Detská fantázia je nekonečná. Bujnie nielen pri tvorení a hraní sa cez deň, ale aj v noci pred zaspaním. Každý tieň môže byť krivým prstom zlej ježibaby a zavŕzganie podlahy volaním strašidelného ducha. Niektoré deti sa tmy boja viac, iné menej. Kde sa berie strach z tmy a ako proti nemu bojovať?
Strach z tmy má občas každý z nás. Nie je to nič neobvyklé, ba naopak, ide o úplne prirodzený jav. Príroda nás takto vybavila, aby nás ochránila pred potenciálnym nebezpečenstvom. Strach je prirodzenou emóciou, ktorá zohráva v živote človeka dôležitú úlohu. Je signálom, vďaka ktorému môžete byť obozretní.
U detí sa strach z tmy objavuje v určitom vekovom období. Ide o jav, ktorý je bežný a vo väčšine prípadov prechodný. Obvykle sa jedná o deti vo veku 3-5 rokov. Každé dieťa na tmu reaguje inak. Zatiaľ čo jedno sa „len“ bojí, druhé môže mať až panický strach.
Najčastejšie strach z tmy súvisí s tým, že si deti začnú uvedomovať svoju smrteľnosť. Tma potom dostáva úplne iný rozmer. Strach z tmy sa tiež môže dostaviť ako reakcia na zásadnú vec v živote dieťaťa. Môže ísť napríklad o prechod do vlastnej postele vo svojej samostatnej izbičke, o nástup do škôlky či školy, narodenie súrodenca alebo napríklad rozvod rodičov.
Strach z tmy umocňuje bohatá detská fantázia. Dokážu vidieť to, o čom sa mnohým dospelým ani nesnívalo. Deti to však považujú za realitu. V určitom veku totiž ešte nedokážu rozoznať, čo je vymyslené a čo skutočné. Deti žijú v presvedčení, že čo nevidia, to neexistuje. Lenže v tme im tieto istoty miznú a do hlavy sa im začnú vkrádať nepríjemné predstavy o tom, čo všetko sa okolo nich môže nachádzať.
Pamätajte si, že nič nedosiahnete trestaním dieťaťa za to, že sa bojí tmy. Zároveň sa mu ani nevysmievajte a vyhnite sa vetám typu: „Už si veľký, tak by si sa nemal báť.“ Zabudnite tiež na používanie zastrašovania pri výchove. Odpustite si poznámky o tom, že keď dieťa nebude dobré, odnesie ho čert a pod.
Oplatí sa dať pozor aj na to, čo dieťaťu čítate alebo čo sleduje v televízii. Drsné rozprávky bratov Grimmovcov nie sú tým najlepším čítaním pred spaním. Deti by nemali sledovať ani horory alebo rozprávky a príbehy so strašidelnými scénami. U úzkostlivých detí je potrebné byť ešte obozretnejší. Aj zdanlivá banalita môže napáchať mnoho škôd.
Obrázok: Deťom čítajte rozprávky, po ktorých sa nebudú báť.
Pokiaľ za vami dieťa príde s tým, že sa bojí tmy, vypočujte ho, vezmite ho za ruku a prejavte pochopenie. Následne môžete vyskúšať niekoľko spôsobov, ako dať nočným hrôzam na frak. Môžete s ním na prechodnú dobu spať v detskej izbe, alebo aspoň počkať, kým dieťatko zaspí.
Nad strachom z tmy môžete zvíťaziť niekoľkými spôsobmi. Vyskúšajte všetky a potom uvidíte, ktorý na vášho potomka funguje najlepšie.
Asi najrozšírenejšou metódou je nechať svietiť lampičku. Pamätajte pritom, že by nemala svietiť studeným bielym svetlom, ktoré zabraňuje tvorbe hormónu melatonínu, ktorý pomáha so zaspávaním. Lampička by mala svietiť iba slabo, a to príjemným žltým svetlom. Skvelou voľbou je lampička so stmievačom svetla, pomocou ktorého môžete regulovať intenzitu svetla a tiež jeho farbu.
