Tehotenstvo so sebou prináša množstvo zmien. Mnoho z nich, samozrejme, ovplyvňuje i spánok. Čo všetko by ste mali vedieť o spánku v tehotenstve a ako sa lepšie vyspať s veľkým bruškom?
Skúsenosti so spánkom v tehotenstve sú rôzne, každá budúca mamička je iná. Napríklad Petra, dnes už mamička skoro dvojročného malého nezbedníka, spomína na spánok v tehotenstve s úsmevom.
"Na začiatku tehotenstva mi bolo dosť zle, takže ma budili nevoľnosti. Nič mi poriadne nepomáhalo, tak som sa to snažila jednoducho prežiť. Prešlo to. V druhom trimestri som spala úplne úžasne a cítila som sa jednoducho skvele. V treťom trimestri mi už pri spánku začalo vadiť stále väčšie a väčšie bruško. Neustále som musela chodiť na toaletu, a to aj počas noci. Na to som nebola zvyknutá. Roztomilé bolo, že akonáhle som si ľahla a začala zaspávať, môj syn začal kopať. Celý deň bol v kľude a večer bol zrazu mimoriadne aktívny. Nakoniec z toho vznikol krásny rituál, kedy som si hladkala bruško a rozprávala sa s ním. Celý deň som sa tešila na ten jedinečný a úzky kontakt s ním. Dnes na to rada spomínam. Veľmi odporúčam veľký vankúš na kojenie v tvare písmena C, ten bol super. Pomohol mi hlavne ku koncu tehotenstva, kedy ma veľmi boleli bedrá. Spala som na boku. Rukami aj nohami som ho objala tak, že som si ním podložila koleno. Vďaka tomu sa mi veľmi uľavilo a spala som oveľa lepšie. Počas posledného trimestra som spala aj počas dňa, dopriala som si to," opísala nám Petra v kocke svoju skúsenosť so spánkom v tehotenstve.
Pre budúce mamičky sme spísali niekoľko tipov ako zariadiť, aby odpočinok, ktorý je počas tehotenstva dôležitejší než kedykoľvek predtým, bol čo najpríjemnejší a nedostatok spánku tak nenarúšal krásne obdobie tešenia sa na bábätko.
Začiatok tehotenstva je obdobím veľkých zmien. Snažte sa byť na seba dobrá a veľa odpočívajte. Zvýšená potreba spánku je v tomto období normálna, môžu za ňu hormonálne zmeny aj časté nevoľnosti, ktoré budúcu mamičku veľmi vyčerpávajú. A nejde len o prebiehajúcej zmeny v tele ženy, ale aj o zmeny, ktoré ovplyvňujú jej psychický stav. Ak sa to len trochu dá, spite. Spite toľko, koľko potrebujete. Snažte sa myslieť pozitívne. Tehotenstvo nie je choroba, no je to celkom iste obdobie zvýšených nárokov na ženský organizmus, preto je nevyhnutné dopriať telu i mysli oddych. Prečítajte si pravidlá spánkovej hygieny a zamerajte sa na seba, svoj odpočinok a zdravý životný štýl berte ako prioritu.
Preto tu máme pár tipov ako sa s ňou popasovať (alebo ju aspoň zmierniť).
Pohyb v tehotenstve je dôležitý, čas v prírode nabíjajúci. Oboje je dôležité pre telo i myseľ. Doprajte si ho. Navyše budete lepšie spať.
Obdobie druhého trimestra opisuje väčšina mamičiek ako bezproblémové. Tehotenstvo začína byť na žene vidieť, bábätko rastie a to budúcej mamičke prináša pocit pokoja a uspokojenia. Počiatočné úzkosti z novej a veľkej životnej úlohy miznú a konečne pominuli aj nepríjemné nevoľnosti. Väčšina tehotných žien spí veľmi dobre a zatiaľ môže stále spať v akejkoľvek polohe (dokonca aj na brušku), pretože v žiadnej z nich nie je bábätko utláčané. Nie je ešte tak veľké, aby sa v maternici nemohlo prispôsobiť spánkovej polohe mamičky.
