne, mali by ste určite zbystriť pozornosť a sledovať, či nočné potenie nevzniká pomocou nejakej rovnice. Zmenili ste niečo vo svojom živote v poslednej dobe? Vypotíte litre potu vždy v tú noc, keď cez deň alebo pred spaním robíte niečo inak? Môžete tak odhaliť úplnú banálnosť, ktorá nadmerné potenie počas spánku vysvetlí.
Nočné potenie je symptómom pre viacero ľahkých i vážnych ochorení a práve odtiaľ tiež pramení väčšina obáv.
Pokiaľ sa jedná o potenie z dôvodu horúčky pri akútnych ochoreniach, mali by ste zasiahnuť až pri výrazne vyššej teplote. Horúčka je prirodzenou obranou proti infekcii a telo sa cez ňu snaží zo seba vyplaviť všetky škodliviny. Nie nadarmo hovorievali naše mamičky a babičky: "Hybaj do postele! Vypotiť sa! "
Nadmerné potenie sprevádza aj rad chronických ochorení, akými sú napr. rakovina, tuberkulóza, HIV. Nočným potením vás dokáže potrápiť aj zlá funkcia štítnej žľazy, vysoký krvný tlak alebo obezita.
Diagnózou však môže byť aj samotné nadmerné potenie, tzv. hyperhidróza, ktorá postihuje až desať percent populácie. Prejavy tohto ochorenia síce úplne nevyliečite, ale dokážete ich aspoň utlmiť prísnou životosprávou.
Začínate s novým liekom? Potíte sa nadmerne len vo chvíli, keď si dáte určitú tabletku? Môžu to byť vedľajšie účinky medikamentu, ktoré sa takto prejavujú na tele. Najčastejšie problémy spôsobujú antidepresíva, antibiotiká a hormonálna antikoncepcia.
Nočné potenie u žien je komplexnejšou záležitosťou. Okrem spomínanej hormonálnej antikoncepcie môže potenie počas spánku spôsobiť vlastne akákoľvek zmena hormonálnej hladiny - dospievanie, tehotenstvo, menopauza. U žien je teda potenie počas spánku často veľmi prirodzeným efektom nízkej či kolísavej hladiny estrogénu.
Pri strese spúšťa nervový systém okamžitú obranu, preto sa nemôžete čudovať, že vás veľmi rýchlo obleje pot. Podobne telo reaguje, ak konzumujete príliš štipľavé alebo horúce jedlá, nadmerné množstvo alkoholu, prípadne niektoré bylinky spôsobujúce potenie.
Nočné potenie u mužov i žien môžu spôsobiť aj také banality, ako je nevhodný materiál posteľnej bielizne či pyžama. Preto starostlivo vyberajte, do akých materiálov oblečiete svoju posteľ.
Ak máte podozrenie, že nočné potenie presahuje únosnú hranicu, konzultujte to so svojím lekárom. Pri všetkých závažných ochoreniach je včasná diagnostika absolútne kľúčová, preto nečakajte na samovoľné vyriešenie celej situácie a radšej hneď konajte.
Sústreďte sa na utlmenie sprievodných javov potenia - mokré oblečenie, lôžkoviny, zápach - a nesnažte sa poteniu úplne zamedziť. Nezabúdajte, že je pre vaše telo veľmi zdravé a prínosné.
Ak sa v noci budíte zaliaty potom, dajte si záležať na pravidelnej a dôkladnej hygiene. Odporúčame častejšie sa umývať a vždy si poriadne vysušiť pokožku. Vyskúšať môžete tiež deodoranty, ktoré obmedzujú pôsobenie baktérií a zamedzujú zápachu, alebo antiperspiranty, ktoré pomocou soli hliníka uzatvárajú potné žľazy a obmedzujú produkciu potu.
Vždy prezliekajte seba i posteľ do suchej bielizne. Pri nadmernom potení - a nielen pri ňom – zvážte použitie matracového chrániča. Ten ľahko z matraca zložíte a vyperiete.
Tak ako existujú bylinky, po ktorých sa potíte viac, existujú aj také, ktoré potenie obmedzujú. Pomôcť si môžete napríklad pitím čaju zo šalvie, a to buď priamo pred spaním, alebo počas celého dňa. Ten pripravíte z 200 ml vody, v ktorej povaríte jednu polievkovú lyžicu bylinky. Vyskúšať môžete aj listy orecha, dubovej kôry, prasličky alebo levandule.
Litre potu, ktoré vypotíte s každým ránom len tak nezmiznú. Aj keď posteľ pravidelne zbavujete mokrých lôžkovín, často zabúdate na najdôležitejšiu časť postele, ktorá zostáva nasiaknutá potom. Matrac. Ten už bohužiaľ nie je tak ľahké vyčistiť.
Práve preto nepodceňujte výber matraca. Pri nadmernom potení by matrac mal byť tvorená z priedušného materiálu. Odporúčame vyskúšať napríklad unikátnu vzdušnú penu s jedinečnou termoregulačnou vlastnosťou. Tieto matrace nielenže zabezpečujú cirkuláciu tepla, ale sú schopné prispôsobiť sa aj teplote tela.
Máte pocit, že váš matrac už má to najlepšie za sebou? Prečítajte si, kedy je vhodný čas na výmenu.
Ak vám z tela nadmerne miznú tekutiny, nezabúdajte ich do neho aj vracať. Dostatočný pitný režim je pri potení kľúčový, vyhnete sa tak nebezpečnej dehydratácii.
Každý deň by ste mali začať pohárom vody a dopĺňať tekutiny aj počas dňa. Nárazový príjem tekutín môže skôr ublížiť ako pomôcť, pamätajte preto na pravidelný pitný režim a rozložte si pitie do celého dňa po menších dávkach.
Biorytmy človeka a spánok alebo ako sa opäť vyspať aj v našej uponáhľanej dobe
T1, T2, T3 – čo znamenajú symboly označujúce tvrdosť matraca?