Pri kúpe matracu neraz zabúdame, že matrac a rošt sú ako spojené nádoby. Tieto dve časti postele sa musia k sebe hodiť, aby zabezpečovali optimálne pohodlie pri spánku a prispievali k trvalosti a životnosti jednotlivých prvkov. Čo sa stane, ak si k novému matracu kúpime nevhodný rošt?
Hlavný problém, ktorý vznikne nevhodným výberom roštu k matracu, je strata očakávaného pohodlia. Stáva sa, že matrac, ktorý sme si v obchode vyskúšali a otestovali, sa doma zdá oveľa tvrdší, menej pružný a na dôvažok sa neprispôsobuje nášmu telu. Prečo? Pretože sme ho položili na rošt, ktorý nezodpovedá danému typu matraca. V dôsledku toho sa nemalá finančná čiastka, ktorú sme na kúpu použili, zdá vyhodená do vetra.
Ďalší dôležitý problém je skrátenie životnosti matraca. Nevhodný rošt pod matracom môže viesť k vzniku nerovností na povrchu matraca (záhyby a preliačiny), k deformácii pružín (napr. v prípade príliš širokého rozmiestnenia elastických lamiel). Najväčší omyl je umiestniť penový matrac na pevný rošt.
Umiestniť vysoko kvalitný (drahý) matrac na nevhodný rošt znamená pozbaviť sa jeho vynikajúcich vlastností. Vtedy nám ani najmodernejší matrac neposkytne pri spánku také pohodlie, aké by mohol, keby sme použili vhodný, matracu prispôsobený rošt. Je to častý omyl, ktorého sa dopúšťajú tí, čo vymieňajú len matrac, pričom si ponechajú starý rošt aj rám postele, alebo si chcú kúpu drahého matracu vykompenzovať zakúpením lacnejšieho roštu.
Moderné rošty nezabezpečujú len primerané rozloženie tiaže tela, ale aj prístup vzduchu k matracu. Vhodnou ventiláciou totiž predchádzame rozvoju plesní, húb a baktérií. Nezabúdajme, že pri spánku sa potíme, vyžarujeme teplo a naša olupujúca sa epiderma sa zachytáva v matraci. Ak je matrac umiestnený na lamelách rozložených príliš tesne pri sebe, prípadne na jednej doske (častá chyba pri posteliach Antresola), alebo priamo na podlahe, chýba mu vhodná ventilácia, v dôsledku čoho môže začať plesnivieť. O škodlivom vplyve plesní na naše zdravie nemusíme vari nikoho presviedčať.
Štandardná záručná doba na matrac (podobne ako na iné výrobky) je 2 roky od dátumu zakúpenia. Výrobcovia matracov však zvyčajne ponúkajú dlhšiu záručnú dobu. Materasso poskytuje na niektoré modeli až 10-ročnú záruku. Okrem toho každý výrobca uvádza záručné podmienky, takže záruka stráca platnosť, ak sa matrac nepoužíva v súlade s nimi. Príkladom situácie, kedy dochádza k strate platnosti záruky, je zlý výber roštu: napr. ak sa k penovému matracu použije pevný rošt, alebo ak sa taštičkový matrac umiestni na polohovateľný rošt, ktorého lamely sú rozmiestnené v širokých (viac ako 4-centimetrovým) odstupoch.