Mikrospánok je krátky výpadok pozornosti trvajúci zlomok sekundy až niekoľko sekúnd. Môžete mať pri ňom otvorené alebo zatvorené oči, no ani v jednom prípade nie je človek bdelý. Mikrospánok je nebezpečný u osôb, ktoré práve vykonávajú činnosť vyžadujúcu sústredenie, pretože počas neho človek prestane vnímať okolitý svet, zvuky, svetlá a predmety. Najviac sa o ňom hovorí v súvislosti s riadením áut, pretože má na svedomí vážne dopravné nehody.
Mikrospánok je nebezpečný pre ľudí, ktorí trpia nespavosťou a obštrukčným spánkovým apnoe, ktoré sprevádza chrápanie a zástavy dýchania počas spánku. Najviac ohrozenou skupinou sú muži do 26 rokov, ktorí nevenujú dostatku spánku dostatočnú pozornosť, a ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku pravidelne, ako sú napríklad ľudia pracujúci na zmeny, piloti a vodiči z povolania.
Ospalosť je za volantom dokonca nebezpečnejšie ako opitosť, pretože v okamihu sekundy sa môže stať fatálne nešťastie. Vodič je po mikrospánku zmätený, často sa zľakne a strhne pri tom riadenie. Na dlhých prázdninových cestách, napríklad do Chorvátska, môžeme vídať hrozivo vyzerajúce nehody. Mnoho vodičov sa už niekedy stretlo s príznakmi predchádzajúcimi mikrospánku.
Jazda je náročnejšia v noci alebo za dažďa, kedy je človek unavenejší ako cez deň a nastavené biorytmy velia s príchodom tmy odpočívať. Najskôr vodiča začnú páliť oči, potom začne zívať, začne sa vrtieť na sedadle, pohybovať nekontrolovane rukami alebo hlavou do strán a následne prichádza fáza strnulého sedenia.
V tejto fáze je najvyšší čas zastaviť a urobiť si prestávku aspoň na štvrť hodiny - napiť sa, pretiahnuť sa, zacvičiť si. Ak pôjdete ďalej, vaše reakcie sa spomalia, uvidíte rozmazane, budete horšie odhadovať vzdialenosti, a to všetko môže skončiť nehodou kvôli mikrospánku.
Jazda za dažďa je náročná na pozornosť.
Najdôležitejšie je dobre se vyspať, a to nielen niekoľko dní pred dlhou cestou, ale pokiaľ možno pravidelne. Najlepšie vo vlastnej posteli s kvalitným matracom, ktorý si dnes môžete vybrať podľa svojich preferencií. Spíte radi na tvrdom, alebo dávate prednosť mäkučkému matracu? Vyberte si z pevných alebo lamelových roštov a k tomu kvalitný matrac, ktorý vám bude vyhovovať najlepšie. Spite vo vyvetranej miestnosti, kde je dostatočná tma a spánok neruší elektronika. V prípade, že pracujete na zmeny, snažte sa aspoň o nejaký pravidelný režim.
Ak idete na dovolenku či dlhú cestu v noci alebo skoro ráno, choďte spať skôr a nevstávajte zbytočne skoro pred odchodom. Rozmyslite si, či naozaj pôjdete celú noc, alebo pohodlne prespíte cestou niekde v moteli, penzióne či kempe. Myslieť by na to mali predovšetkým starší vodiči alebo tí, ktorí majú nejaké zdravotné problémy. Určite si naplánujte dopredu, kde si budete robiť prestávky, aby tam bolo potrebné zázemie.
Dlhý presun autom na dovolenku je potrebné starostlivo naplánovať. Zvážte, či si neurobíte menší výlet spojený s túrou alebo kúpaním a pohodlným prenocovaním, aby ste si oddýchli a spoznali nové zaujímavé miesto. Čo budete jesť a piť a ako si budete cestou pri monotónnej jazde udržiavať pozornosť, si tiež rozmyslite dopredu.