Počas posledného trimestra ideálne podmienky pre spánok pomaly miznú. Budúce mamičky v noci trápia kŕče, časté nutkanie na toaletu, mávajú veľmi živé sny a môžu ich budiť pohyby dieťatka, ktoré má v brušku stále menej a menej miesta. Tretí trimester je preto často spájaný s nespavosťou. Ak túto situáciu momentálne prežívate, v prvom rade je potrebné sa upokojiť a vedieť, že bábätku nič nehrozí. Aj keď zle spíte, bábätko už má vlastný spánkový režim. Pre zachovanie duševnej pohody je však spánok tehotnej ženy veľmi dôležitý, preto opäť radíme, urobte si na seba čas a natiahnite sa počas dňa. Pomôcť môže bylinkový čaj aj príjemná aromaterapia. Rozmaznávajte sa.
Myslite pozitívne, robte si radosť a tešte sa na svoje dieťatko. To je to najlepšie, čo môžete urobiť pre seba, pre dieťatko i pre spánok počas tehotenstva.
Kŕče v nohách, ktoré narušujú pokojný spánok, sú v tehotenstve častým javom. Vyskúšajte jednoduchú masáž, pomaly a dlho si masírujte boľavý sval. Pri tom by ste mali mať nohu úplne natiahnutú, snažiť sa tlačiť pätu dole a súčasne prstami priťahovať nahor. Postup opakujte, kým bolesť nepoľaví.
V prípade, že nič nepomáha, poraďte sa so svojím lekárom. Je možné, že vám chýba horčík a vitamíny skupiny B.
Niektoré tehotné ženy nemajú žiadne fyzické ťažkosti, ale aj tak sú ich noci nepokojné. Tehotenstvo môže byť pre mnohé ženy časom plným obáv. Naozaj pôrod tak strašne bolí? Ako zvládnem starostlivosť o bábätko? Budem dobrá mama? Narodí sa dieťa zdravé? Tieto otázky sa ženám často preháňajú hlavou. Z myšlienok potom môžu vzniknúť veľmi živé sny, ktoré znemožňujú pokojný spánok. So strachom z nočných môr sa potom ťažko zaspáva a únava silnie. Ak máte tieto ťažkosti, určite sa o nich poraďte so svojím lekárom a nehanbite sa požiadať o pomoc. A nezabudnite, že aj keď sa vám bude snívať čokoľvek nepekné, neberte tieto sny vážne a rozhodne sa za ne necíťte previnilo. Nedovoľte, aby vo vás živili váš strach.
Sny počas tehotenstva môžu byť zraňujúce. Sú to však len sny, nenechajte sa rozladiť. Máte pred sebou náročnú, no predovšetkým krásnu úlohu.
Spanie na brušku v treťom trimestri už jednoducho nie je možné. Pri polohe na chrbte zase často dochádza k nevoľnostiam a pocitu dusenia, pretože maternica stláča veľké brušné cievy. Krvný obeh je tak narušený a dochádza k sťaženiu dýchania. Poloha na chrbte je celkovo v treťom trimestri úplne nevhodná. Ideálna poloha je na boku, kedy si pravé koleno jednoducho podložíte vankúšikom, alebo využijete vankúš na kojenie, ktorý objímete nohami.
So spánkom v treťom trimestri mala ťažkosti aj mamička Táňa: "Moje tehotenstvo bolo úplne pohodové. Poriadne ma preto zaskočilo, keď som ku koncu tehotenstva začala mať problémy so spánkom. Hodinový neprerušovaný spánok bol posledný mesiac vzácny, a to som navyše prenášala dva týždne. Pri spánku na boku ma už veľmi boleli bedrá, a tak som si zvykla spať na polohovacom kresle v polosede. Tieto "šlofíky" boli pre mňa na nezaplatenie. Dôležité je nevzdať to a hľadať spôsob, ako sa aspoň trochu kvalitne vyspať."
Prečítajte si naše články o detskom spánku
Či už ste na začiatku tehotenstva, alebo sa váš malý poklad pomaly chystá na svet, ako budúca mamička určite oceníte informácie o detskom spánku. Je to jednoducho veľká téma, ktorú rieši každý rodič.