Chybu nespravíte ani s malým nočným osvetlením do zásuvky. Predáva sa aj v prevedení s detskými motívmi. Svieti iba slabo, takže neruší pri spánku, no zároveň je dostačujúce v prípade, že sa dieťa prebudí uprostred noci a potrebuje ísť na záchod alebo sa len presvedčiť, že divný zvuk nepatril žiadnemu bubákovi.
Niektorému dieťaťu postačí aj to, keď mu necháte pootvorené dvere napríklad do chodby alebo inej miestnosti, v ktorej sa svieti. Časom deti samé prídu na to, že ich svetlo pri spaní ruší, alebo že ho dokonca vôbec nepotrebujú.
Pri každom strachu najspoľahlivejšie funguje to, že mu dáte konkrétnu podobu a pomenujete ho. Spýtajte sa vášho dieťaťa, ako bubák vyzerá. Spoločne ho potom nakreslite na papier. Papier následne roztrhajte, vyhoďte do koša a kôš vyneste do smetiaka. To môže dieťa presvedčiť, že bubák už v izbe nie je.
Ďalšou možnosťou je strašiaka zosmiešniť. Čo ak mu namaľujete kolieskové korčule alebo skejt, do ruky dáte kabelku po babičke a na hlavu prikreslíte klobúk alebo mačacie uši? Akonáhle váš potomok strašiaka vysmeje, bude po strachu.
Talizman alebo ochranný amulet pred bubákmi môžete vytvoriť spoločne s dieťaťom, alebo mu ho dať ako darček. Nezabudnite si ale vymyslieť parádnu historku, ktorá mu osvetlí, prečo ho práve tento predmet pred strašidlami ochráni. Môže ísť napríklad o maľovaný kamienok, svietiaceho plyšáka, postavu anjelika alebo indiánsky lapač snov. Tento predmet musí mať magickú a silnú moc, nad ktorou nezvíťazí ani tá najhroznejšia príšera.
Skôr, než si váš potomok ľahne do postieľky, prejdite s ním celú izbičku. Nahliadnite do skríň, pod posteľ, skrátka do každého zákutia, aby ste ho ubezpečili, že na neho v izbičke nečíha nič strašidelné. Zároveň môžete zhasnúť a sami sa pozrieť, či nie sú hračky uložené tak, že „hádžu“ desivé tiene. V tom prípade ich uloženie zmeňte.
Pomôcť so zaspávaním môže aj kvalitne zariadená posteľ. Kúpte dieťaťu matrac, na ktorom bude spať ako na obláčiku. Perinu a vankúš navlečte do obliečok s obľúbeným rozprávkovým motívom, ktorý bude na malého spáča dohliadať a chrániť ho celú noc.
Obrázok: Najdesivejšie sú obyčajné tiene.
Ak je vaše dieťa staršie, môžete mu vysvetliť, ako funguje striedanie dňa a noci. Nakreslite mu napríklad obrázok s vesmírom a vysvetlite mu, ako sa zem otáča okolo slnka a že keď slnko svieti na inej strane zemegule, u vás je tma, ktorá slúži na spánok.
Pokiaľ chorobným strachom z tmy trpia dospelí, jedná sa o nyktofóbiu. Tma nie je príjemná nikomu, no akonáhle si na ňu oči zvyknú, nezdá sa tak strašná. Ľudia trpiaci nyktofóbiou sa však v tme boja stále. Boja sa jej aj vo vlastnom byte, dokonca aj v posteli. Blížiaca sa noc v nich vyvoláva veľký stres, paniku a úzkosť. Nedokážu zaspať ani v prípade, keď sú doma deti, partner alebo iní členovia domácnosti. Príčina strachu z tmy u dospelých nie je zatiaľ úplne jasná a jednoznačná. Obvykle môže súvisieť so silným traumatizujúcim zážitkom z minulosti.
Nepodceňujte strach, ktorý majú deti z tmy. Urobte si čas a preberte s nimi, čoho sa boja a ako môžu nad svojím strachom zvíťaziť.