Občerstvenie na cestu si prichystajte radšej doma a dobre si premyslite, čo to bude. Dajte prednosť ľahkým zeleninovým jedlám s celozrnným pečivom pred ťažkými rezňami, ale neexperimentujte s novinkami, ktoré ste nikdy neskúšali. Spoliehať sa na jedlá z benzínky sa tiež veľmi nevypláca. Ak idete trasu prvýkrát, nepoznáte cestu a kvalitu jedla na zastávkach, riskujete nevoľnosť a črevné ťažkosti, a to určite nechcete. Utratíte tiež oveľa viac peňazí, ako keď si svoje obľúbené jedlo z kvalitných surovín urobíte sami.
Ešte dôležitejšie je myslieť na pitný režim počas cesty. Vždy by ste so sebou mali mať dostatok pitnej vody alebo minerálky. Nespoliehajte sa na to, že si kedykoľvek kúpite ďalšiu. Niekde sú odpočívadlá veľmi ďaleko od seba. Môže tiež dôjsť k nepredvídateľnej situácii, kolóne či nehode, kedy nebudete môcť ani vystúpiť z auta, takže majte vždy fľašu s pitím po ruke.
U vodičov je obľúbeným pitím proti únave káva a energetické nápoje. Ale pozor! Svoju službu vám preukážu vtedy, keď už máte do cieľa len kúsok, maximálne hodinku. Riziko pri káve je v silnej dehydratácii, ktorú spôsobuje. Ak nepijete zároveň vodu, budete čoskoro ešte viac unavení. Energetické nápoje sú zase veľmi sladké, zvýšia hladinu krvného cukru a spolu s kofeínom vám dodajú energiu. Po čase však hladina krvného cukru klesá a vy budete unavenejší, než predtým. Ak vás čaká ešte niekoľkohodinová cesta, na tieto nápoje sa radšej nespoliehajte.
Jedzte a pite s rozumom, aby ste udržali svoju hladinu krvného cukru stabilnú a aby ste boli fyzicky aj psychicky v pohode. Ak vám býva pri jazde zle od žalúdka, nezabudnite si pribaliť žuvačky z lekárne, homeopatiká alebo prípravok so zázvorom.
Naplánujte si aj to, ako sa cestou zabavíte, aj keď nejdete s deťmi. Spolujazdec by mal vždy dbať na to, aby vodič nezaspal. Takže by mal byť rovnako bdelý, púšťať hudbu, ktorú si nachystáte dopredu a na ktorej sa dohodnete. Na jazdu autom si vyberte nejakú svižnejšiu, tanečnú alebo rock. Relaxačnej sa radšej vyhnite. Nemala by to byť v žiadnom prípade hudba, ktorú vodič neznáša a rozčuľuje ho. Hudbu striedajte s hovoreným slovom, dnes je na výber veľa programov od audiokníh cez divadelné hry až po vzdelávacie podcasty.
S deťmi je dlhé cestovanie častokrát zložitejšie. Musíme ich udržať v pokoji a zabaviť ich, aby sa nenudili, nehádali a nevystrájali. Vymyslite preto nejaké hry, kde budú mať za úlohu všímať si konkrétne veci vonku, kto ich napočíta viac alebo kto si skôr všimne napríklad hrad na kopci. Obľúbený je slovný futbal alebo hádaj, kto som. Osvedčilo sa pustiť deťom nejaký film, s ktorým cesta lepšie ubieha.
V novších modeloch áut strážia mikrospánok vodiča asistenčné systémy. Zvukovým signálom upozornia, keď auto vybočí z vyznačeného pruhu bez použitia smerového svetla. Na mieste vodiča majú moderné autá systémy, ktoré strážia mikrospánok. Môže to byť kamera sledujúca vodiča, alebo čidlo, ktoré vyhodnocuje jazdné pomery. Adaptívny tempomat spomalí alebo zastaví auto, aby sa nedostalo do kolízie s iným vozidlom. Vozidlá vybavené systémom Emergency Assistant dokážu v prípade potreby samé zastaviť a zapnúť výstražné svetlá.
Vodiči by sa nemali spoliehať len na strážcov mikrospánku vo svojom modernom aute, ale mali by si uvedomovať, že auto stále riadia oni. Dôležité je priebežne sledovať svoj stav a prispôsobiť tomu jazdu alebo inú dôležitú činnosť vyžadujúcu pozornosť, ktorú vykonávajú.