Matrac by sa mal meniť každých 7 rokov. Nemusí byť pritom ani preležaný alebo inak nepohodlný. Matrace popredných výrobcov sa vyrábajú z kvalitných materiálov, ktoré v kombinácii s vhodným roštom umožňujú kvalitný spánok pokojne aj 20 rokov. Hlavným dôvodom výmeny sú predovšetkým hygienické aspekty.
Chystáte sa kupovať nový matrac a neviete, čo urobiť so starým? Rozhodne nemusí skončiť na zbernom dvore. Starý matrac môže pokojne ešte niekoľko rokov dobre slúžiť ako čalúnenie na terase alebo ako pelech pre domácich miláčikov. Okrem toho môže byť originálnym bytovým doplnkom. Nechajte sa inšpirovať nápadmi, ktoré vám umožnia starý matrac používať ešte niekoľko rokov.
Matrac by sa mal meniť každých 7 rokov. Nemusí byť pritom ani preležaný alebo inak nepohodlný. Matrace popredných výrobcov sa vyrábajú z kvalitných materiálov, ktoré v kombinácii s vhodným roštom umožňujú kvalitný spánok pokojne aj 20 rokov. Hlavným dôvodom výmeny sú predovšetkým hygienické aspekty.
Každú noc zdravý človek vypotí približne 1 liter potu, ktorý sčasti absorbuje pyžamo, obliečky, ochranný poťah, ale aj matrac. Okrem toho sa na matraci usadzujú mikroskopické čiastočky ľudskej kože, ktoré v kombinácii s potom vytvárajú optimálne prostredie pre množenie baktérií, vírusov, plesní a húb. Aj pravidelne čistený matrac by ste teda mali v horizonte 7-10 rokov vymeniť za nový.
Medzi ďalšie dôvody výmeny matraca patrí:
matrac sa prepadáva,
nerovnosť povrchu,
vydávanie zvukov pri prevracaní,
výplň stráca svoje vlastnosti,
po prebudení sa cítite ospalí a neodpočinutí.
Matrac by ste mali "nahrubo" očistiť vždy, keď vymieňate posteľnú bielizeň. Termínom "nahrubo" myslíme povysávať zo všetkých strán a nechať vyvetrať. V rámci generálneho upratovania, ktoré sa vykonáva napríklad na jar, by ste mali matrac:
povysávať od prachu a zbaviť viditeľných nečistôt,
osviežiť jedlou sódou v kombinácii s niekoľkými kvapkami obľúbeného esenciálneho oleja,
jedlú sódu z matraca vysať vysávačom.
Obrázok: Matrac pravidelne vysávajte.
Ak sa na matraci objaví škvrna akéhokoľvek pôvodu, je nutné ju čo najskôr odstrániť. Zvyšujete tak šancu na jej úplné vyčistenie.
Do veľkého čistenia sa pustite aj v okamihu, kedy chcete dať matrac do bazáru alebo známym. Avšak za súčasnej situácie, keď vonku vyčíňa pandémia koronavírusu, je starostlivejšie čistenie viac než vítané.
V rámci udržateľnosti a ekologického správania by ste mali zvážiť, či pre matrac nenájdete vo svojom domove ešte ďalšie využitie. Upcykláciou ho môžete premeniť na celý rad užitočných vecí.
Žiadna moderná posteľ sa v dnešnej dobe nezaobíde bez pohodlného čela. Máte doma posteľ bez čela? Jednoducho si ho vyrobte z matraca, ktorý chcete vyhodiť. Matrac najskôr dobre vyčistite a následne ho potiahnite príjemnou látkou s dizajnovým vzorom. Teraz ho stačí pripevniť na stenu a užívať si komfortný odpočinok.
Vzhľadom k vzrastajúcej obľube industriálneho, škandinávskeho alebo boho štýlu, sa na terasách začína čím ďalej tým viac objavovať paletový nábytok. Aby ste nemuseli utrácať za drahé čalúnenie, môžete na paletový gauč položiť vyradený matrac. Stačí naň ušiť alebo kúpiť nový poťah vo farbe, ktorá bude ladiť s vaším exteriérom.
Chcú sa s vami chlpáči váľať v posteli? Viete, že aj oni vám do matraca na svojej srsti nosia okrem nečistôt aj najrôznejšie roztoče? Vyrobte im zo starého matraca pelech. Najlepšie je zvoliť penový matrac, z ktorého ľahko vyrežete požadovaný tvar. Na pelech ušite poťah so zapínaním, ktorý budete môcť jednoducho vyprať v práčke.
Obrázok: Pohodlný pelech, ktorý budú vaši miláčikovia milovať.
Kovové pružinové konštrukcie matracov sa hodia ako opora pre popínavé rastliny, z ktorých vám vznikne úžasná zelená stena. Ďalšou možnosťou je konštrukciu natrieť obľúbenou farbou a doplniť LED svetielkami. Vznikne vám tak originálne dekoračné osvetlenie. Na pružiny navyše môžete zavesiť korálky, kamienky alebo iné prírodné materiály.
Ak si netrúfate matrac využiť uvedenými spôsobmi, môžete ho predať či darovať. O starý matrac môže prejaviť záujem charita alebo útulky pre zvieratá.
Skúste sa tiež opýtať známych, či by oň nemali záujem. Hodiť sa môže do študentských podnájmov alebo mladým párom, ktoré si zariaďujú svoje prvé bývanie. Po dôkladnom vyčistení ho môžete pre občasné prespanie využiť aj na chate. Vždy, keď budete matrac niekomu dávať, nezabudnite ho čo najlepšie vyčistiť.
Môžete sa tiež rozhodnúť matrac predať na bazárových portáloch. Úspešnosť predaja podporíte tým, že doložíte potvrdenie o vyčistení matraca profesionálom. Ako požiadavku môžete uviesť vlastný odvoz starého matraca.
Obrázok: Matrac môže ďalšie roky slúžiť aj niekomu inému.
Poslednou možnosťou, ako sa matraca zbaviť, je zberný dvor. Matrac patrí do veľkoobjemového odpadu, rozhodne sa teda nevyhadzuje do bežných kontajnerov na plast. Niektoré zberné strediská odpadu ponúkajú aj možnosť odvozu matracov priamo z vášho domu.
Pri výrobe kvalitných matracov výrobcovia kombinujú najrôznejšie funkčné materiály, ktoré sú ako prírodného, tak syntetického pôvodu. Matrac sa na pôvodné časti dá len ťažko rozobrať, a navyše nie všetky časti sú recyklovateľné.
Podľa Národnej federácie predajcov postelí z Veľkej Británie sa každoročne recykluje len 19% vyslúžilých matracov. Väčšina končí ako nelegálne vyhodený odpad na čiernych skládkach.
Tento výrobok doma nikdy nepáľte. Matrac sa skladá z niekoľkých materiálov, z ktorých najdominantnejší je plast. Domácim spaľovaním by do vzduchu unikali nebezpečné látky. V špeciálnych zariadeniach sa matrace rozoberú na recyklovateľné prvky a zvyšok sa zlikviduje pomocou riadeného spaľovania, vďaka ktorému sa nebezpečné látky nedostanú do ovzdušia.