Už nejakú dobu vás otravuje vŕzganie postele? Nemôžete kvôli tomu spať, je vám trápne, že to budí vášho partnera a možno to počujú aj susedia? Premýšľate nad tým, čím by to mohlo byť? Poďme to spolu vypátrať a nájsť riešenie.
Obrázok: Vŕzgajúca posteľ ruší nás aj susedov.
Za vŕzgajúcu posteľ sa nemusí nikto hanbiť, dôležité je zistiť, čo za tým väzí. Vŕzgať totiž môže aj úplne nová posteľ, ktorú ste si nedávno zaobstarali, a príčin môže byť hneď niekoľko.
Skôr, než sa ju rozhodnete reklamovať, skúste zistiť, čo konkrétne vŕzganie spôsobuje. Vŕzga vám vaša drevená posteľ len párkrát do roka? Môže to byť spôsobené zmenou počasia, prechodom medzi suchým obdobím, kedy sa menej vetrá a viac kúri, a vlhkejším obdobím. Drevo totiž neustále pracuje.
Možno ste umiestnili posteľ na iné miesto, kde vŕzganie spôsobuje skôr podlaha než nekvalitná posteľ. Príčinou nepríjemných zvukov môže byť tiež nerovná alebo hladká podlaha, po ktorej posteľ môže kĺzať. Situáciu môžete zlepšiť vyrovnaním nerovností podložením nohy postele alebo podlepením protišmykovým filcom.
Pozreli ste sa poriadne do úložného priestoru, či tam nie je niečo, čo by mohlo drieť, vadiť a spôsobovať vŕzganie? Možno je to len o kúsok posunutý šuplík pod posteľou, alebo ste tam uložili niečo príliš veľké, čo teraz vytŕča a vadí hladkému otváraniu.
Nechcete čakať, kým sa vaša posteľ sama prihlási, že niečo nie je v poriadku? Máte postel z dreveného masívu, čalúnenú posteľ, kovovú posteľ alebo posteľ z drevotriesky?
V žiadnom prípade neurobíte chybu, keď raz za rok potriete spoje vašej postele olejom alebo silikónovým sprejom. Aj týmto spôsobom sa môžete preventívne vyhnúť nepríjemným zvukom z vašej spálne.
Zistiť, čo presne v posteli vŕzga, môže byť celkom zložité. Za pokus to však stojí, pretože náprava môže byť jednoduchá a lacná.
Na skúmanie si zvoľte najpokojnejšiu časť dňa, aby ste dobre počuli, odkiaľ presne nepríjemné zvuky prichádzajú. Zamerajte sa na každú časť postele zvlášť. Zložte matrace a rošty. Potom zatlačte na jednotlivé rohy. Najčastejšie sú to práve ony, ktoré vydávajú nepríjemné zvuky. Povoľte rohové spoje, premažte ich vazelínou, obyčajnou sviečkou alebo mydlom, alebo môžete použiť silikónový olej v spreji. Všetko znova utiahnite a je to.
Obrázok: Vŕzgať môže aj posteľový rošt. Zdroj: Materasso.cz
Ak to nie sú rohy, ďalšou najčastejšou príčinou vŕzgania býva pohybujúci sa posteľný rošt. Namažte preto všetky styčné plochy, ktoré by mohli zvuky spôsobovať, podpery bočníc a stredové výstuhy pri dvojposteliach. Po určitej dobe tento postup opakujte. V prípade, že máte iba latkový rošt, skontrolujte, či sa laty nepohli smerom k sebe a nedrú vzájomne o seba. Vo väčšine prípadov sa dôkladným premazaním vŕzganie odstráni. Problémy robia často najlacnejšie rošty, ktoré sú k sebe pripevnené iba textilným pásikom a majú tendenciu sa pod matracom posúvať.
Na lamelových roštoch bývajú umelohmotné posuvné jazdce. Niekedy sa stane, že sa časom posunú úplne k sebe a to spôsobuje vŕzgajú, prípadne vŕzgajú uvoľnené lamely. Pri starších alebo dlhšie používaných roštoch môžu vŕzgať "pätky" lamiel, prípadne môžu byť prasknuté. V tomto prípade je nutné vymeniť chybnú pätku alebo konce lamiel (tá časť, ktorá je vložená do gumovej pätky) potrieť tuhým mydlom.
Pokiaľ sa o seba vzájomne trú drevené časti, najčastejšie lamelový rošt a rám postele, môžete miesta trenia podlepiť mäkkou páskou. Dá sa použiť tesnenie na okná, páska na koberce alebo samolepiaca mäkká molitanová páska. Dobre poslúžia aj obyčajné noviny. Nastrihajte si z nich asi 5 cm dlhé a 2 centimetre široké prúžky, ktoré potom niekoľkokrát prehnite, až vám vznikne malý štvorček. Ten potom vložte pod lamely v mieste, kde sa dotýkajú rámu postele.
Možno ste pri svojom prieskume zistili, že posteľ nielen vŕzga, ale je aj stará, už vám nevyhovuje a chceli by ste novú. Asi máte predstavu, ako by mala vyzerať, aby sa vám hodila k vášmu štýlu. Viete aj to, že najdôležitejšie časti, o ktoré by ste sa mali v prvom rade zaujímať, nie sú vidieť? Je to rošt a matrac.
Len na správnom rošte bude matrac dostatočne vetraný a optimálne rozloží tlak, ktorý je naň vyvíjaný. Zvoliť si môžete pevný latkový, lamelový alebo polohovací rošt. Výber kvalitného roštu závisí na vašej hmotnosti, cene, na matraci, na zdravotnom stave a pod.
Lacnejší latkový rošt sa hodí pod pružinové matrace alebo pod tuhšie penové matrace.
Lamelový rošt si kúpte pod penový matrac. Vyrába sa aj v drahšej polohovacej verzii. Do vybranej polohy ho dostanete buď ručne, alebo pomocou elektrického motorčeka.
Výklopný rošt využijete pri posteli s úložným priestorom, aby ste sa do neho dostali a mohli si ustlať.
Kúpili ste si novú posteľ a premýšľate, čo urobiť s tou starou? Podľa toho, v akom je stave, máte niekoľko možností: