Bývanie v prenajatom byte je často štartovnou pozíciou na ceste za vlastným bývaním. Či už o bývaní v prenájme iba uvažujete, alebo tak už aktuálne bývate, poradíme vám, ako si menšou investíciou vaše nové bývanie ešte viac spríjemniť. Nasledovné riadky rovnako platia aj pre tých, ktorí byty na prenájom poskytujú, pretože práve zariadenie bytu môže výrazne pomôcť k rýchlemu nájdeniu jeho nových obyvateľov.
Okrem mnohých faktorov, ktoré rozhodujú o prenájme bytu, akými sú napríklad veľkosť bytu, lokalita v ktorej sa nachádza, dostupnosť, občianska vybavenosť a veľa iných, je podstatným aj samotné vybavenie bytu, ktorý je vám ponúkaný, prípadne ktorý ponúkate vy. Spoločne sa pozrieme na výhody a nevýhody zariadeného, či naopak nezariadeného bytu.
Pod pojmom „nezariadený byt“ si netreba predstavovať holobyt s takpovediac štyrmi prázdnymi stenami. Najčastejšie ibe o byt so základným vybavením v kúpeľni (sanita, skrinky a podobne) a kuchynskou linkou.
Výhodou týchto bytov je predovšetkým to, že si ich môžete zariadiť podľa vlastného gusta. Nakúpiť vlastný nábytok, vybrať ideálnu posteľ a matrac pre vaše potreby a jednoducho zariadiť každý detail podľa seba. S tým sa spája aj nižšie nájomné a hlavne možnosť dlhodobého prenájmu. Pokiaľ ste samotný prenajímateľ, výhodou pre vás je fakt, že sa v byte neopotrebováva váš vlastný nábytok a celkovo máte s bytom omnoho menej starostí.
Asi najväčšou nevýhodou nevybavených bytov je to, že ich nemôžete začať využívať ihneď po nasťahovaní a rovnako to, že vás čaká ďalšia nemalá investícia.
Nezariadený byt má svoje nesporné výhody aj nevýhody.
Tento typ bytu, ako už sám názov napovie, ponúka možnosť novým nájomníkom nasťahovať sa a ihneď bývať. Ako sa zvykne hovoriť, stačí si priniesť iba papuče a zubnú kefku.
Nespornou výhodou zariadených bytov je komfort, ktorý ponúkajú. V zásade sa nemusíte o nič starať. Vybavené byty sú ideálne pre tých, ktorí nehľadajú dlhodobý prenájom a pri zmene bydliska tak so sebou nemusia vždy brať aj svoj nábytok. Plusom takéhoto bytu je zároveň možnosť jeho inzercie na portáloch ako Airbnb a podobne.
Nevýhodou pre nových nájomcov je vyššia cena nájmu. Rovnako sa nemusí zariadenie bytu každému “trafiť do vkusu” a bude si tak žiadať ďalšie investície z vašej strany. Z pohľadu prenajímateľa je potrebné myslieť aj na prípadné výdavky spojené s opravou či renováciou nábytku.
Štýl už zariadeného bytu nemusí vyhovovať každému.
Každá izba v byte je už do istej miery vybavená. Zariadenie bytu, samozrejme, závisí nielen od vkusu majiteľa, ale napríklad aj od jeho veľkosti či dispozície. Niekde sa počíta s vaším zásahom, no napríklad kúpeľne zvyknú byť ihneď plne pripravené na používanie. Najčastejšie sa noví nájomcovia zaujímajú o vybavenie kuchyne, kúpeľne, obývačky a spálne, pretože to sú najčastejšie obývané časti bytu.
Dbajte na to, aby bola kuchyňa dostatočne zariadená a vybavená.
V rámci kuchyne je štandardom kuchynská linka so základnými spotrebičmi ako rúra či chladnička, no príjemne poteší aj jedálenský stôl so stoličkami. Vybavenie v obývačke si často vystačí s gaučom, konferenčným stolíkom a stolíkom pod TV, prípadne TV stenou. Samozrejme, základné vybavenie je individuálne a okrem vyššie spomenutého tam môžete nájsť napríklad aj komfortné kreslo či komodu. Spálňa by mala mať posteľ s matracom, skriňu, prípadne nočné stolíky. Ak ide o byt pre študentov, je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo postelí a odkladacieho priestoru.
Okrem nákupu rôznych dekorácii, ktoré z bytu urobia váš nový domov, je azda najčastejším zásahom vymaľovanie stien. To má nielen estetickú funkciu, kde si vaše nové bývanie prispôsobíte vášmu štýlu, ale aj funkciu hygienickú, vďaka ktorej sa vám bude v novom byte lepšie dýchať. Tento krok však vždy vopred konzultujte s majiteľom.
Pri hygiene ešte chvíľu zostaneme. Nakoľko nevieme, kto každý pred nami byt obýval a čo všetko sa v ňom dialo, je vhodné myslieť na výmenu matraca. Vo všeobecnosti netušíme, ako dlho sa v byte matrac nachádza a ako sa oň starali, preto je lepšie si radšej ani nepredstavovať, čo všetko v ňom môže žiť. Odporúčame preto investovať do kvalitného matraca, či už pre vás, alebo pre vaše deti. Nielenže si vyberiete taký, ktorý bude svojou veľkosťou, výškou a tuhosťou vyhovovať presne vašim potrebám, ale zlepšíte si tým spánok a zdravie ako také.
Vaše zdravie vám poďakuje napríklad aj za takýto matrac Eleanor od Materasso
Určite nemôžeme opomenúť ani nákup dodatočného nábytku alebo textilných doplnkov. V tomto prípade by ste mali predovšetkým myslieť do budúcna, pretože následné sťahovanie bude s každým ďalším kusom stále väčšou nočnou morou. Nakupujte preto podľa možnosti len také veci, ktoré si vezmete so sebou aj do vášho nového bývania.